Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 13  
Autor Wiadomość
jordan23
 Tytuł: Roundup i skutki jego działania
PostNapisane: 31 mar 2010, o 17:30 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Sąsiad obok mojej działki spryskał czymś swoje grządki. Nie mam pewności ale na wspolnym smietniku widziałem saszetki po roundupie (tyle ze na ten smietnik wyrzuca odpadki kilkanascie osob). Sytuacja miała miejsce po wakacjach.
Teraz po jego stronie ogrodzenia jest bardzo mało zieleni i chwastów (pewnie tego chcial sie pozbyć bo robi tam trawnik).
Problem jest taki ze przy plocie rosną moje drzewka owocowe, dwa z nich mają gałezie takze nad jego polem działań.
Na jabłoni na wiekszosci gałęzi w ogole nie widzę oznak życia mimo że ma ponad 5lat i reszta drzew dawno ma pąki, starsza czeresnia też ma sporo prawdopodobnie uschnietych gałęzi- niby są pąki ale nie rozwijają się. Czy to może być skutek roundupa ? Jak to jest z tym srodkiem? Czy usychają tylko opryskane gałezie czy usycha całe drzewo chocby czesciowo opryskane? Czy na drzewie można zobaczyc efekty opryskania tym srodkiem? np jakies odbrawienia albo zmiane struktury kory? Jak to poznać?
Czy w ogole mozliwe jest uschniecie drzewa (5-10lat) od oprysku chocby tylko 10% powierzchni korony? Czy najwyzej uschną opryskane czesci drzewa?
Lepiej odciąć uschniete gałęzie czy liczyc na to że odbiją z czasem ?
Dzięki za odpowiedzi.

P.S. Oczywiscie sąsiad udaje greka i wciska kit że po prostu powyrywał zielsko, ale to niemozliwe bo na wlasnych oczach widziałem jak to stopniowo usychało w srodku sierpnia.

dianek
 Tytuł: Re: Roundup i skutki jego działania
PostNapisane: 31 mar 2010, o 18:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Z tego co mi wiadomo to Roundup działa wchłaniając sie przez zielone części roślin i niszczy od wewnątrz całą roślinę.
By twoje drzewka uschły musiałby je zdrowo spryskać po koronie.
Efekty Roundupa widać już nawet po kilku dniach więc gdyby to była jego wina to powinieneś zaobserwować zmiany zaraz po oprysku.

A jeśli teraz dopiero drzewka nie ruszyły to czy były zdrowe jesienią ? Czy przypadkiem teraz nie przemroziło im pąków ?

jordan23
PostNapisane: 31 mar 2010, o 19:25 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
To byla prawie jesien, roslina mogla podeschnac i to sie tak nie rzucało w oczy. Uwierzyłbym w te przemarzanie ale to jedne ze starszych drzewek jakie mam i tylko one są w takim stanie, a np roczne czy dwuletnie mlodziutkie drzewka super puszczają pędy.

Czy to pewne że roundup zabija całą rosline a nie moze uszkodzic np tylko czesci gałęzi drzewa ?

gienia1230
PostNapisane: 31 mar 2010, o 19:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Jordan, ąby uśmiercić drzewo rundapem, trzeba by ......................................... i to nie zawsze się uda. Czasami usycha tylko połowa drzewa.

zmoderowałam - aniawoj

MirekL
PostNapisane: 31 mar 2010, o 19:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
No cóż, jesienią Roundup działa najskuteczniej. Po prostu preparat łatwo przemieszcza się z krążącymi sokami do systemu korzeniowego. Wiosną parcie korzeniowe hamuje ten proces i najczęściej przysycha jakaś tam gałąź.
Jeśli sąsiad ostro pojechał (a jeszcze nie wiadomo, w jakim steżeniu) po ulistnionych gałęziach po swojej stronie, to efekt może właśnie być widoczny.
Nie znam sąsiada, nie oskarżam, ale....

suzana
PostNapisane: 31 mar 2010, o 20:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Posadziłeś drzewa za blisko posesji sąsiada skoro gałęzie przechodziły na jego częśc.Trzeba było za wczasu przycinać gałęzie wiszące nad działką sąsiada.
Roundap wchłania się nawet przez korę.Bardzo możliwe że będzie usychało stopniowo.

jordan23
PostNapisane: 31 mar 2010, o 20:33 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Sąsiad nie ma żadnych pretensji o te drzewa, on podobnie ma swoje starsze drzewa owocowe z galeziami po mojej stronie. Kiedys nawet żartował że dobrze posadzone mamy te drzewa bo możemy sie zawsze wymieniać owocami.
Jesli je spryskał to na pewno przypadkowo, w niczym mu nie przeszkadzają, bo są od połnocej strony jego działki.

Mozliwa jest taka sytuacja że po tym srodku cześć gałęzi uschnie a reszta drzewa bedzie ok? Bo tak to dzisiaj wygląda patrząc na pąki.
Dotarłem też do jakiejs ulotki z opakowania rooundupa na necie i tam pisze że opryskując chwasty nalezy uwazać na galęzie młodych drzew ponieważ może to spowodować ich uschnięcie, czyli ja to rozumiem że uschniecie tych galęzi a nie drzewa.

MirekL
PostNapisane: 31 mar 2010, o 20:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Poczekaj. Niedługo się dowiesz.
Wywróżyć się nijak nie da.

suzana
PostNapisane: 31 mar 2010, o 20:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Wiem,że roundap to środek który przemieszcza się od liści do korzeni, dlatego jest taki popularny bo niszczy wszystko w roślinie- to co pod ziemią również.Potrafi wchłonąć się przez łupinę nasienną,
wg mnie jeżeli to był ten środek to małe szanse że drzewo przeżyje.
Jest jeszcze nadzieja ,że resztki środka przy opryskiwaniu przez sąsiada zaleciały z powietrzem( z wiatrem) na liście Twojego drzewa i wystąpiły uszkodzenia ale drzewo w takiej sytuacji może przeżyć bo stężenie było minimalne.

wolodi
PostNapisane: 1 kwi 2010, o 13:45 
100p
100p

1 szt.
Moim skromnym zdaniem, jeśli było to tylko przypadkowe np. zniesienie cieczy użytkowej przez wiatr na Twoje drzewka to takie stężenie nie doprowadziło by do śmierci drzewa. Owszem preparatami z glifosatem można "uśmiercić" cale drzewo jednak wtedy wykonuje się ....................................................... Natomiast preparat ten NIE wchłania się przez zdrewniałe części drzewa i korzenie. Także proszę koleżankę suzana o nie pisanie głupot że wchłania się przez korę. Na dowód dodam iż Roundup stosuje się w sadzie do utrzymania tzw. ugoru herbicydowego i jakoś ciecz spływająca po pniach nie czyni drzewkom szkody.

Zmoderowałam - ta recepta jest niepotrzebna :? (aniawoj)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

jordan23
PostNapisane: 1 kwi 2010, o 19:15 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
No tak ale przez zielone liscie juz może sie wchłonąć, na opakowaniu pisze żeby bardzo uwazać na czesci zielone mlodych drzew podczas oprysku.

wolodi
PostNapisane: 2 kwi 2010, o 09:12 
100p
100p

1 szt.
.... ale sprawa dotyczy starego drzewa.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

X-A-9
PostNapisane: 2 kwi 2010, o 19:37 
1000p
1000p

1 szt.
Właśnie czytam ulotkę którą mam przed sobą i pisze
przeciwwskazania:
środka nie stosować:
- na liście, pędy oraz niezdrewniałą korę drzew i krzewów ze względu na możliwość uszkodzenia roślin

Co za tym idzie jeżeli preparat poleciał na młode jednoroczne przyrosty to mógł uszkodzić gałąź, jednak do śmierci drzewa chyba raczej nie doprowadzi.

jordan23
PostNapisane: 2 kwi 2010, o 21:46 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
po kilku nastepnych dniach moge stwierdzić że niektore galęzie obu drzew totalnie wygladają na martwe, reszta sie powoli zieleni i pąki pękają, także jakies uszkodzenia są ale czy od Roundupa to nie wiem. Myśle ze okolo 1/4 galęzi drzewa do obciecia ale poczekam jeszcze z tydzien czy nie odbije. To nie są jakies stare drzewa więc mogly sie ostro podtruć.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 182 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 13  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości