Grzyby jadalne - nasze zbiory

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Moje płomiennice zimowe zostały wykorzystane do pieczonej karkówki.

Obrazek
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

seedkris pisze: 3 sty 2024, o 08:17 W ostatnim dniu starego roku byliśmy na grzybach. Pół reklamówki płomiennicy zimowej nazbieraliśmy dosłownie z 2 drzew.
Dla mnie frajdą jest, że już na samym początku roku otwarłem sezon grzybowy. Mam tę satysfakcję, że jadłem świeże, aromatyczne grzybki prosto z lasu, a dokładniej prosto z drzewa. Szkoda, że u mnie nie dopisały boczniaki. Zdecydowanie wolę smak i aromat boczniaków od smaku i aromatu płomiennicy.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

U nie podobnie, z boczniakami krucho było. Zimą mam dobry czas na ucho bzowe na pniach bzu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Szczurbobik pisze: 5 sty 2024, o 21:48 A dobra ta płomienica, bo grzybki widuję, ale nigdy się nie skusiłam?
Poprzednia moja odpowiedź na temat smaku tych grzybków mogła zniechęcać, ale chyba nie powinna. Płomiennic zimowa w kuchni azjatyckiej znana jest jako grzyby enoki. Może więc warto przygotować te grzybki po azjatycku, choćby jak na kanale Pieprznik?


youtu.be/SwUtqfiy1WY

Jeszcze raz zwracam uwagę, by chętni do skosztowania tych grzybów dokładnie sprawdzili, czy na pewno zebrali płomiennicę, a nie np. łysaka plamistoblaszkowego lub inne grzyby niejadalne. Zwracam uwagę, że kolor płomienicy na filmie jest jaśniejszy, ale te grzybki tak mają. Dziko rosnące mają różne kolory. Azjatyckie grzybki enoki hodowane w specjalnych warunkach (bez dostępu do światła) mają kolor biały. W Polsce można kupić grzybnię grzybków enoki (płomiennicy zimowej) na kołkach lub w płynie.

Porównanie łysaka do płomiennicy:

youtu.be/hvVMwdNQ66Q
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Dawna nazwa oddawała wiernie cechy tego grzyba. Zimówka aksamitnotrzonowa, tak się dawniej zwał ten gatunek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Pochwalę się kupiłam w połowie marca grzybnię/balot boczniaka, powtórzę w maju ale dodam jeszcze balot pieczarki - wyszło dbest, "schabowe z boczniaka" idealne, łakomczuchy obdarowane. Nie wiem ale wyszłam z wprawy wklejać fotki, mam co prawda słabe ale zawsze coś widać :;230 nie pamiętam ale to chyba początek zbiorów albo końcówka pierwszego rzutu, były wielkie ale nie pstryknęłam fotki ach!


https://i.postimg.cc/Hk3MJ1Dn/IMG0246B.jpg
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Sezon na smardze w pełni, u mnie w tym roku, nie widziane od kilku lat, smardze stożkowe. Nie jem ich tylko podziwiam. Kilkukrotnie natknęłam się również na piestrzenicę kasztanowatą, uważajmy, żeby się nie pomylić ;:185
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Za moich młodzieńczych lat piestrzenice były skupowane. W lesie obok mnie teraz też występują ale sporadycznie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Bo piestrzenica zawiera związki, które kumulują się w wątrobie i dopiero po latach dają znać o sobie.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

We Francji piestrzenice po specjalnej obróbce są uważane za super przyprawę. Dlatego były skupowane na eksport.
Naprawdę nie radzę ci jeść piestrzenicy kuneg...Ona nie będzie się kumulować latami, ona cię ukatrupi w kilka godzin. Pomyliło ci się z olszówką.
Nie bardzo rozumiem co wy widzicie w tych boczniakach! Dla mnie smakują jak tłuste drewno.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

Raczej jak końskie pączki, na których z resztą są hodowane ;:183
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

dziad_Jag pisze: 16 kwie 2024, o 22:54 We Francji piestrzenice po specjalnej obróbce są uważane za super przyprawę. Dlatego były skupowane na eksport.
Naprawdę nie radzę ci jeść piestrzenicy kuneg...Ona nie będzie się kumulować latami, ona cię ukatrupi w kilka godzin. Pomyliło ci się z olszówką.
Chyba rzeczywiście pomyliłam się.
Nie martw się, żadnej z nich nie zamierzam jeść :)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grzyby jadalne - nasze zbiory

Post »

dziad_Jag pisze: 16 kwie 2024, o 22:54 Nie bardzo rozumiem co wy widzicie w tych boczniakach! Dla mnie smakują jak tłuste drewno.
Wielokrotnie o tym pisałem i jeszcze raz powtórzę - jest ogromna różnica w smaku boczniaków z własnego balotu czy klocka drewna, a tymi, które zalegają sklepowe półki. Więcej, smak boczniaków zależy również od tego, czy zerwiemy je we właściwym momencie, czy przetrzymamy w nadziei na wyższy plon. Bardzo dużo zależy od warunków uprawy, bo można mieć grzybki smaczne, ale też można mieć gumowate i beznadziejne w smaku grzybopodobne potworki.
Przypominam również, że mamy różne odmiany. Moją ulubioną jest boczniak ostrygowaty.
Przypomnę, że boczniaki to grzyby zimowe, więc można je zbierać wtedy, kiedy o innych grzybach możemy zapomnieć.
Jest też coś, co jest kluczowe w tej sprawie - z gustami i smakami nie dyskutuję, bo każdy ma własne. Boczniaki można przygotowywać na tyle sposobów, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Oprócz smaku boczniaków jest jeszcze kwestia ich właściwości prozdrowotnych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”