Cięcie drzewa do kominka! by tw1stoo

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
tw1stoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 maja 2007, o 17:18
Kontakt:

Cięcie drzewa do kominka! by tw1stoo

Post »

Proszę uprzejmie moderatora o zamieszczenie tego tematu w dziele: WSZYSTKO o... - Bazy Wiedzy Użytecznej

Cięcie drzewa do kominka! by tw1stoo
Rok szkolny się kończy i mimo sporej ilości poprawek postanowiłem napisać specjalnie dla tego forum instruktaż cięci drzew i układania go. Z własnego doświadczenia wiem że drzewo tnie się dobrze właśnie na początku lata, tak by na zimę było już suche i dobrze się paliło w kominku! Tak więc wspaniałą przygodę MOTODRWALA czas zacząć.
1. W co warto się zapatrzeć?
Żeby zostać drwalem z prawdziwego zdarzenia i nie być burakiem który kupuje na stacji Orlen szczapki drzewa i tym próbuje rozpalać w kominku, tak więc jeżeli nie dysponujemy sprzętem wybieramy się na zakupy. Podstawą drwala jest siekiera! Ale powstaje pytanie jaka? Już odpowiadam! W kominku palę już parę sezonów, i z doświadczenia wiem że z jedną siekierą to się nic nie zawojuje. Ja posiadam kilka poczynając od lekkiej takiej 300 g do ponad 1300g. Każda służy do czego innego. Warto również zaopatrzyć się w zapasowe trzonki. No to skoro mamy już siekierki to może warto by zainwestować w sprzęt do cięcia dużych bali. Ja preferuje wyłącznie markę STILL. Mimo że to droga firma to mając 2 piły łańcuchowe nigdy się nie zawiodłem. Mam spalinówke i elektryczną! Jeżeli jesteś lub będziesz początkowym drwalem z powodzeniem wystarczy ci dobra piła elektryczna! Będąc przy pile nie można nie wspomnieć o oleju do smarowania łańcucha, jest on niezbędny do dobrej pracy piły. Jeżeli zamierzasz tak jak ja ciąć ponad 10m3 drzewa to zalecam zaopatrzenie się w ostrzałkę do łańcucha. Koszt może i 100 zł a zwraca się po 6 ostrzeniach. Uwaga dla tych co lubią szaleć – przy cięciu po 9 godzin bez przerwy zdarzyło mi się porwać łańcuch dlatego zalecam zaopatrzyć się w zapasowy a jeżeli będziesz szaleć swoją elektrosiekierką to nawet w dwa zapasowe
UWAGI CO DO BEZPIECZEŃSTWA
Zachęcam wszystkich do kupienia również rękawic roboczych, okularów, oraz ochraniaczy na uczy, oraz jeżeli pracujesz na wysokościach to również w kask!

2. Podstawowy pieniek!
Zanim zaczniesz cokolwiek ciąć, przyjrzyj się drzewu które masz i zobacz czy możesz wykroić pieniek na którym będziesz mógł rąbać drzewo. Ja taki mam i rąbie się znacznie lepiej.
3. Przygotowanie do cięcia!
Ułóż drzewo tak aby odcinek odcięty mógł spokojnie odpaść! Przyłóż prowadnicę łańcuch i wciśnij gaz! Pila wystartuje a ty spokojnie będziesz mógł przyciąć kawałek drzewa, teraz wbij się kolcami w drzewo i z całej siły wgryzaj się w drzewo łańcuchem.
W kolejnym poście napisze jak ścinać drzewa!
----
Pozdrawiam

tw1stoo

----
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Co to jest 10m3 to ja dobrze wiem (to tylko matematyka, a z fizyką nie ma nic wspólnego), żeby kupować zapasowy łańcuch, kupować specjalny pilnik z prowadzeniem (zamiast przy okazji z grosze naostrzyć łańcuch w jakimś markecie).
Chyba, ze piszesz jak zostać zawodowym drwalem tnącym drzewo 9 godzin co dziennie, a nie jednorazowo kilkanaście m3 drzewa na własne potrzeby.
Jeśli chodzi o elektryczne piły - to nie opłaca się skórka za wyprawkę - nawet na potrzeby domowe (nie musisz się z tą opinią zgadzać, ale takie jest moje zdanie).
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
adamjanw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sie 2007, o 21:28
Lokalizacja: Ryki

Post »

Witam,
najważniejsze jest aby prace wykonać bezpiecznie, bez uszczerbku na zdrowiu. Trochę się bawiłem kiedyś w bhp, i myślę, że te materiały pomogą przyszłym pilarzom w pracy :D .
Pozdrowienia z Ryk. Adam

Usunięto link/pomid.
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Witam.

Uśmiałem się szczerze z instrukcji.

Drzewo to jest roślina, po ścięciu to już jest drewno , na "język polski" też trzeba było chodzić.

Pozdrawiam, Krzysztof.
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Firma nazywa się Stihl, a nie Still :roll:
A siekiery wystarczą maksymalnie dwie - jedna do rozłupywania (najlepsza, na jaką nas stać) i druga mniejsza do cięcia "patyczków" na rozpałkę. Jak kupiliśmy dobre produkty, to nie potrzeba nam dodatkowych trzonków :lol: Ewentualnie warto siekierę namoczyć przed cięciem, żeby trzonek dobrze się trzymał.
Ktoś wspomniał o ostrzeniu łańcucha w markecie i ma 100% racji. Kosztuje to 5 zł i nie ma sensu machać pilnikiem. Warto zaopatrzyć się za to w drugi łańcuch, gdyby pierwszy stępił się w trakcie cięcia.
"Porwać łańcuch" :?: Pierwsze słyszę o czymś takim.
Co do cięcia, to przede wszystkim należy wymierzyć "prześwit" w kominku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”