MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

U mnie dopiero wczoraj nastąpiło masowe wygryzanie samic, od samego rana wokół siedziby było aż gęsto od pszczelich par. Jednak +20 stopni to jest to, czego murarki potrzebują najbardziej do wygryzania :wink:
Nie mam jeszcze zamurowanych rurek, pszczoły dopiero przystąpiły do czyszczenia pierwszych rurek z "waty" trzcinowej.
Pod wieczór zajrzałem do pudełka z kokonami, ciężko mi było znaleźć pełne kokony. Zamierzam je przejrzeć w wolnej chwili i okaże się jak to dokładnie wygląda.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dziś zauważyłem pierwszą zaklejoną rurkę .... ;:108

Zrodziło się też w mojej głowie inne pytanie : co stanie się jeśli samiczki nie zostaną zapłodnione - może się taka sytuacja przecież zdarzyć .....czy będą pracować jak zwykle ?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix Nie no , żeby nie zostały zapłodnione to szanse bliskie zero. Jednak gdyby tak się stało to złożą same niezapłodnione jaja - nie wyobrażam sobie żeby brak zapłodnienia wygasił im instynkt budowy gniazda. Same samce z tego by były :)
Dzikie samce na 100% są w okolicy , więc to one odwalą ewentualnie robotę. Dzikusy zajmują różne dziury np. w drewnie , a tam marcowy skok temperatury tak szybko jak do naszych golusieńkich kokonów nie doszedł.

Miało być dzisiaj słonecznie :( wczoraj zmieniły się nagle prognozy i miał być deszcz i zimno. I kurka w kuper kopana jest! Pada i 11 stopni. Dzisiaj wyleciały w świat tylko te samice , które wczoraj nadgryzły kokony , max 20 sztuk. Reszta poszła spać , bo ma być coraz zimniej. Optymizm mi topnieje z każdym dniem.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja dziś jednak ,,rozpracowałam" pierwszy pakiet do końca. To co się nie wygryzło rozcinałam, ewentualnie maruderom pomogłam wyjść. Wśród nich byli i samczyki. Z tych kokonów buło 28 z larwami, 21 martwych w większości samce i 6 nie przepoczwarzonych , 11 żywych. Tak więc, z 300 kokonów ogólnie od wystawienia to; 33 z larwami,29 martwych i 11 nie przepoczwarzonych.
W drugim pakiecie wystawionym tydz później jak na razie obserwuję wychodzących ,,irokezów".
szaman76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 maja 2016, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Po wczorajszym przejrzeniu kokonów w jednym uliku i stwierdzeniu że z 775 sztuk 220 się nie wygryzło(28,4%), dziś objazd i wyniki z czterech następnych uli, efekty dużo lepsze, bo wygryzionych kokonów w granicach od 91 do 98%
Ul 1 - na 500 kokonów - niewygryzionych 11 sztuk (2,2%)
Ul 2 - na 1000 kokonów - niewygryzionych 46 sztuk (4,6%)
Ul 3 - na 1650 kokonów - niewygryzionych 147 sztuk (8,9%)
Ul 4 - na 2500 kokonów- niewygryzionych 141 sztuk (5,6%)
w Ulu 3 i 4 kilkanaście kokonów "napoczętych" więc liczba niewygryzionych powinna jeszcze się obniżyć. Ogólnie chyba nie ma co narzekać.
I tak po zastanowieniu sytuacja z wczorajszego ula tak jak DaniM słusznie pisał najprawdopodobniej spowodowała była zbyt dużym dostępem słońca i kokony uległy zbytniemu przesuszeniu. Ten ulik mam na działce i najczęściej do niego zaglądałem, przy niewielkim słoneczku zostawiałem nawet na trochę odkryte kokony chcąc żeby się pszczółki szybciej ogrzały i ruszyły, jednak widocznie przyniosło to zupełnie odwrotny efekt.
I jeszcze fotka do identyfikacji, taka pszczółka niezbyt do murarki podobna trafiła mi się dziś na liściu forsycji. Niestety zdjęcie słabe, nie zdążyłem obiektywu zmienić

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

szaman76 To najczęściej fotografowana przez forumowiczów i najczęściej przedstawiana na forum do oznaczenia Andrena fulva.
W tym roku jesteś co najmniej drugi :)
szaman76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 maja 2016, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik obiecuję poprawę, i po 15 maja jak się obrobię biorę się za doszkalanie w zakresie rozpoznawania innych gatunków pszczółek.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Co to się wyprawia z tą pogodą, po dwóch cieplejszych dniach znów zimnica a z kokonów wygryzło mi się dotychczas kilka pszczółek, czy te pozostałe jeszcze dadzą radę ? :roll: :roll:
Pozdrawiam. Jacek :uszy
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

szaman76 :;230 rudą da się odróżnić na pierwszy rzut oka, bo nie ma podobnej pszczoły w PL. Na niej się znam, na innych gorzej , prawie wcale :)

toldi Za dwa dni wiosna :wink: czyli niedługo. Od lutego sobie powtarzam "niedługo wiosna", ale tym razem chyba naprawdę za dwa dni.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik obyś miał racje ;:108
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12960
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

U mnie tez sporo kokonów chyba sobie odpuściło i śpi,
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja też już czekam na ocieplenie, jak by nie było dzień w dzień pada od bardzo długiego czasu. W lesie drzewa się przewracają od mokrego gruntu. Kasztan który kwitł wraz z maturzystami :wink: dalej jest w pąkach czyli już widzę że, auro o przeszło tydz przesunięta. Zostało mi jeszcze sporo kokonów w drugim pakiecie i myślę że, to już samiczki i może trochę samczyków. Wczoraj nic się nie wygryzło. Przy ulach tylko panowie robią kontrolę natomiast samiczki widziałam na mleczach takie jakieś bardzo powolne, rude natomiast okupowały berberys.
Obrazek
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja się bardzo martwię i zaczynam godzić z myślą, że murarek w tym roku mieć nie będę. Samczyki pewnie juz na tamtym świecie, a większość samic w koronach. Nigdy nic w ulu nie dostrzegłam:(
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”