Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mycie ,zraszanie które doniczkowce to lubią,a które nie

Post »

O właśnie mam skrzydłokwiat ,ale jego akurat nie wkładałam pod prysznic bo bałam się że listki zaczną mi schnąć zawsze mam największy problem z beniaminem i bluszczem o drobnych listkach gdyż mycie każdego listka z osobna bardzo dużo czasu zajmuje ;:108 a fiołki miałam z nimi największy problem zimą gdyż kurz brzydko na nich wyglądał,a wiem że wody nie lubią.
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mycie ,zraszanie które doniczkowce to lubią,a które nie

Post »

Skrzydłokwiaty bardzo lubią podniesioną wilgotność,więc bez obaw możesz go zraszać a wręcz powinno się zwiększyć wilgotność powietrza.One bardzo to lubią.Zasuszone końce mogą być właśnie przyczyną zbyt suchego powietrza a nie odwrotnie.Co do fiołków to fakt nie lubią wody i lepiej ich nie zraszać,po co ryzykować.Zostaje tylko czyszczenie pędzelkiem :wink:
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mycie ,zraszanie które doniczkowce to lubią,a które nie

Post »

No to już wiem coś nowego właśnie mój skrzydłokwiat jest podatny na suche końce dlatego myślałam ,że woda na listkach może być tego powodem.Ostatnio dzięki Wam zakochałam się w hojach czy one lubią spryskiwanie czy wystarczy przecieranie listków?
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Mycie ,zraszanie które doniczkowce to lubią,a które nie

Post »

A hoje, te z większymi liśćmi, można wacikiem przecierać, np: z dodatkiem soku z cytryny ( na pół litra letniej, przegotowanej wody, daje się kilka kropel soku).
Podobnie - przecieram liście storczyków.

Fiołki, skrętniki - miękki pędzelek.

A np: hoje o drobnych liściach - prysznic letnią wodą.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mycie ,zraszanie które doniczkowce to lubią,a które nie

Post »

Dziękuję jakie cenne uwagi :D zwłaszcza woda z sokiem cytrynowym.Ważne jest również to by roślinek mokrych nie wystawiać na ostre słońce by nie poparzyć listków :D
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Marcin29
50p
50p
Posty: 86
Od: 14 paź 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mycie liści fikusa

Post »

Witam
W jaki sposób można umyć liście fikusa tak aby nie zostawić zacieków po myciu ?
Czy do mycia można użyć wode destylowaną ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Post »

Do roślin zielonych z gładkimi liśćmi - E! Mszyca Bros'u bardzo ładnie usuwa osady (nawet te po twardej wodzie, ale nie od razu) i kurz, nie zostawia smug. Kupuje ten z ręczną pompką (są też w aerozolu) i kropię na małą, zwilżoną wodą gąbkę, a potem przecieram nią liście. Nie poprawiam już czystą wodą, tylko zostawiam tak jak jest. Ładny połysk bez nabłyszczacza, ale nie myć liści roślin stojących na słonecznym stanowisku, tylko je potrzymać w cieniu do czasu wyschnięcia preparatu.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Post »

Ja myłam kilka razy liście moich cytrusów w ten sposób, że obwiązywałam dokładnie donicę folią (zaciskając przy pniu) aby nie dostał się do niej nadmiar wody, a następnie myłam rośliny pod prysznicem. Na koniec, jak listki już były czyste, zafundowałam im prysznic z konewki wodą przegotowaną, aby nie pozostawały na nich białe plamy lub żeby nie miały długiego kontaktu z chlorem i tego typu z wody z wodociągu.

Takie kąpiele nie zaszkodziły im zupełnie.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Post »

Tak, to dobry sposób na rośliny niepnące, ja tak myję fikusa benjamina, a lecie używam deszczówki.
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Post »

Hm...może powiecie,że jestem brutalna ;:224 ...ale ja wstawiam rośliny do wanny,kropię płynem do mycia naczyń i spłukują ciepłą wodą z prysznica.I jest super.Nie ma kurzu,nie ma zacieków,a rośliny żyją.
Tylko robię to,gdy mam podlewać ,bo nie zabezpieczam korzeni przed tymi mydlinami.Więc mam 2 w 1.Czyli mycie i podlewanie.

Co do mycia fiołków,to czytałam u kogoś ''zafiołkowanego'',że myje również wodą-tylko ostrożnie na środek rozetki.O od razu osusza delikatnie ręcznikiem papierowym,by woda nie została na listkach.Gdy miałam fiołki tak zrobiłam i było ok.Naprawdę.Ale z racji tego,że ciągle łapały jakieś roztocza-już się wyleczyłam z fiołków ;:174 .
x-u-i
---
Posty: 44
Od: 24 kwie 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Post »

a ja spotkalam sie z takim domowym sposobem zeby listki przetrzec gazą nasączoną w piwie. Probowalam na swoich roslinach i listki sa bardzo fajnie nabłyszczone. trzeba tylko dobrze wykrecic szmatkę z piwa i przecierac jak jest wilgotna, ale nie mokra

Proszę dbać o poprawną pisownię: zdania zaczynamy z dużej litery, oraz używamy wszystkich polskich liter/norbert76.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Post »

Liście noliny (niezbyt dużej) czyściłam dzisiaj z kurzu patyczkami do uszu nasączonymi wodą z małym dodatkiem nawozu do cytrusów. Te liście są cieniutkie i czasami się zawijają, więc ta metoda sprawdziła się u mnie w 100%. Nawóz do cytrusów w małej dawce ma wpłynąć na lepsze wybarwienie liści, nadaje soczysty ciemny kolor.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Odkurzanie i mycie liści roślin doniczkowych

Post »

Zwykle to przemywałam liście wilgotną ściereczką i słyszałam o patencie z piwem, ale jeszcze nie próbowałam. Z mlekiem na pewno wypróbuje.Jakoś trzeba sobie radzić i zapewnić roślinom czyste pory przez które uwalniają parę wodną i pobierają dwutlenek węgla, który rośliny wykorzystują w fotosyntezie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”