Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Aniu- tak też smakuje ;:108 Zaniosłam (w Kościele:)plasterki do degustacji to dziwili się,że takie pyszności też można samemu zrobić-wymieniamy się fajnymi przepisami i ten również wędruje z rąk do rąk :wit
Fajnie ,że dbasz o edukację córek ;:196 :wit
Wstawiaj sprawdzone przepisy na zdrowe jedzonko ;:108 wciąż brakuje mi warzyw w miom menu-z domu rodzinnego tego nie wyniosłam bo tam akurat warzyw było zdecydowanie za mało.Warzyw,ziół,własnych wyrobów
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

:wit Asiu,wpadłam po jakis przepisik na obiad,bo nie wiem co zrobić.
A bakłażanki ,nadziewane wyglądają pysznie.Już mi ślinka na nie idzie.Widziałam w sklepie nasionka bakłażana i chyba kupię.Chociaz parę lat temu jak szukałam jego nasionek to nigdzie nie było.Może coś wyrośnie.
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

jak nie wiem co zrobić to wymiatam z kątów ,lodówki co mam i wtedy kombinuję ;:224 może jakaś zapiekanka?
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Właśnie tak sobie mysle nad zapiekanką,mam warzywa na patelnie,makaron.Tylko chyba bez mięsa bo nie zdąży sie rozmrozić.Wędline mam,jak myslisz?Tylko sos jaki dać do tego?
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Wkrój wędlinę jak chcesz lub bez.O sosik jak pytasz to ja tylko czosnkowy ;:215
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Asiu, kusisz tymi warzywkami zapiekanymi, aż ślinka cieknie ;:152
Kochana, jak robisz schab dojrzewający? Masz gdzieś przepisik? Coś chyba przegapiłam, bo nie mogę znaleźć :oops:
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

;:196
1,5 kg schabu możliwie jak najcieńszego,pół szklanki cukru,pół szklanki soli , ulubione przyprawy np -(papryka słodka,ostra,czosnek niedźwiedzi,majeranek,oregano,pieprz,liść laurowy), pończocha(nowa).
Schab czyścimy,myjemy osuszamy,pakujemy do pojemnika(plastikowy do żywności) zasypujemy cukrem - nacieramy zamykamy pojemnik i wkładamy do lodówki na przynajmniej 36 godzin,w międzyczasie parę razy odlewamy płyn który się wytworzył.
Po tym czasie wyjmujemy nasz schab,myjemy (pojemnik też) i zasypujemy teraz solą i postępujemy dokładnie tak jak z cukrem. Po 36 godzinach wyciągamy schab myjemy,osuszamy i zasypujemy,nacieramy przyprawami i odstawiamy na 36 godz do lodówki.
Jak mięsko przejdzie ziołami ,wyciągamy i (razem z ziołami) pakujemy do pończochy,wieszamy w ciepłym przewiewnym miejscu na 5-6 dni - ja wieszam pod kaloryferem w łazience. Gotowy wyrób przechowujemy w lodówce(jeżeli przy pierwszej konsumpcji coś zostanie)
Smacznego :uszy
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Dzięki Asiula ;:196 Może świątecznie sporządzę ;:173
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

CHLEBEK -aktualna wersja


1KG MAKI z Biedronki (na op.sa narysowane pierogi)
ok szklanki MĄKI ŻYTNIEJ(znajoma zaopatruje mnie w mąkę ze słoneczkiem z Selgrosa)
3-4 ŁYŻECZKI SOLI
dodatki dowolnie:
1 szklanka płatków np owsianych ,jęczmiennych
1 szklanka słonecznika
1 szklanka siemienia lnianego dodatki mogą być wybrane(siemię można wcześniej zmielić)
1szklanka otrębów
(bardzo rzadko mam pod ręką zbędne ,ugotowane ziemniaki,ale polecam ok szklanki purre)

wieczór
Do dużej miski wlewam zakwas (wyjęty dzień wcześniej z lodówki) ,dodaję mąkę żytnią,dolewam ok 1,5 szkl ciepłej wody,mieszam,przykrywam miskę i odstawiam w pokojowej temp.
Rano
Do ciasta dodaję przesiana przez sitko mąkę pszenną,sól,dodatki.Dolewam ok 3-4 szkl wody-stopniowo
-dobrze wyrabiamy ręką przez min 5min-masa powinna być gęsta ,ale nie sucha
Jeżeli jest zbyt "twarda"można dodać ciepłej wody.Odkładamy zakwas do słoiczka ok 5 łyżek i chowamy do lodówki.Do ciasta dodajemy rozpuszczone w małej ilości ciepłej wody drożdże ok 2dkg i wyrabiamy chwilę.

Dwie długie "keksówki"smarujemy dośćgrubo masłem lub margaryną.
Rozdzielamy ciasto na dwie części i przekładamy do blaszek,z wierzchu delikatnie wyrównujemy mokrą dłonią.Obficie obsypujemy słonecznikiem boki (środek nie trzyma pestek)
Odstawiamy do wyrośnięcia -wstawiam do piekarnika na górną półkę i włączam lampkę-rośnie ok 2 godz-musi min podwoić objętość.
Gdy wyrośnie ,wstawiamy na drugą półkę od dołu ,nastawiamy termoobieg i 175st.-pieczemy ok 45min i przestawiamy chlebek o 180st,dopiekamy ok 15min.Powinien być rumiany.

Upieczony wyjmujemy od razu z blaszek,delikatnie je odwracając-sam wypadnie-na kratkę do odparowania-jeżeli nie chce wypaść tzn,że blaszka była za słabo wysmarowana tłuszczem-wówczas należy go delikatnie podważyć nożem wzdłuż brzegów formy
Chleb zostawiamy do odparowania nawet na cały dzień,ew na całą noc-ostudzony,odparowany zawijamy w odpowiednio dużych porcjach np w płócienną szmatkę-można nadmiar zamrażać.

Zakwas w słoiczku będzie rósł więc musi mieć wolną przestrzeń w słoiczku.
Zaczyna fermentować po ok 2-3 dniach i wówczas może być już używany,
Po ok 10 dniach nie nadaje sie już do użytku

:wit
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

ja wczoraj kupiłam kąke z biedronki typowo na chlebek baltonowski.Skusiłą mnie cena mąki 1,99.Oczywiście jak to ja przepis na chlebek z opakowania zmodyfikuje dodając po swojemu to co lubię.Zastanawiam się tylko czy piec w keksówkach czy jeden duzy bochen na zwykłej blasze do ciasta....
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Najbardziej z chlebka uwielbiam chrupiąca skórkę więc wybieram keksówki i to węższe :wink:
Duży też mnie kusi,ale ...wybieram keksówki bo skórka ;:152 ;:152
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Asiu ,ale skorka na dużym też będzie chrupiąca,bo on musi jednak dłużej się piec niż te w keksówkach...
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Wiem,ale odległość od skórki do skórki przeciwległej taka ....daleka :lol:
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”