Araceae i inne - NINa

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Książka w planach, ale dotacje na druk i dystrybucję będą niezbędne, bo mnie nie stać nawet na przedłużanie domeny dla strony, a co dopiero na wydanie książki; e-book tylko z desperacji, wolałabym papierowe wydanie ;)

Wątek o samych filodendronach - chętnie wezmę w tym udział, bo pytania o identyfikację, choroby i inne pojawiają się w wielu wątkach prywatnych, a lepiej byłoby je zebrać w jednym miejscu. Możemy dać wytyczne, że odpowiadamy hurtem raz na tydzień, z braku czasu, bo pracujemy i mamy życie poza internetem, każdy zrozumie.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

A ta domena droga jest?
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Zakup nie, ale te firmy zarabiają na przedłużaniu, bo docelowo domena jest ważna przez 12 msc. Na tą chwilę przedłużenie na rok to 60 zł + VAT (=73,80) i zakup jakieś 19,90 zł. Miałam kiedyś .pl, ale zrezygnowałam z przedłużania i ktoś mi od razu podkupił. W sumie nie jest to super ważne, ale wiadomo, łatwa nazwa, łatwiej zapamiętać. Większość internautów i tak zapisuje strony w zakładkach, żeby nie wpisywać linka. Szczegół ;)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21845
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

To my witamy na forum :wit :D i zapraszamy do udziału jeśli nie w dyskusjach Kasiu (z braku czasu) to do choćby sporadycznych odpowiedziach na wątpliwości forumowiczów umieszczanych tutaj...

Strona bez odwiedzin będzie nadal żyła, póki starczy Ci cierpliwości i ochoty na jej prowadzenie,
zaś forum przenieść się do Ciebie nie może :D nawet z tym wąskim wycinkiem zagadnień,nawet z pisanymi na PW prośbami o doradztwo, bez dyskusji z pewnością straci też na kondycji, dlatego serdecznie zapraszam tutaj ...do nas. :D :wit
Poradnictwo na PW może stać się też uciążliwe jeśli pytania zaczną się powtarzać lub w jakimś stopniu pokrywać.
Z tego też powodu logicznym wydaje się udzielanie odpowiedzi na forum

Wyszukiwarka forumowa stanowi dobre źródło poszukiwań zagadnień poruszanych na forum ,
mamy również zbiór linków przekierowujących do tematów z filodendronami i
postaramy się uzupełnić ten spis o nowe wątki jakie się pojawiły na forum od czasu Twijej ostatniej wizyty . :D
Jeśli więc zamierzasz bywać na forum - serdecznie zapraszamy Kasiu do korzystania również z tego zbioru http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=10206

:wink:

Kasiu ależ dorodne masz te rośliny ... :shock: ;:111
I ja już pytam jak mam prowadzić pH. 'Pincushion' by odżył i z wypierdka jedno pędowego
stał się kepką choćby małą?
Brasil przepiekny!!!!
Sądzisz ,że lepiej rośnie gdy umożliwia się jemu wspinanie?
A inne? Też tak mają?
Np Philodendron hederaceum var. micans czy mam go podeprzeć drabinką?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

@KaRo Dzięki za porady! Właśnie ze stroną jest lepiej, bo wszystko, co napiszę i wyprodukuję plus zdjęcia jest po prostu moje, a jak mi ktoś ukradnie opis do aukcji na Allegro, to nie ma pośredników, tylko ja mam prawa autorskie do własnej treści i mogę się wyżywać na złodzieju bezpośrednio ;) Myślę, że o ile filodendrony stają się popularne, bo jest coraz więcej odmian dostępnych w Polsce i można też zamawiać z EU/Azji itd., to jest tylko kilka osób, które na prawdę profesjonalnie podchodzą do tematu i chcą się dokształcać, a nie tylko mieć je w domu jako rośliny jednego sezonu.

pH. 'Pincushion' rośnie dosyć powoli, bo to karzełek. W jakim podłożu go uprawiasz i jak daleko stoi od źródła światła, okna? Uprawiasz w doniczce plastikowej czy ceramicznej/glinianej?
U mnie szybciej rósł w hydroponice, ale też się tak złożyło, że w hydro był w sezonie wiosna-jesień, więc i światła miał więcej. Stoją na parapecie południowym, w lecie były cieniowane. Może nie lubieć za dużej doniczki, tego jeszcze nie testowałam; roślina mateczna rośnie w 10x10 cm, a pozostałe w 6x6 cm doniczkach plastikowych. Szansa na kępki jest, ale trzeba czekać aż się rozrośnie ;)

pH. 'Brazil' większość uprawia jako wiszącego i uważam, że wygląda to estetycznie, naturalnie. Ja go dałam w pionie, żeby zobaczyć z ciekawości, czy będzie tworzył większe nowe liście; jak na razie zauważam lekkie zmiany. Myślę, że rośnie dobrze w obu pozycjach. Bardzo lubi zraszanie.

Philodendron hederaceum var. micans - on jest dosyć wiotki, więc myślę, że jako zwisający wygląda (i rośnie) lepiej. Marek/@Abrimaal prowadzi tego filo po paliku http://abrimaal.pro-e.pl/araceum/philod ... micans.htm

Prowadziłam go przy własnoręcznie zrobionej podpórce z mchu i plastikowej siatki, korzenie ładnie się wczepiały, ale roślina stała w krytym akwarium, więc miała i wilgoć i ciepło (a zginęła z przelania, teraz uprawiałabym tylko w hydroponice ;))

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21845
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dzięki Kasiu siedzi w podłożu storczykowym z domieszką włókien kokosowych i torfu.
Był dotychczas w plastikowej donicy ale wkurzyłam się, że marnieje i z braku miejsca dosadziłam go w sierpniu chyba, do dużej doniczki z pH. hastatum .
Mam wrażenie jakby było mu lepiej,co widać po liściach, bo l dostały połysku...ale nie wiem do końca czy to oznaka zadowolenia z poprawy warunków uprawy.
Stoją w pobliżu okna wschodniego ,najbliżej okna ze wszystkich philodendronów jakie mam ,niemal na parapecie
Musi mu to wystarczyć a mnie potrzeba cierpliwości skoro to tak wolno rośnie... :roll:

Hydroponika u mnie nie wchodzi w grę. Mam bardzo zimne mieszkanie.



A wracajac do sensu pisania tu NA FORUM czy na pw...to powiem,że każda myszka swój ogonek chwali. :D
Niestety nie przeniesiemy się do Ciebie ;:306 ani nie zrezygnujemy z tematyki dot. filodendronów.
Reszta w Twoich rękach Kasiu :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
rychoo
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 mar 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JL

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Czy wykonujesz jakieś specjalne zabiegi, żeby pH. bipinnatifidum rósł gęsty i zwarty do góry? Ja mam 2 dość spore i oba kładą liście na podłodze.
Jestem za odrębnym wątkiem o Philodendronach.
pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

@rychoo Liście pH. bipinnatifidum podwiązuję do plastikowej tyczki, bo z natury będą się kładły i zajmowały za dużo miejsca :) Minus taki, że nowym liściom jest ciężko wydostać się z gąszczu łodyżek liściowych zebranych w ten sposób, no ale coś za coś; jak tylko widzę, że wychodzi nowy, to kieruję go we właściwe położenie.

@KaRo pH. 'Pincushion' to hybrydowa miniatura stworzona właśnie po to, żeby była mała, więc musi wolno rosnąć :) Dlatego polecana jest do terrariów, żeby nie zagłuszała innych roślin.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Rhaphidophora tetrasperma z reguły kupujemy/otrzymujemy jako sadzonki cięte z korzonkami. Ja natomiast pokusiłam się o zakup nasionek tej rośliny i niedługo posieję dwie z 5-ciu, a resztę w marcu. Wysyłka z Indii za darmo, szło poczta lotniczą tylko 8 dni (!!), a same nasiona kosztowały mnie niecałe 14 zł. Taki eksperyment; sprzedawca miał pozytywne opinie, a co z tego wyjdzie, to się zobaczy :)

Obrazek

Obrazek

i znaczki :)

http://i.imgur.com/MJJUZww.jpg

Dla niezorientowanych, ma wyrosnąć taka roślina:

Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Bardzo ciekawy eksperyment!
Kibicuję Ci zawzięcie. :D
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dzięki! Jak myślisz, lepiej będzie je posadzić w krążkach torfowych, czy w ciasno upakowanym mchu?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

NINa!
Nie mam żadnego doświadczenia w wysiewie jakichkolwiek nasion Araceae.
Myślę, że na pewno nie do ziemi, a najlepiej do takiego podłoża, w którym będziesz je mogła obserwować, czy kiełkują oczywiście.
Zwykle nasiona, na których mi zależy kładę na mokry płatek kosmetyczny, przykrywam drugim i taki pakiecik daję na podstawkę.
A one są twarde? Nie trzeba nacinać?

Jestem pewna, że od strony technicznej doskonale sobie poradzisz. Natomiast wiele zależy od żywotności nasiona.
Jakby coś, już Ci mówiłam, że Raphidophora tetrasperma mam i na wiosnę, jak tylko będzie żyła to utnę dla Ciebie. Na razie ma same kikuty i zupełnie nie wiem, dlaczego nie chce rosnąć. Ale jednak co wysiew, to wysiew, dlatego trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

No właśnie czytam o wysiewie nasion filodendronów, w sumie powinno być tak samo u Rhaphi - nie uprawiać w podłożu z zawartością ziemi (bo łatwo o patogeny) i nie przykrywać nasion. Myślę, że je wcisnę lekko w jakiś mokry mech w małej 4x4 cm plastikowej doniczce (po 1 szt. na doniczkę) i zepnę dwa plastikowe pudełka razem, taka pseudo-szklarenka, bo akwarium byłoby za zimne. Podobno nawet w początkowej fazie nie trzeba robić dziurek w pudełku na napływ powietrza, tylko dopiero jak wyjdzie pierwsza para liści. I postawię koło kaloryfera, bo mają mieć ciepło. Do kiełkowania powinny mieć półcień, a nawet cień, jak w dżungli. Zraszać nie wolno, więc wchodzi w grę tylko podlewanie podsiąkowe. Nasiona są twarde, ale nie tak jak np. jabłek. Raczej coś jak okrywa nasion dyni, więc nie będę ich nacinać, ani moczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”