Witam,
Chciałam zabrać się za budowę wodospadu o silnym nurcie (nie spływająca woda po kamieniach). Standardowe pytanie, jaka pompa? (wysokość wodospadu maź 1,5m)
Proszę o poradę jaki filtr? By woda była czysta oraz co trzeba sobie przygotować/kupić zanim zabiorę się do budowy.
Nie wiem jakie ma być duże oczko.
Podałaś mało informacji , robisz do tego oczko ? czy wodospad ma znikać w glebie? zamierzasz mieć ryby? czym chcesz wyłożyć wszystko ? najważniejsze pytanie : ile chcesz na to przeznaczyć? podaj jak najwięcej informacji. Tak jak widać na rysunku woda niestety nie będzie lecieć , jak już to w pionie
Ehh, z oczkiem właśnie nie wiem jak najlepiej powinno być...chciałabym takie płytkie, bez rybek i jedynie rośliny chyba że rośliny lepiej nie?
Jeśli chodzi o pieniądze to jak najtaniej :]... kamienie już mam, a górę (wodospad) zamierzam usypać z gruzu i obłożyć kamieniami i właśnie nie wiem jak z oczkiem...czy takie mini zrobić i do tego mały strumyk czy większe oczko (szersze ale nie głębsze, chyba że lepsze głębsze??)
Czyli nie uzyskam takiego efektu "górskiego wodospadu rwącego"?
Przede wszystkim jaki sprzęt mam kupić ? Pompę, rurki, filtr do wody by nie zaśmierdziała się i koloru nie zmieniła?? Wiem że będę musiała jakoś prąd doprowadzić ale z tym to już poradzę sobie.
Możesz położyć kratę stalową i zrobić aby woda uciekała do gleby a z niej pompowana na górę wodospadu. Obieg zamknięty. Wtedy rezygnujesz z filtra a kupujesz tylko pompę , wąż, folię/geomembranę. Woda będzie czysta mimo braku filtra. Zdajesz sobie sprawę że jak chcesz zrobić wodospad to dobrze by było wybudować pionową ścianę z "pustaków" ? wtedy jest trwalszy przy tej wysokości. Ale 1-1,5m to nie jest tak wysoko więc da się to zabezpieczyć w tańszy sposób.
Jeżeli chcesz mieć ten efekt wodospadu to pompa minimum 20000 l/h . Kwestia upodobania właściciela.
Pralina86 pisze:
Czyli nie uzyskam takiego efektu "górskiego wodospadu rwącego"?
Heh, tak jak na fotce, wodospad ale taki właśnie rwący, a nie żeby się po kamieniach lało... no nic zobaczę jak to wyjdzie w praktyce, najpierw kupię pompę i zobaczę jak będzie pracować, jaki efekt da. A jeśli chodzi o ściane to mam gruz w sensie stare cegły więc chyba coś z tego wyjdzie....tylko że chyba trzeba je będzie zaprawą jakąś wzmocnić.
Właśnie chce obieg zamknięty...
A można prosić o jakie przykładowe linki co do tej kraty stalowej?
jeszcze jedno pytanie odnoście pompy. jeśli kupię zalecaną tu na forum pompe o mocy 20000 l/h to będzie ta sama "siła" wypływu wody z obu rurek? (jak na rysunku)
Nadal nie rozumiem co chcesz uzyskać ... jeżeli ma to być wodospad to pompa musi być mocna , ja stosuję taką którą wspomniałem przy wysokości 1m. Tobie taki efekt może się nie spodobać i będzie niedobrze. Poproś w sklepie o przetestowanie kilku pomp i zobaczysz co Cię zainteresuje. Ja podaję przykład jak robię to u siebie.
Podał bym Ci link jak to wygląda ale przekroczę wtedy regulamin.
Wykonuję sobie w małym ogródku wodospad. Wys. 1,3 m plus 0,8 m donica na pompę. Proszę o podpowiedzi:
- membrany EPDM, znalazłem nazwy Firestone i OESEFOL. Czy to to samo czy nie? Jeżeli nie to czym się różnią?
- proszę o komentarz do poniżej wybranej "technologii" w zakresie powierzchni pionowych
Zbudowałem ścianę oporową z żelbetu.
Potrzebne obszary wypełniłem gruzem z zaprawą murarską. Wszystko obrobiłem "tynkiem".
W najniższym miejscu wbudowałem doniczkę o poj. ok 70 litrów wys. ok. 80 cm. Ilość wody w obiegu to 200 - 300 l.
To jest już wykonane i tego nie ruszę.
W dalszym ciągu będę wykonywał:
- gruntowanie - grunt bitumiczny Ultrament
- włóknina 200 g w celu zabezpieczenia przed ostrymi krawędziami klejona kolejną warstwą gruntu (bez rozcieńczenia)
- membrana EPDM klejona do konstrukcji za pomocą lepiku do papy plus Ultramentu
- na powierzchniach pionowych grunt do powierzchni nieprzepuszczalnych Ceresit
- łupek klejony (do powierzchni pionowych) zaprawą elastyczną i mrozoodporną Ceresit.
W pozostałych miejscach łupek układany swobodnie.
Cześć Wojtku,
mógłbyś wzbogacić swoje zapytanie zdjęciami?
Piszesz o jakiejś doniczce 70l posadowionej w najniższym miejscu. Trudno sobie wyobrazić w jaki sposób osiągniesz objętość 200-300l wody w obiegu...Łupek chcesz kleić do EPDM-u? Czegoś tu nie rozumiem. Sam niedawno robiłem kaskadę mogę coś doradzić. Wklej choćby szkic opisz warstwy w kolejności nakładania, narysuj zbiornik górny i dolny i ich pojemności, napisz jaką pompę chcesz używać, jaką średnicę węża...