kłopot z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
pabr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2014, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

kłopot z trawnikiem

Post »

Witajcie!

Szukam pomocy z trawnikiem. Od początku tego roku zaczęły pojawiać się problemy z żółknięciem niektórych źdźbeł trawy. Niestety już niemal co drugie źdźbło jest żółte od samej podstawy. W ten sposób wygląda to jak na załączonych zdjęciach. W szczególności po koszeniu. Trawnik w całości się poddaje i zaczyna żółknąć.

trawnik ma 3 lata, podlewany 2 razy dziennie automatycznie, nawożony systematycznie, wykonana wertykulacja oraz areacja na wiosnę, pH~7, naostrzona kosiarka w specjalistycznym punkcie.

Bardzo proszę o pomoc bo żółkniecie postępuje.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Czym nawozisz systematycznie?
W czasie upałów kosisz trawę i lub zawsze kosisz po samej ziemi ?
Podlewanie też możesz ograniczyć bo to nie młody trawnik już w sumie, więc raz dziennie lub kilka razy w tygodniu.
pabr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2014, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

W tym roku nawóz compo quattro.
Pierwszy raz postanowiłem mocno skosić, poradził mi znajomy ogrodnik, że jak mocno skoszę to wytnę te żółte źdźbła i trawa się odbuduje. Niestety z tygodnia na tydzień wygląda coraz gorzej.
Podlewałem 2x dziennie bo od ponad miesiąca nie pada deszcz w moich okolicach.
W upały nie koszę trawy, a już na pewno nie tak krótko.. dzisiaj skosiłem krótko bo brak słońca i może to pomoże, chociaż trochę pozbyć się żółtych kłosów.

Dodam jeszcze, że 1x lub 2x na rok stosuje sterane jednak w tym roku jeszcze nie było tyle chwastów. Niedługo pewnie opryskam.

Zdania zaczynamy wielką literą, poprawiłam./Iwona
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Mówisz o 'COMPO QUATTRO 4 w 1 Nawóz do trawników 4,5 kg' ?
Jeżeli tak to nie bardzo wiem co masz na myśli systematyczne nawożenie bo ten nawóz działa 3mc, więc nawozisz 1x na 3mc.
Składu nie znam.

Dwa jeśli kosisz nisko bardzo nisko to doprowadzasz do upośledzenia syntezy chlorofilu bo wszystko co zielone wykaszasz i trawa nie ma jak zdrowo rosnąć.

Zamiast mocno nisko kosić mogłeś to wygrabić.

Nie wiem czy nie lepszym rozwiązanie jest podanie nawozu zawierającego Mg.

U mnie też nie pada i nie podlewam trawnika, a ma się dobrze na 5kl i na glino torfie.

pH też możesz z 7 na 5,5-6 zmienić.
pabr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2014, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

- tak, mówię o COMPO QUATTRO 4 w 1 - systematyczność co 3 miesiące.
- tak jak powiedziałem, znajomy ogrodnik polecił mi skosić raz tak nisko aby odbudować na nowo trawnik a skosić te żółte kłosy. Jest to pierwsze koszenie wykonane w dniu dzisiejszym.
- nie mogłem tego wygrabić, niestety te kłosy trzymają się tak samo mocno co zielona trawa więc pozostaje wyrywanie poszczególnych kłosów ręcznie:( Próbowałem wygrabić jednak nie przyniosło to efektu.
- w jaki sposób podanie mg może pomóc?? czy zregeneruje te żółte kłosy?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Magnez- jest głównym składnikiem chlorofilu i jest niezbędny do prawidłowego wyglądu trawnika.

Skoro kosisz nisko to mogłeś zaburzyć wytwarzanie chlorofilu.

Dwa nie znam składu tego nawozu więc nic nie powiem.
pabr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2014, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

wszędzie znajduję tylko taką informacje:
Skład chemiczny: substancja aktywna 2,4D, dikamba, siarczan żelaza
pabr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2014, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

jjeszcze zapytam, czy nie sądzisz że jest źle wykonana wertykulacja oraz areacja? pprzez to darń jest zbyt gęsta/zbita i dlatego wypadają pojedyncze źdźbła?

Piszemy poprawnie po polsku zaczynając zdania wielką literą- moderator jokaer.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Spróbuj ograniczyć nawadnianie na kilka dni.
Wykonaj wertykulację ale ręcznie jednak dla mnie to tam nie masz co grabić, a trawa może się przyduszać gdy jest tak gęsta, więc rozcięcie jej byłoby uzasadnione..
Koszenie niskie szybko doprowadzi do takiego żółtego wyglądu.
mm1971
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 lut 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Witam, ja też mam taki sam problem jak ty. Trawnik 2/3 letni, gleba ciężka, pH nie znam, bez nawadniania. Nie mam pojęcia jaka jest tego przyczyna. Myślałem, że susza, bo w miejscach zacienionych jest lepiej, ale jak piszesz, że podlewasz systematycznie i ten problem występuje to tym bardziej, nie wiem o co chodzi.
Myślę, iż u mnie może to być problem zastosowanej mieszanki traw, gdyż jest to trawnik tymczasowy i zasiałem mieszankę zawierającą dużo życic i kostrzewy trzcinowej (chyba pastewnej). Jako przyczynę upatruję również ciężką glebę.
Widziałem trawniki zdecydowanie krócej koszone i nie było tam tego problemu.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Kostrzewy lepiej się spisują na ciężkiej glebie niż rajgras, który potrzebuje dużoooo wody.
Ciężka gleba to pewnie pH dość kwaśne i należało by je wyrównać.
Część traw i tam musi zamierać.
Lepsze podłoże inna trawa podłoże najlepsze to ziemia kompostowa z skoszonej przekompostowanej trawy (trawa zawiera ok. 8kg czystego składnika N w 1t masy, gdzie obornik tylko 4,3kg).
Trawnik po nawożeniu taką ziemią kompostową lub założony na takiej ziemi to dwa różne światy i co najważniej rośnie sam bez wkładanie minerałów sztucznych w postaci nawozów.
W miejscach zacieniony trawa zawsze będzie lepiej rosł co jest logiczne.
Mg i S pomagają na objawy chorobowe. Podlewanie na ciężkiej glebie pewnie gliniastej może wywołać powstanie mchu zwłaszcza w zacienionej części.
U mnie jak już wspominałem trawniki są na 5kl bonitacyjnej i na podłożu torfowo gliniastym i jestem zadowolony.
Z mieszanek to polskie odradzam wszystkie.
Z zagranicznych to Barenbrug, Wolf Garten, DLF i koniec na tym moim zdaniem.
geniuszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 maja 2011, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Ja mam ten sam problem co roku przy chłodniejszych dniach koszę nisko daję nawóz podlewam i po problemie .To mój post http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=68756
pabr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2014, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kłopot z trawnikiem

Post »

Zastosowałem trawnik GLORIA. wydaje się być raczej dobrą mieszanką ale nie mam doświadczenia. Dzisiaj poprosiłem ogrodnika aby się przyjrzał i stwierdził że gleba gliniasta powoduje taką sytuację i jego zdaniem potrzebna jest głęboka wertykulacja, areacja oraz piaskowanie aby rozluźnić glebę. Zastanawiam się czy faktycznie do tego podejść jeśli nie ma jeszcze upałów i czy faktycznie to pomoże. W moim wypadku 800m2 to koszt ok 800zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”