Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ja bym spojrzał na to z innej perspektywy.

Ptaki (ale i nie tylko one) przez dziesiątki tysięcy lat przystosowały się do życia wydając nadmiar młodych aby gatunek przetrwał. Patrząc na przeżywalność piskląt to taka np. bogatka może mieć dwa lęgi po kilkanaście piskląt każde co daje nam powiedzmy z dwóch sikor dwadzieścia nowych osobników w rok czasu. Sikora powiedzmy żyje te 12 lat co daje nam jakieś 150-200 piskląt z jednej pary. Przy takim tempie przez dziesiątki tysięcy lat wszędzie latałyby sikory a jednak tak się nie dzieje i przyrost się bilansuje więc z tych dwustu sumarycznie zostają jedynie średnio.. dwie.

Tak mniej więcej wygląda ocena i rozpoznanie w dzikiej naturze.
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Budki dla ptaków

Post »

A ja uważam, że robimy i wieszamy budki dla ptaków ponieważ degradujemy ich naturalne środowisko i w ten sposób staramy im się to zrekompensować. Dlatego budka powinna być nie tylko odpowiednio zbudowana, ale i bezpiecznie powieszona, tak jak uczą nas tego ornitolodzy o czym rozmawiamy w tym wątku od samego początku.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2973
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Budki dla ptaków

Post »

Wieszamy budki w naszych ogrodach aby zaprosić ptaki. W zimie też w nich przebywają w nocy. Miło patrzeć na sikorki które wydziobują stale jakieś szkodniki na gałęziach drzew owocowych.
Jak zapraszasz gości do siebie to dbasz o ich wygodę i bezpieczeństwo.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Ptaki nie zawsze są bardzo mądre w wyborze miejsca na gniazdo. Tak np. u mnie w trakcie budowy domu, kiedy wszędzie chodzili robotnicy, pracowały maszyny, kurzyło się itp., w budynku odbywały się trzy lęgi (kopciuszki i pliszki siwe)
To od nas ludzi zależy, że jak już dajemy ptakom możliwość gniazdowania, to powinniśmy zapewnić im bezpieczeństwo dla piskląt. Budka ma być dobra dla ptaków a nie tylko ładna czy w wymyślnym kształcie.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

G2000 pisze:Mogę się mylić ale ptaki które od dziesiątek tysięcy lat dają sobie radę są chyba w stanie ocenić, zrobić rozpoznanie, czy budka jest bezpieczna czy nie. Czy można tam zakładać gniazdo czy nie.
A więc mylisz się, nie są :( Widziałem sikorki, które :
* Zrobiły gniazdo w starym dziurawym tłumiku samochodowym leżącym na skraju jakiegoś trawnika. Każdy mógł podejść, kopnąć lub zabrać i wyrzucić na złom razem z lęgiem piszczącym w środku.
* Próbowały złożyć jaja w zagłębieniu wydłubanym w styropianie tuż po blaszanym okapem dachu . W słoneczny dzień byłyby tam "jaja na twardo".
* Nieznany gatunek ptaka miał młode na dnie słupka ogrodzeniowego zrobionego z rury stalowej. Podczas ulewnych deszczów pisklęta utopiły się gdyż nie było ani daszku ani odpływu wody.
Więc .... nie są.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Sypnęło śniegiem, przymroziło. W tym roku wcześniej niż dotychczas poczyszczę budki i nakładę psiej wełny ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 206
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Budki dla ptaków

Post »

Dzień dobry.
Ja to Panią podziwiam za uwagę i pracę poświęconą stworzeniom żyjącym wokół nas. Ja wstawiłam do ogródka karmniczek na stojaku dla sikorek i wróbli, lubię obserwować szarą brać jak fruwa od karmnika do krzewu, na którym robi sobie zloty. Niestety koty z okolicznych domów zwiedziały się o tej atrakcji i usiłują polować, co płoszy ptaki.
Ganiam koty, ale ptaszęta już nie mają poczucia bezpieczeństwa, więc bywa, że przez kilka dni nie przylatują.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2116
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budki dla ptaków

Post »

A co to za ptak? Wygląda jak młody jastrząb, u nas mają przydomek "ptasznik" ale nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2116
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

O ile wiem, to jastrząb do budki lęgowej nie zajrzy. Zaprosiliśmy do sadu kasztanowego pustułki, po to żeby łowiły myszy. Owszem, wypasły się na myszach jak ta lala, ale że w tym roku susza, to na zmniejszenie pogłowia myszy i nornic wpływu nie miały. Na zdjęciu młody gamoń, którego pierwszy lot zakończył się zaklinowaniem w ogrodzeniu. Wytarabanił się potem na drogę, no to sprzątnęłam i odstawiłam w bezpieczne miejsce. Nie lada gratka mieć takie cóś w rękach ;:138 . Były trojaczki i wszystkie wychowały się do dorosłości. Budka jest zamocowana na wysokim słupie, wokół tylko pola. Samiec (chyba samiec, pod ogon nie zaglądałam :D ) zajął ją w kilka dni po ustawieniu, ale samica przyleciała późno, więc lęg jak na pustułki mały.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

Gratuluję takiego przychówku ;:138
Wczoraj w moim wiejskim sklepie ogrodniczym kupiłam budkę A MKW za śmieszną jak na dzisiejsze czasy cenę 50 zł ;:333 Były jeszcze B i C. Super, że w zwykłym sklepie można w końcu kupić porządne profesjonalne budki ;:333 ;:333 ;:333
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2116
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Budki dla ptaków

Post »

Bardzo przyjemnie było obserwować jak pustułki polują na myszy i przynoszą je do gniazda. Przy wielkiej obfitości gryzoni w tym roku, wcale nie stresowały drobnych ptaków. Często pustułka siadała na słupku ogrodzenia, a drobnica obok i nie było między nimi napięcia. U pustułek żyjących wśród pól, podstawą wyżywienia są gryzonie i owady. Młode ptaki są uzupełnieniem, jeśli trafi się łatwa zdobycz.
Na zabudowaniach i na drzewach w ogrodzie wisi kilkanaście budek, ale bez względu dla jakiego gatunku są przewidziane, wszystkie zajmują mazurki. Teraz aż brązowo w krzakach od nich.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Budki dla ptaków

Post »

U mnie mazurki wolą gniazdować pod dachem u sąsiada. Większość budek zajmują bogatki, ale były w tym roku i szpaki, w B1 tradycyjnie od wielu lat w tym samym miejscu modraszki.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”