Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

W takim razie w przyszłym tygodniu po mrozach idę z sekatorem na spacer. Nie wiem ile też dosięgnę, ale coś tam zdobędę.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ej, bez przesady...
Zważywszy kłopot z dobrym zrazem - poczekaj może aż te podkładkowe, co na nie chcesz założyć, będą gotowe do wegetacji; początkiem wiosny, i wtedy naszczepiaj.
Nic nie przeszkadza by same zrazy wziąć wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji (no, chyba że syberyjskie mrozy je umrożą przez zimę) , a zasię jeśli naszczepisz za wcześnie, nim drzewo zacznie je zasilać, to los ich marnym być może.
Oczywiście zrazy wzięte teraz, nim zmarzną w -20-30, mają większe szanse, lecz to o tyle, o ile je zdołąsz przechować zdrowo do wiosny.

Dlatego jeśli drzewa z których szczepisz masz dostępne dowolnie, ja bym osobiście poczekał na przedwiośnie.
A jeśli masz np. możność zadoniczkować sobie podkłądki i naszczepić je np. w piwnicy, bez zagrożenia mrozem, to owszem, teraz te zrazy są lepsze, nie zmęczone zimą. Bo zauważ że aby zrost się tworzył potrzeba temperatur wegetacji, gdzieś ok., 10'C dla jabłoni. No, na bidę choć 5.
Lecz nie -10 :wink:

To uwagi na wypadek, jak rozumiem, kłopotu z pobraniem zrazu.
Jeśli boisz się o ocalenie drzewa to oczywiście szczep kiedy okazja, i teraz (pod osłoną od mrozu) i na wiosnę. Względnie zrazy brane teraz przechowaj bezpiecznie.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

W takim razie poczekam jeszcze. U mnie nie zapowiadają aż takich mrozów. Drzewo widzę z okna, więc w razie czego mogę podejść po gałązkę kiedy tylko chcę. Kiedy więc najlepiej szczepić? Początek marca?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

--julian-- pisze: Kiedy więc najlepiej szczepić? Początek marca?
Najbezpieczniej gdy wegetacja już rusza. Tj. wegetacja podkładki, ona ma dostarczać wodę, wytwarzać ten zrost. Średnio w temperaturach kole 10 najlepiej.
W ramach globalłormingu nie wiem kiedy, same drzewa już nie wiedzą i głupieją; ale to z grubsza widać. Po pąkach. :wink:
Jak chcesz zasadniczo ewangelicznie - pobierasz zrazy uśpione, zanim zaczną rosnąć (pękać pąki) a zakładasz gdy podkladki już zaczną (pękają pąki); w tzw międzyczasie zrazy przetrzymujesz w chłodzie (0-4;C, piwnica, lodówka, mają nie schnąć). I można właściwie przechować zrazy z grudnia brane do kwietnia, ale to zabawa.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja zrazy dostałem od kolegi z forum w lutym, zakopałem je w dużej prostokątnej doniczce z piachem i wszystko włożyłem do ziemi (około 30cm pod ziemią) , po północnej stronie za drzewami. W połowie marca przy pierwszym rzucie szczepień były w pełni uśpione. W maju gdy sczepiłem na kożuchówkę widać było dopiero, lekko nabrzmiałe pąki, ale zrazy były wilgotne i moim zdaniem ich stan był bardzo zadowalający :wink:
Adam12222
1000p
1000p
Posty: 1231
Od: 30 maja 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zalesie Gorzyckie
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Kilka moich jabłonek szczepionych na podkładce a2.

Obrazek



Obrazek

Miejsce szczepienia.

Obrazek

Paki kwiatowe.

Obrazek



Obrazek

Obrazek
Moje roślinki:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=44666" onclick="window.open(this.href);return false;
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2885
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Bardzo ładne jabłonie, w jakim wieku i jakie odmiany?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Adam12222
1000p
1000p
Posty: 1231
Od: 30 maja 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zalesie Gorzyckie
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Teraz będzie 4 rok. Na miejsce stałe zostały posadzone na jesień 2019. Nie były ani razu pryskane, tylko trochę nawozu wieloskładnikowego na wiosnę dostały. Ten rok będę je pryskał na wiosnę miedzianem a nawożenie tylko obornikiem.
Odmiany najbardziej znane papierówka , malinowa , bojken, Spartan , jonatan to były moje początki z szczepieniem nie przywiązywałem zbyt dużej uwagi do szukania niewiadomo czego i nie etykietowaniem gdzie co zostało zaszczepione . Tu bardziej było czy się uda czy nie . Mam też kilka mniejszych gorszych drzewek z biegiem czasu też zrobię fotki i dodam.
Moje roślinki:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=44666" onclick="window.open(this.href);return false;
wierch
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2005, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bochnia

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Witam .
Mam starą odmianę wiśni i niestety już niedługo zakończy żywot.
Mam obok z podkładki wyrośniętego "dzika" czy można teraz jeszcze spróbować zaszczepić ?
Winny krzew to jest to co mnie kręci
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Zaczekaj do kwietnia , teraz to sobie przygotuj zrazy, ewentualnie przytnij wstępnie drzewo
per aspera ad astra
wierch
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2005, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bochnia

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Tak wygląda podkładka
Obrazek
Winny krzew to jest to co mnie kręci
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Na te młode pędy spokojnie naszczepisz, tylko zważ ze do zrostu potrzeba temperatur, naście stopni przez większość dnia.
A ziąb jeszcze trzymać będzie.
Do tego czasu lepiej zrazy przetrzymać w chłodzie by nie ruszyły im pąki przed szczepieniem; istotne zwłaszcza jeśli odmiana jaka wcześnie ruszająca.
A dla wszelakiej pewności naszczepić lepiej wyżej na pędzie, bo jak nie wyjdzie to będzie jeszcze miejsce na powtórki. :wink:
wierch
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2005, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bochnia

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

A ewentualnie.w pień próbować ?
Winny krzew to jest to co mnie kręci
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”