Maliny - wszystko o owocach

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Maliny nie owocują.

Post »

Mirku śliwa,porzeczka czy agrest nie zapyli czereśni.Potrzebna jest do tego druga odmiana czereśni.Zdecydowana większość odmian czereśni jest obcopylna i aby dobrze się zapylić potrzebuje zapylacza .Owszem ostatnio pojawiły się odmiany samopylne jak Stella czy Lapins ale są one jeszcze mało rozpowszechnione i jest mało prawdopodobne jest abyś taką odmianę posiadał.
blahzays
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 2 paź 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nieowocujace maliny...

Post »

Czesc. Mam u siebie na dzialce grzadke z malinami. Nie wiem co za odmiana bo byla juz gdy kupilismy dzialke. Sprawa wyglada tak ze scinamy krzaczki na jesien pare cm nad ziemia. Na nastepny sezon krzaczki rosna z niektorych obcietych" kikutow", ale wychodza rowniez z ziemi czyli puszczaja z korzenia. Niestety owocuja tylko te rosnace z scietego pedu, te rosnace z korzenia za to nie owocuja ale rosna o wiele wyzsze i przykrywaja te owocujace... Takze jest jungla a owocow malo... Czy cos ktos moze mi podpowiedziec o co chodzi? Co to za odmiana, co zle robie? Przepraszam za prymitywny jezyk. Nie znam sie na ogrodnictwie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieowocujace maliny...

Post »

Prawdopodobnie masz odmianę która owocuje na pędach dwuletnich. Nie ścinaj pędów które nie owocują w tym roku a wytnij pozostałe. One powinny w przyszłym roku zaowocować, jednocześnie wyrosną znowu zielone..i tak wkoło macieju..
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2973
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nieowocujace maliny...

Post »

blahzays
Tak jak pisze Pelikano masz odmianę owocującą na pędach dwuletnich. Pędy wyrosłe w danym roku zostawiamy przez zimę (najlepiej przywiązane aby zaspa śniegu nie wyłamała ich) aby latem obdarzyły nas owocami. Po owocowaniu wycinamy przy ziemi te pędy, które wydały owoce. Natomiast pędy które wyrosły od korzenia wiosną danego roku zostawiamy na owocowanie na przyszły rok. Nie wycinaj tego lata /jesieni pędów (oprócz tych kikutów, które wytnij przy ziemi), przywiąż do palików wbitych na końcach rzędów, przytnij końcówki na górze jeśli mają ponad 2 m i czekaj na owoce w przyszłym roku. Jeśli pędów jest zbyt gęsto to można wyciąć słabsze aby przerzedzić.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Jasmik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 sie 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny- co się z nimi dzieje? Jak przyspieszyć dojrzewanie ?

Post »

Witam
Proszę o rade lub nakierowanie w czym problem.
Malina 3 letnoa, łodygi dobrze rozwinięte, zdrowie ale plon jest tragiczny.
Nizej dolaczam zdjęcia

Zastanawiam się czy nie jest to jakaś choroba która niszczy zawiazane już maliny, również zauwazylem zniekształcone owoce, nie wiem czy widać to na zdjęciach.

Mam nadzieję, że ktoś miał styczność z taka przypadłością.




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Maliny- co się z nimi dzieje? Jak przyspieszyć dojrzewanie ?

Post »

Te ze zdjęć jak dla mnie nie zapyliły się odpowiednio. :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Jasmik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 sie 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny- co się z nimi dzieje? Jak przyspieszyć dojrzewanie ?

Post »

Dzięki za odpowiedz. Czy powodem uschnięcia kwiatów może być spowodowane brakiem zapylenia? Jeśli chodzi o źle rozwijające się owoce to może być spowodowane brakiem pszczół?
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

Co to za odmiana malin?? Trochę to dziwnie wygląda i nie wiązał bym tego tylko z kiepskim zapyleniem. No bo chyba zapylenie (zapłodnienie) albo jest albo go nie ma.
Pozdrawiam Piotr
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

Ja czasem u siebie na bardzo wiekowym już maliniaku spotykałem tak wyglądające maliny. Odmiana moich malin raczej nie do ustalenia, ale już jestem po zbiorach. Miąższ jak i pestka rozwijały się tylko i wyłącznie z zapylonego pręcika, te nie zapylone pozostawały takie małe i zasuszone coś jak czasem na tryskawkach, że jak nie do końca się zapyliła to będzie krzywa.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

U mnie taka sama sytuacja, ale jeśli chodzi o czarną malinę nie wiem co powoduje, że owoce są marne tak jakby nie zapylone czy co wyślę po pracy zdjęcia może ktoś będzie wiedział dlaczego tak się dzieje, zawsze to samo kwitnie ładnie a owoców brak. 5 rok nie mogę się doczekać owoców.
Jasmik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 sie 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

Malina posadzona wiosna 2014 (3lata temu), kupiłem ok 100szt polana/polka czyli jesienne owocujace na pędach jednorocznych, ładnie się zakorzeniły itd. jesienią zostały ścięte, w następnym roku 2015r pięknie wyrosły ale owoców jesienią nic, wiec może szkółka pomyliła sadzonki i tym razem nie ścinałem pędów, i bardzo dobrze nawoziłem jesienią obornikiem (dobrze przegnity - nie świeży) w następnym roku czyli tym 2016 (wiosna) pędy dwuletnie pokryły się mnóstwem kwiatów, sąsiad powiedział: cyt."plon tym razem będzie wysoki!!".
Niestety minęły dwa miesiące w oczekiwaniu na ten wymarzony plon, A tu :oops: ;:174 - plon jest taki jak na zdjęciach - czyli mizerny, 90%kwiatow jakby nie została zapylona a 10% wyglądają nierozwinięte.
Dodam, że w tym roku, IV kwartał kwietnia dostały AZOFOSKE
nowe pędy tegoroczne są zdrowe, wysokie na prawie 2m

Wiec co to ........... jest!! ;:14
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

sylwka555 pisze:U mnie taka sama sytuacja, ale jeśli chodzi o czarną malinę nie wiem co powoduje, że owoce są marne tak jakby nie zapylone czy co wyślę po pracy zdjęcia może ktoś będzie wiedział dlaczego tak się dzieje, zawsze to samo kwitnie ładnie a owoców brak. 5 rok nie mogę się doczekać owoców.
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Jasmik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 sie 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny nie owocują.Jak przyśpieszyć owocowanie

Post »

Może jest gatunek maliny który wymaga zapylacza w postaci pszczoły czy innych owadów, bo w przeciwnym razie brak plonów.
A ja właśnie na taki gatunek trafiłem.
Śliwa Mulena też nie nawiązała owoców, wszystkie kwiaty powiędły.
Nic tylko tego co sprzedawał mi sadzonki malin powiesić ... ponieważ zły gatunek maliny mi sprzedał,inny niż prosiłem i do tego owoców nie daje.
Jakaś masakra...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”