Gnojówki

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Gnojówki

Post »

Jako że na forum jest wiele przepisów na gnojówki ale są one bardzo rozrzucone w różnych tematach i ciężko jest coś konkretnego znaleźć. Dlatego ten temat proszę aby w 100% został przeznaczony do spisywania i zbioru przepisów na gnojówki, nie rozwijajmy tutaj dyskusji na tematy czy gnojówka się na coś nadaje czy nie itd. jakie są efekty zróbmy w tym miejscu typowy spis gnojówek samych gnojówek. Jeśli ktoś ma zamiar dodać jakiś przepis proszę aby wcześniej do mnie napisał :)
Na początek:

Gnojówki przygotowuje się następująco :
1 kg świeżych roślin ( ostatecznie suszonych 200g) zalewa się 10 litrami wody . Fermentacja trwa 2-3 tygodnie . Należy często mieszać roztwór , by fermentacja zachodziła w warunkach tlenowych . Preparat jest gotowy , jeżeli podczas mieszania się nie pieni . Dodanie do roztworu 500 g mielonego dolomitu lub 6 kropli wyciągu z kwiatów kozła lekarskiego ( waleriany ) osłabi nieprzyjemny zapach.

Z pokrzywy ? rośliny zbiera się przed kwitnieniem . Gnojówka z pokrzywy jest bardzo bogata w składniki mineralne , dobrze przyswajalne przez rośliny ( azot, fosfor ,potas , wapń , magnez i żelazo). Można ją stosować przez cały sezon w stężeniu 1:10 do podlewania gleby i w stężeniu 1:20 do oprysku roślin .

Ze skrzypu ? gnojówkę sporządza się z roślin zebranych w ciągu całego okresu wegetacji, choć najlepiej jest je ścinać od czerwca do lipca. Stężenie do podlewania gleby i oprysku roślin wynosi 1:5. Gnojówka ze skrzypu dostarcza krzemu, wapnia, siarki, potasu i magnezu. Uodparnia też rośliny i zwalcza choroby grzybowe: mączniaki ( prawdziwy i rzekomy), rdzę, szarą pleśń i kędzierzawość brzoskwini.

Z mniszka ? zbiera się kwitnące ziele od kwietnia do sierpnia. Gnojówkę stosuje się bez rozcieńczania do podlewania gleby, natomiast do oprysku roślin stosuje się nierozcieńczony wyciąg (1,5 kg mniszka na 10 l wody). Przyspiesza wzrost roślin oraz tworzenie się próchnicy w glebie.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10170
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnojówki

Post »

zabrania się stosowania nawozów:

1) na glebach zalanych wodą, przykrytych śniegiem, zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu;

2) naturalnych
a) w postaci płynnej oraz azotowych ? na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10 %,

b) w postaci płynnej ? podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.
Art 20 ust.2 pkt a -Ustawy o nawozach i nawożeniu z 10 lipca 2007 r.
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dn ... nawozeniu/
Awatar użytkownika
ikaisuj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 maja 2012, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnojówki

Post »

Gnojówki z roślin to preparaty biodynamiczne, stosowane na skalę mikro.
Ustawa odnosi się do nawozów naturalnych, pochodzenia zwierzęcego, tu GNOJOWICA.GNOJOWICA TO NIE TO SAMO CO GNOJÓWKA ROŚLINNA
Gnojówki roślinne na pewno nikomu nie zaszkodzą i ich używanie nie stoi w konflikcie z żadnym obowiązującym prawem.
Należy czytać cały tekst, nie wyrywki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”