Co to za orzech?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Co to za orzech?

Post »

Natknąłem się na coś takiego jak na zdjęciach. Orzechy są nieduże ok 3-4cm z łupiną mają twardą skorupkę ale są smaczne, trudno je wydłubać. niestety nie mam zdjęcia dojrzałego orzecha.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Co to za orzech?

Post »

Wygląda jak mój pekan.
Pozdrawiam Wojtek
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Co to za orzech?

Post »

Raczej to nie pekan, skorupa jest gruba bardziej przypomina włoski albo szary. niestety nie mam w tym momencie orzecha trzeba trochę poczekać.
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Co to za orzech?

Post »

Udało mi się zrobić zdjęcie orzechów. Maja ok 4cm długości. Jądro bardzo smaczne. Ktoś ma jakiś pomysł co to z orzech? Szary? A może inny lub mieszanka? Drzewo nie jest duże mniejsze nawet od niektórych włoskich ale nie wiem ile ma lat.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za orzech?

Post »

Liście sugerują azjatę. Szary (Juglans cinerea) ma bardziej podługowate owoce, z żeberkiem czy czubkiem; ale to różnie może być. Masz owoc w ręku to porównaj charakterystyczne cechy budowy:

https://journals.plos.org/plosone/artic ... size=large
martin79
200p
200p
Posty: 349
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Co to za orzech?

Post »

Na 90% wygląda na orzech szary, jest jeszcze możliwość że to orzech ailatnolistny(japoński) lub ich mieszanka. Różnice są bardzo małe nawet Amerykanie już mają problemy z ich odróżnieniem bo tak często hybrydyzuja. Ja odróżniam je po pakach szczytowych, drugorzędnym kryterium jest wielkość liści. Orzech szary ma liście długości około 70 cm i o tej porze paki są jeszcze zielone
Obrazek

Obrazek
Natomiast ailatnolistny liście długości prawie 1 m i charakterystyczny listek na szczycie który jest znacznie większy od pozostałych. Pak szczytowy o tej porze jest już lekko brązowy i omszony.

Obrazek

Obrazek
Jest jeszcze orzech mandzurski który wyglądem przypomina ailatnolistny różnicą podstawowa to kutner na młodych pędach i liściach. Niestety zdjęć owoców w tym roku nie mam bo miałem zbyt duży przymrozek
To i owo opuncjowo Marcina
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za orzech?

Post »

Szary ma krawędź liścia z ząbkiem, przynajmniej na młodych. Nie żeby fotki podejrzanego były wyraźne... :lol: ale sam sobie zobaczy.
A jeśli to pokrzyżowane to ładu nie dojdzie, nie po wyglądzie.
Sprawdzić cechy charakterystyczne - własnoocznie - nie ma że na skróty. :wit
martin79
200p
200p
Posty: 349
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Co to za orzech?

Post »

Wbrew pozorom rodzaj juglans dosyć łatwo hybrydyzuje nawet nasze orzechy włoskie w Chinach wymieszały się z mandzurskim. Dając juglans hopeiensis. O mutacjach w obrębie gatunku nie wspominając. Tak jak nasz włoski (juglans regia) który różni się między sobą wielkością owoców. Ostatnio na amerykańskim forum trafiłem na odmianę Zijing o fioletowych liściach i owocach. Więc tak jak pisze Rossynant wszystko trzeba samemu ocenić na miejscu bo różnice bywają niewielkie
To i owo opuncjowo Marcina
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Co to za orzech?

Post »

Dziękuję za pomoc. Wydaje mi się że to jest Orzech ajlantolistny zwany też japońskim. Spód liści jest omszony, z wierzchu są raczej gładkie. Przekrój orzechów trudno powiedzieć bo nie wiem jak tak równo je przekroić by porównać są już za twarde. Wymiary orzechów ok 4cm tez się zgadzają podobnie kształt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”