hoja vitellina / Witeliusza/ Teschin ="jak żółtka jaj?
hoja vitellina , sprzedawana bywa, jako hoja Fusco-marginata lub hoja Fuscomarginata,
choć jak wskazują znawcy przedmiotu, są to inne gatunki, różniące się rysunkiem nerwów.
Epifityczna hoja z górskich miejsc zachodniej Jawy (Indonezja) opisana przez Blume w 1849r.
Jest dużym pnączem, z masą łysawych pędów, szybko osiągają długość nawet 12 metrów.
Liście są duże, podłużnie-jajowate, bardzo mięsiste, twarde i skórzaste, zaokrąglone u nasady. Mogą osiągać nawet 18 cm długości i 9 cm szerokości !
Brzegi liści mają brązową obwódkę i ciemnieją wraz z liściem na stanowiskach słonecznych. Jednak im więcej słońca, tym większe ryzyko poparzenia.
Na liściu widoczny jasny rysunek 4-5 nerwów, połączonych delikatnymi nerwami poprzecznymi, występującymi na całek blaszce liściowej.
Kwiaty, wg niektórych właścicieli, wydzielają mocny, przykry zapach, podobny do aromatu gnijących śmieci. Wg innych, pachną delikatnie i przyjemnie. Prawdopodobnie na intensywność zapachu ma duży wpływ temperatura otoczenia ? im chłodniej, tym zapach słabiej wyczuwalny.
Nieduży baldach kwiatowy, jest półkolisty i złożony z 40-50 pojedynczych kwiatów, wielkością przypomina kwiat carnosy.
Rozchylone kwiaty są żółte i mają ok. 1 cm średnicy . Końce płatków korony kwiatu, są podwinięte do wnętrza korony , w kształcie - owalne, wydłużone, spiczaste.
H. vitellina podobna jest do H. finlaysonii Wight, H. vitellinoides Brink i H. fuscomarginata.
Łatwa w domowej uprawie i tolerancyjna w stosunku do jakości podłoża. Różnie dobrze czuje się w hydroponice, jak i w mchu czy ziemi ? pH 6-7,5.
Lubi stanowiska jasno oświetlone, sprzyjające dobremu wybarwieniu liści, ale także łatwo ulega poparzeniom na pełnym słońcu.
Lubi umiarkowane ciepło ( 20-25C) ale wytrzymuje ochłodzenie do +10 C. Jako gatunek górski, przyzwyczajona jest do niedoborów wody.
IPPS4072
Pięknym i wielkim mieszańcem vitteliny, jest hoja cv Joy (H. sp. Laos x H. vitellina).