Moja kolekcja kaktusów - blabla

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Moja kolekcja kaktusów - blabla

Post »

Witam!
Także i ja chciałem pochwalić się swoimi roślinkami. Kaktusy trzymam w tunelu foliowym w ogrodzie:
Obrazek

A tak wygląda moja kolekcja:
ObrazekObrazekObrazek

Poniższy link do zdjęć poszczególnych roślin:
http://www.lobivia.pl/foto.html

Wszystkie kaktusy są z moich własnych wysiewów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tomku - nie pierwszy raz widzę zdjęcia Twoich kolekcji, ale zawsze mnie serce boli gdy je oglądam :D Czy kiedyś się doczekam takich okazów :D
Dawid
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Piękna kolekcja! ;:215 ;:215 Piękne!! Tfu tfu :)
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

Gratulacje prześliczna kolekcja ;:138 , mam pytanie czy całą zime są w tunelu.
Pozdrawiam Jolka
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Uff... to robi wrażenie :) Naprawdę piękna kolekcja (tfu, tfu...) Jakoś kaktusy nie podbiły mego serca. Jedyny jaki posiadam to cereus. Jednak jak oglądam Twoją kolekcję to widzę jak bardzo się mylę nie doceniając ich.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Marta
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Kaktusy (akurat te moje) nie są wytrzymałe na mróz, zatem od połowy listopada do końca lutego trzymam je w piwnicy.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

No no robi wrażenie moje też są w namiocie ale tyle to chyba nigdy nie nazbieram GRATULACJE :lol:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Podziwiam, ale tylko z daleka. Jak się chronisz przed ich "pieszczotą", a może one swego nie kłują?
Waleria
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Gdy ma się trochę doświadczenia to generalnie nie ma większego problemu z ich kłującymi cierniami. Choć wyciąganie koluchów z palców po każdorazowym przesadzaniu jest wliczone w ryzyko zawodowe.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
kosmidis1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sie 2007, o 12:04
Lokalizacja: Przemyśl

Post »

Tomku-ja też nie pierwszy raz widzę zdjęcia Twojej kolekcji.Za każdym razem robi gigantyczne wrażenie.Ja taż dorzucę zdjęcia swoich kaktusików,ale nie spodziewajcie się chociaż w połowie takiego efektu,jaki wywołują roślinki Tomka. :P
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tomku, napisz coś więcej o swojej kolekcji ;-)
Jak je pielęgnujesz, co jaki czas przesadzasz i do jakiego gruntu? Widziałam, że raczej stosujesz podłoże kamieniste, ale czy ono tylko z wierzchu jest takie czy też jednak pod nim jest mieszanka jakaś?

http://www.lobivia.pl/foto.html Super stronka ;:333 Nie tylko miła dla oczu bo może nam wszystkim służyć jako podręczny atlas kaktusów - pozwolisz?? ;-)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

O moich doświadczeniach napiszę coś później - muszę zrobić parę fotek.
Natomiast jeśli chodzi o atlas - nie widzę przeciwwskazań. Choć ja interesuję się tylko wąską grupą kaktusów pochodzących z pogranicza Argentyni i Boliwii. Jest to około 35 gatunków + 100 odmian. Natomiast wszystkich kaktusów jest (w zależności od autorów) od 1800-2400 gatunków i odmian. Zatem na mojej stronie jest zaledwie niewielki wycinek rodziny Cactacea, więc trudno liczyć, że dzięki mojej stronce będzie można skutecznie określić gatunek swojej roślinki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Zatem po kolei. Do starszych roślin (więcej niż 2 lata) stosuję mieszaninę żwiru z przesianą ziemią liściową w stosunku ok. 75-85% żwir i 15-25% ziemia. Zdjęcie suchego substratu gotowego do sadzenia roślin poniżej:
Obrazek

Kaktusy mam z nasion - startuję z wysiewamy w kwietniu, na parapecie w mieszkaniu. Wysiewam do czystego żwiru, podlewam przez spryskiwanie wodą z dodatkiem środka grzybobójczego (Previcur) i nawozu dla kaktusów. Wysiewy przykrywam przezroczystą folią dla utrzymania wysokiej wilgotności i cieniuję cieniutkim papierem dla ochrony przed zbyt silnym słońcem. Poniżej fotka 3-tygodniowych siewek
Obrazek

Po 2 miesiącach siewki pikuję do mieszaniny żwiru z ziemią w proporcjach 90-10% i przenoszę już do foliaka. Na powierzchnię substratu daję warstwę ok. 5mm czystego żwiru. Siewki cieniuję cienkim papierem do końca sierpnia.
Obrazek
Dwumiesięczne siewki - kuweta 20x20cm
Obrazek
Pięciomiesięczne siewki

W kolejnym roku roślinki pikuję do kuwet 30x30 i już ich nie cieniuję. Rosną nadal w mieszance żwiru z ziemią 90-10%.
Obrazek
1,5 roczne roślinki

W trzecim roku po wysiewie kaktusy rosną już w oddzielnych doniczkach w typowym podłożu (jak na pierwszym zdjęciu):
ObrazekObrazekObrazek
Na dno doniczek daję warstwę ok. 1cm drenażu. W zależności od wrażliwości szyjki korzeniowej taję także od góry warstwę kamyków (takich samych jak do drenażu). Grubość górnej warstwy od 1-3cm.

Kaktusy zaczynają kwitnąć po ok. 3-4 latach od wysiewów.

Na koniec kilka fotek większych roślin (4-6 letnich).
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”