Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
AgaZet
 Tytuł: Ogródek pod górkę
PostNapisane: 9 paź 2009, o 23:01 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Witam wszystkich serdecznie:) Nazywam się Agnieszka.
Czytam i czytam to forum od paru tygodni i najbardziej interesujące są dla mnie tematy powstawania ogrodów od początku (jak rosło zielsko) do tego już prawie ukończonego dzieła:) Widziałam tu wiele ciekawych koncepcji, ale nie potrafię jeszcze ich właścicieli tutaj wymienić:), bo czytam kilkanaście postów na raz i mam ogromny mętlik "who is who". Pewnie z czasem poznam Was lepiej...
Chciałabym też przedstawić swój ogródek, który jeszcze nie jest skończony i jeszcze trochę upłynie zanim to nastąpi. Dopiero w tym roku zaczęliśmy w nim coś poważnie robić, bo jak to bywa w życiu, w zeszłym roku ważniejszy był dzidziuś:), w tym roku już sam(a) chodzi, więc przyszedł czas na lepszy czas dla ogródka.
Zapraszam do komentowania i proszę o Wasze doradztwo, co też zrobić, aby było w nim jeszcze ładniej :idea:

AgaZet
 Tytuł:
PostNapisane: 9 paź 2009, o 23:07 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Już piszę dlaczego nazwałam ten wątek "Ogródek pod górkę". No bo tak jest w rzeczywistości:), aby wejść do naszego ogródka, musimy iść pod górkę niestety, nawet stromą:) i dlatego dość ciężko było mi wymyślić, jak tez to miejsce zagospodaruję. Jestem zwolenniczką dużych trawników i tak też chciałam ukierunkować prace w moim ogródku. Trawa, trawa i dookoła krzaczki i iglaczki, aby jak najmniej roboty z pielęgnacja było 8) , ale oczywiście, aby dojść do tego momentu, że kiedyś będę tylko trawkę kosić, to jeszcze muszę się sporo napracować.
Ale do rzeczy, czyli do ogródka.

AgaZet
 Tytuł:
PostNapisane: 9 paź 2009, o 23:39 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Taki dom z ogródkiem po prawej stronie kupiliśmy:
Obrazek

tutaj jeszcze z krzaczorami przed oknami, które wycieliśmy i ziemię wybraliśmy do fundamentów:
Obrazek

i tu jeszcze z żywopłotem przed domem, który też poszedł na straty:
Obrazek Obrazek

agrazka
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 00:12 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Witam, Ładny dom, taki z duszą, ogródka niewiele widać, ale widać, że trochę pracy przed tobą, życzę powodzenia :)

agrazka
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 00:14 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
No teraz trochę widać, dom ogromny :)

Comcia
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 03:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
AgaZet napisał(a):
Trawa, trawa i dookoła krzaczki i iglaczki, aby jak najmniej roboty z pielęgnacja było 8) ,

Dziewczyno - uciekaj z tego forum póki jeszcze masz możliwość !
Bo zaraz załapiesz bakcyla który każe nam wszystkim co chwila zmniejszać trawnik pod nowe zachciewanki :D

Agniesia
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 10:04 
500p
500p

0 szt.
ha ha, trawnik, żeby w ogrodzie jak najmniej się napracowac? porzuccie wszelką nadzieję, Wy, wstępujący na to Forum! ;:113 ;:112 ;:113

Agnieszko - imienniczko - witaj wśród nas!

na pewno znajdziesz tu sporo podpowiedzi i inspiracji, oraz konkretnych porad, brac forumowa jest wspaniała i życzliwa, o czym niejednokrotnie się już przekonałam, będąc tu raptem od miesiąca.

napisz, jak duży jest teren pod ogród, i w którą stronę świata skierowany?

bishop
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 10:21 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Agnieszka ma rację - jeśli chce się mieć mało pracy w ogródku, to nie można zakładać trawnika. Trawnik wymaga najwięcej pracy. Być może jest go najprościej założyć, ale później - systematyczna, cotygodniowa praca, z której satysfakcja nie dorasta tej pozostalej (z normalnego ogrodu) do pięt.

A w kwestii technicznej - staraj się nie pisać jednego postu pod drugim. Lepiej edytuj poprzedni z dopisz w nim.

dianek
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 11:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
hoho, ale pracy przed wami :D
ale teren ekstra ! cuda można tam zrobić :) tylko uważaj by nie wprowadzić zbyt dużo chaosu - bo cały efekt urozmaiconego terenu zniknie :(

duży trawnik to dobry pomysł, szczególnie że u Was można zrobić niezłego LandArta
tylko pracy ogrom ! koszenie, areacja, nawożenie, wałowanie...

agape
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 13:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj na forum,
Ciekawe wyzwanie dla planu ogrodu...
A czemu dokonaliście takich właśnie zmian?

AgaZet
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 16:51 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
O dziękuję Wam pięknie za odwiedziny!!!
No tak, z tym gadaniem (pisaniem) o mniejszej ilości roboty z trawnikiem, to faktycznie trochę przesadziłam:)
Właściwie to chodziło mi raczej o to, że wolę jeździć z kosiarką co tydzień, niż chwasty na rabatkach plewić, stąd te krzaczki i iglaczki mają się kiedyś tak rozrosnąć, aby już spośród nich nie wystawały chwaściory, a ja sobie z kosiareczką będę dawać w te i we wte:) Ile roboty z trawnikiem, to już wiem, bo właśnie zasiałam jego przedostatnią cześć, aj uż pierwsza sadzona w zeszłym roku wymaga poprawek.

AgaZet
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 17:04 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
agape napisał(a):
Witaj na forum,
Ciekawe wyzwanie dla planu ogrodu...
A czemu dokonaliście takich właśnie zmian?

W domu, który kupiliśmy mieszkały 2 rodziny, kłócili się okropnie i nic nie było dookoła zagospodarowane. Jak kupiliśmy mieszkanie po jednej z tych rodzin, to z drugą doszliśmy do porozumienia, że podzielimy dom na pół dla nas piwnica(do połowy w gruncie) i parter, dla nich piętro i poddasze. W związku z tym musieliśmy przebudować klatkę schodową, bo była wspólna i przenieść wejście do domu na drugą stronę budynku (bo było we wspólnym wejściu), aby się uniezależnić od sąsiadów. Aby zrobić wejście z drugiej strony budynku-czyli po naszej, musieliśmy tę furę ziemi wywieźć, aby dojście do domu było, no i jakiś plac przed domem na auto i ogrodzenie. Tak więc dom podzieliliśmy w poziomie a ogródek w "pionie"(bo pod górkę, to prawie w pionie;)
tak było jak kupiliśmy: a tak było rok temu we wrześniu 2008:
Obrazek Obrazek Obrazek

tu widać fundamenty nad ognikiem ile tej ziemi wybraliśmy:
Obrazek

A tu widok od strony wejścia:
Obrazek Obrazek

Po całej Ziemi Kłodzkiej jeździliśmy w poszukiwaniu starych kamieni z piaskowca, aby zrobić schody i murek oporowy, takich kamieni, żeby nie były nowe i pasowały do starego piaskowca - podmurówki, która była dookoła budynku. Nowy raczej źle by wyglądał no i kosztowałby fortunę!!! Jak byliśmy w kopalni piaskowa, to przyjechał stary pan wywrotką po kamień - piaskowiec i mówi do mnie: "Pani, kiedyś to były czasy! Tona piaskowca kosztowała 5zł i jeszcze ci załadowali na auta i do widzenia powiedzieli, a teraz to ich porąbało, takie ceny..." No a ja się kiedyś zastanawiałam, jak to kiedyś właśnie robili, że wszystkie mury oporowe w okolicy, w miastach i w korytach rzek są z piaskowca. No ale widać kiedyś to grosze kosztowało...
No i tak nam to wyszło:
Obrazek Obrazek Obrazek

Bogumilka
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 17:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj. Trawniczek to i ja miałam, ale systematycznie wykradałam ziemię, żeby badylki posadzić, więc wybij sobie z główki trawniczek, bo tak się tu napatrzysz i na oglądasz, że odechce Ci się trawki, a zachorujesz na chciejstwa :;230 :;230 jak wiele tu osób. Pozdrawiam Bogumiłka :D :D

Isia
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 18:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Aga witaj w Forumkowej Rodzinie rzeczywiscie teren do prac ogrodowych nie co trudniejszy niz płaski ale na pewno dasz radę, można kaskadowo ścieżki, rabaty. Zgadzam sie z poprzednikami, że trawki ubywa z biegiem czasu :wink: :D Sprawdż jaka masz ziemię, jak ustawiona jest działka wzgledem słońca (będziesz wiedziała gdzie jakie roślinki) wiele pracy przed Tobą powodzenia :D

dianek
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 18:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Aga jeśli nie chcesz plewić rabat to wystarczy rabaty wyłożyć agrowłókniną ;)

jak się robi takie rabatki to możesz zobaczyć z moim wątku ogrodowym - w tym roku takie rabaty zakładałam u teściów :)

a schodki cudo ! aż się prosi przy nich jakaś irga lub jałowiec płożący ^^

AgaZet
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 19:16 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Wy mnie straszycie tym trawnikiem;), ale jego los i tak na razie przesądzony, jeśli chodzi o jego wymiary, bo już jak widać na zdjęciach, na części działki trawka posadzona:

Mieliśmy do wyboru albo dostosować się do sąsiadów i zrobić ogród tarasowy ze skarpami , co jakiś czas, albo wyrównać go pod górę, czyli ściąć te skarpy tworzące tarasy i "wypłaszczyć" na ile się da, ewentualnie na samej górze zrobić jeden taras. Ponieważ widzieliśmy jak sąsiedzi męczą się bez przerwy z koszeniem trawy-muszą mieć kosiarkę "normalną" plus podkaszarkę na zbocza, zdecydowaliśmy, że zrobimy płaski teren wznoszący się w górę, żeby można było kosiarką spalinową radzić sobie w tym trawnikiem w przyszłości. W dodatku taki ogród tarasowy w ogóle nie byłby widoczny z dołu z podwórka i z okien mieszkania, gdyż te tarasy byłyby wypoziomowane, a z kolei wypłaszczony widoczny jest w całej krasie od dołu do góry:
Obrazek

na dalszej części widać jeszcze chaszcze i stare drzewa owocowe:
Obrazek Obrazek

no i huśtawkę sobie postawiliśmy:
Obrazek

A tak wygląda wersja tarasowa u sąsiada, nie patrzcie, że ogród niezbyt zadbany, ale popatrzcie na te poziomy- wyszły 4 skarpy i 4 tarasy:
Obrazek

myśmy wybrali opcję spłaszczenia całości i tylko na samej górze wyszła nam 1 skarpa

AgaZet
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 19:20 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
dianek napisał(a):
Aga jeśli nie chcesz plewić rabat to wystarczy rabaty wyłożyć agrowłókniną ;)

jak się robi takie rabatki to możesz zobaczyć z moim wątku ogrodowym - w tym roku takie rabaty zakładałam u teściów :)

a schodki cudo ! aż się prosi przy nich jakaś irga lub jałowiec płożący ^^

O dziękuję za radę! Nigdy nie pomyślałam o tym... :idea: Pędzę do Ciebie coś się dowiedzieć:)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 34 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: isia60, klarag i 72 gości