Z braku czasu zdecydowałem się na zakup tunelu foliowego*** (jeśli jest to sprzeczne z zasadami to proszę moderatora o usunięcie nazwy) którego ofertę znalazłem przeglądając znany portal aukcyjny.
Wybór padł na tunel foliowy o wymiarach 5m x 3m x 1,95m (długość x szerokość x wysokość w szczycie) składający się z pięciu sekcji o wymiarze 3m x 1m. Konstrukcja tunelu wykonana z metalowych rurek o średnicy 17,2mm, grubość ścianki rurki 2mm. Do kompletu folia UV4 i sznurek (tania linka w gumowym oplocie). Całość wraz z dostawą do domu kosztowała mnie 611zł.
Tunel przyszedł w dwóch paczkach, w pierwszej dłuższe, proste rury, w drugiej rury z "wąsami" do łączenia i folia. Co do jakości zapakowania brak zastrzeżeń.
Tunel zamówiłem wcześniej, niestety pogoda nie sprzyjała montażowi więc stawiany był dopiero dzisiaj, stąd kilka uwag.
Po rozpakowaniu niektóre rurki zwinięte ze sobą lekko posklejane farbą, prawdopodobnie zbyt szybko po malowaniu zostały zapakowane.
Zacznijmy więc od montażu stelaża. Samo poskładanie elementów banalnie proste, niestety łączenie polega tylko na wsuwaniu przyspawanych "wąsów" z pręta w kolejne rurki. Nie wchodzą na wcisk, są dość luźno. Jeśli ktoś nie ma w planie rozbierania tunelu to proponuje pospawać elementy ze sobą. Ze względu na małą ilość elementów stelaża należy dobrze rozmierzyć w którym miejscu będziemy stawiać jego poszczególne nogi. Jeśli już o nich mowa to na ich dole przyspawane są około 7cm wąsy które powinno wbić się w ziemię, moim zdaniem beznadziejne rozwiązanie. Powinny mieś przynajmniej 20 cm długości, najlepiej z 40 lub jeszcze dłuższe. Tu mamy dwie opcje spawanie dłuższych prętów lub osadzenie tunelu na półmetrowych półcalowych rurkach wcześniej wbitych w ziemię (osobiście wybrałem drugą opcję ze względu na posiadany materiał i możliwość lepszego wypoziomowania tunelu). Łączenia elementów stelaża najlepiej owinąć jakimś materiałem aby nie przedzierała się na nich folia.
Kolejna sprawa rozwiązanie wejść do tunelu. Tu niestety beznadzieja, ale od początku wiedziałem że będę to przerabiał. W zamyśle producenta są to po dwie foliowe płachetki na każdą stronę, wiązane sznurkiem. Ja od siebie dodam w niedługim czasie "futryny" dla drzwi z przodu i tyłu. Wsporniki dla nich już przyspawane do górnej części tunelu. Modyfikację zamieszczę później jeśli temat kogokolwiek zainteresuje

Sprzedawca chwali się, że na tych pół płachetkach zamocowane są oczka przez które przepuszczamy linkę, niestety po wyjęciu ich z opakowania już kilka z tych wtopionych oczek wypadło, no cóż, plastikowa porażka, lepsze by były metalowe ściskane.
Naciąganie foli. Po nałożeniu folii na stelaż z każdej strony zostaje jakieś 20cm na wkopanie jej w ziemię, od strony wejść jakieś 15cm. Od strony wejść folia naciągana jest sznurkiem. Po naciągnięciu folii tunel wygląda dość przyzwoicie i wydaje się być w miarę stabilny, jak to będzie czas pokaże.
Krótkie podsumowanie:
+ niska cena,
+ folia na wymiar z zgrzewami na wprowadzenie sznurka,
+ solidne rurki o grubszych ściankach (wytrzymalsze niż pcv lub tanie namioty ogrodowe),
+ można zakupić osobno folię UV4 dopasowaną na stelaż za niecałe 200zł (docinając samemu pewnie sporo taniej),
- beznadziejne rozwiązanie wejścia (w trakcie zmiany),
- wysokość, w szczycie jest to tylko 1,95cm, tyle powinno być po bokach (może podniosę jak przyjdzie czas na wymianę folii),
- słabe łączenia elementów, stabilność zapewnia tylko dobrze naciągnięta folia (u siebie poprawiłem),
- słabe połączenie z podłożem (również zmieniłem),
- zbyt szybko spakowane po malowaniu,
- z czasem może być podatna na korozję,
- tych pseudo drzwiczek nie idzie naciągnąć przez co niezbyt estetycznie to wygląda i jest to niepraktyczne,
Na chwilę obecną uważam, że i tak nie jest źle jak za te pieniądze, ale jeśli ktoś myśli że otworzy opakowanie, poskłada i będzie cacy to może się zdziwić (chyba że ma twarde, gliniaste podłoże to może się uda). Na znanym portalu aukcyjnym widziałem także bardziej rozbudowane wersje tego tunelu. Np z drzwiami (także otwierane połowy boków z słupkiem na środku (słabe rozwiązanie jeśli na środku chcemy mieć ganek), a także z dodatkowymi dolnymi wzmocnieniami.
Postaram się zamieścić kilka zdjęć:
Pierwsze zdjęcie ze strony internetowej sklepu:
***
Kolejne już na działce:




