Picea abies 'Acrocona'

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
justynal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lip 2008, o 10:36
Lokalizacja: Podwarszawa

Picea abies 'Acrocona'

Post »

Czy można jakoś je formować w sensie "karłowacić"?
Chciałabym posadzić jakieś iglaki na trawniku blisko domu, żeby zasłoniły ciągle przybrudzone okna w piwnicy (wiem, mogę też je po prostu myć, ale nawet najlżejszy deszczyk moją pracę niweczy).
Myślałam już o karłowatych, ale one strasznie wolno rosną i przy dużym szczęściu zasłonią mi te nieszczęsne okienka za 10 lat, a ja bym chciała szybciej.
No i nie ukrywam, że odmiana Acrocona strasznie mi się podoba i gdyby jakimś cudem udało się mi się tak ją poprowadzić, żeby miała ok półtora-dwa metry to zaraz lecę do szkółki.
pozdrawiam,
justyna
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

W szkółce mała sadzonka 3-letni szczep o wysokości 30 cm kosztuje 35PLN, sadzonka o wysokości 100 cm to wydatek rzędu 100PLN.
Odmiana Acrocona wydała sport znany jako odmiana Pusch (syn. Acrocona Pusch), który w wieku 10 lat osiąga 70-100 cm wysokości i jest cudowny - każda gałązka zakończona szyszką o długosci 2-3 cm, wiem bo mam :wink: .
justynal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lip 2008, o 10:36
Lokalizacja: Podwarszawa

Post »

Ja wiem o tej odmianie, ale ona wolno rośnie chyba. No bo po 10 latach 1 metr oznacza, że przez 10 lat będzie widać przykurzone okienka ;)
Pojadę jeszcze do szkółki i zobaczę jakie wielkości sprzedają, bo nie chcę dorosłej kupować.
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

xipe pisze:W szkółce mała sadzonka 3-letni szczep o wysokości 30 cm kosztuje 35PLN, sadzonka o wysokości 100 cm to wydatek rzędu 100PLN.
Odmiana Acrocona wydała sport znany jako odmiana Pusch (syn. Acrocona Pusch), który w wieku 10 lat osiąga 70-100 cm wysokości i jest cudowny - każda gałązka zakończona szyszką o długosci 2-3 cm, wiem bo mam :wink: .
Xipe - ja od wczoraj też mam acroconę :D ;:87 Daj proszę znać czego potrzebuje, żeby mi nie zmarniała. Nie ma to jak w własnego doświadczenia :)
Pozdrawiam ? Ogródek Marty: 1, 2
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

zwykła Acrocona też ma takie różowe "szyszki" na końcach pędow tylko, że większe niż Pusch :D Wymagania ma typowe dla świerku, czyli przede wszystkim mnóstwo słońca. Od czasu do czasu warto ją dokładniej obejrzeć, bo potrafi złapać jakieś choroby grzybowe. W przypadku Acrocony warto wybrać najsilniejszy pęd i podeprzeć go patykiem, żeby uzyskać przewodnik, bo inaczej rozłazi się na boki :roll:
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

Acroconę pusch też podeprzeć?? Fakt, jest trochę rozlaźnięta..

Obrazek

ma jednak jeden "pęd wiodący"
Pozdrawiam ? Ogródek Marty: 1, 2
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To zależy jaką formę chcesz uzyskać :D Z każdym świerkiem można próbować, ale mój akurat układa się w kulkę i to mi odpowiada, więc nie podpieram. Te gałązki, które za bardzo wyjdą poza obręb ciacham sekatorem.
To mój egzemplarz:
Obrazek
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

Jakie szyszki jeszcze młode u Ciebie :) pokombinuję. Dziękuję za podpowiedź :D
Pozdrawiam ? Ogródek Marty: 1, 2
Awatar użytkownika
izabella1004
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3631
Od: 18 kwie 2008, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnio-pomorskie

Post »

To moje świerki Acrocona i Pusch.
Obrazek Obrazek
Nie podcinam ani nie podpieram.
Pozdrawiam Izabella

Ogród Izabelli
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

Iza, Twoja Pusch też rośnie w kulkę? Tak przynajmniej wygląda. Śliczne obydwie :) Ktoś jeszcze ma ? Pokażcie :)
Pozdrawiam ? Ogródek Marty: 1, 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”