Parapety DAK

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Parapety DAK

Post »

Mnie ta klasyfikacja nie odpowiada - wszystko jest tam wrzucone do jednego "worka".

Do oznaczania swoich gymno używam Gymnocalycium A Collector's Guide - Pilbeam. :!:
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Parapety DAK

Post »

Konrad wkradła Ci się literówka. Powinno być hyptiacanthum :wink:

To David Hunt ma duży "worek" :) J. Lode już nie. No ale ja nie o tym.

Temat bardzo ciekawy to i ja dodam swoje 5 groszy :)
Do oznaczania gymno polecam książkę wielkiego znawcy tego rodzaju Graham J. Charles - Gymnocalycium in Habitat and Culture z 2009r.
Ta co stosuje Henryk jest o 14 lat starsza.
Oczywiście każdy nazywa swoje kaktusy według swojego ulubionego autora. G.J. Charles zaleca używać taksonu Gymnocalycium hyptiacanthum ssp. netrelianum ;:108
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapety DAK

Post »

;:219 Piękny miszmasz z tymi nazwami, niech się spierają znawcy z najwyższej półki. Dopóki nie zostaną one sklasyfikowane po badaniach genetycznych (a na taką pełną klasyfikację się nie zanosi, nie mówiąc już o tym, że to dopiero zrobiłoby totalną rewolucję. Do nazw swoich w przeważającej mierze nie mogę przywiązywać tak wielkiej wagi, bo w przeważającej większości to kundelki. Nawet jeśli kupujemy z numerami polowymi to i tak 100% pewności nie mamy, bo kupujemy z tak wielu źródeł o różnej niepewności, że i przywiązywać wagi do nich aż tak wielkiej nie można. Przywiązywałabym wagę, gdybym zajmowała się produkcją i kupującego miałabym zapewnić jaki oferuję towar i tak np. lobivię od Tomka kupowałabym z pełnym zaufaniem, ale jeśli numerek TB oferowałby ktoś inny, to już takiego 100% zaufania nie miałabym.
Poza tym nie jestem rasistką, a moje kundelki są często jak pieski ze schroniska, najważniejsze, że są bardzo kochane. A nazwy potrzebne mi są tylko z grubsza, by zapewnić im jak najlepsze warunki.

Zajrzałam na dostępność książki Grahama Charlesa, warto by było taką mieć, ale cena na razie zaporowa 150$, to jednak dla mnie zdecydowanie za dużo - ile to kaktusów można by mieć, a ile popitki na następne chrzciny ;:306
I jeszcze by się okazało, że tych przechrzczeń okazałoby się wiele, oj wiele. ;:304 , a one chyba już przyzwyczaiły się do swoich imion, bo co spojrzę na tego ostatnio ochrzczonego, to dla mnie on jest leeanum, a nie netrelianum i być może jeszcze przed tym z hyptiacanthum. :;230

Przy okazji dzisiejsze moje kundelki - śliczne i kochane :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Parapety DAK

Post »

Piękne kwiaty ;:167 ;:167
mnie ten mętlik w nazewnictwie wyjątkowo nie pasuje, bo trudno mi pamiętać nazwy tych kaktusów, które mam, a do tego jak mam jeszcze pamiętać ich "synonimy"... to już jest dramat :-( dlatego ja jestem wymarzonym klientem, bo mając np. g.leeanum, z pewnością kupiłabym g.netrelianum i g.hyptiacanthum będąc przekonana, że to z pewnością nie to samo... :;230 :;230
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Parapety DAK

Post »

Ja mam podobnie Grażynko :D Trudno z mizstrzami dyskutować
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapety DAK

Post »

Wreszcie podałaś Grażynko sensowne uzasadnienie tych sporów z nazwami :;230 - popyt rośnie. Ja mam tak samo, wielu synonimów nigdy nie słyszałam i dla mnie to same nowości. Z gymnolami to i tak mniejszy problem, bo najczęściej mieszczą się w ramach nazwy gatunku, ale jak kupowałam Neochilenie, która kiedyś była Neoporterią, by w końcu dowiedzieć się, że mam Eriosyce ;:oj to już kompletny odlot. ;:306
Awatar użytkownika
Korund
100p
100p
Posty: 173
Od: 23 kwie 2015, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Parapety DAK

Post »

DAK pisze:;:219 Piękny miszmasz z tymi nazwami, niech się spierają znawcy z najwyższej półki. Dopóki nie zostaną one sklasyfikowane po badaniach genetycznych (a na taką pełną klasyfikację się nie zanosi, nie mówiąc już o tym, że to dopiero zrobiłoby totalną rewolucję.
Odnoszę wrażenie, że to właśnie klasyfikacja Joela Lode oparta jest na analizach DNA i z tego względu właśnie traktowałbym ją nieco inaczej niż klasyfikacje oparte na tradycyjnym botanicznym opisie. Niestety szczegółów utworzenia klasyfikacji nie znam bo dwutomowe wydanie tejże ma cenę z kosmosu :)
Korundowa kolekcja kaktusowa
Serdecznie pozdrawiam,
Konrad
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Parapety DAK

Post »

PiotrAPD napisał(a):
Ta co stosuje Henryk jest o 14 lat starsza.
Bo i Henryk starszy - i to znacznie więcej niż lat 14cie (od znakomitej większości tutaj obecnych).... ;:218

A poważnie pisząc stosuję tą klasyfikację która mi najbardziej odpowiada - a nie to co dzisiaj jest trendy. ;:204
Klasyfikacja Joela Lode choć oparta jest podobno w większości przypadków na analizach DNA mi nie pasuje i już. Całe szczęście że mi wolno. :uszy
gracesz napisał(a):
(...) ja jestem wymarzonym klientem, bo mając np. g.leeanum, z pewnością kupiłabym g.netrelianum i g.hyptiacanthum będąc przekonana, że to z pewnością nie to samo...
90 przypadków na 100 by tak właśnie było. W kolekcjach są dobrze opisane rośliny (z numerami polowymi i stanowiskami) które obecnie są synonimami ale różnią się od siebie zdecydowanie. I dlatego tak nie lubię tych nowych klasyfikacji gdzie wszystko jest w jednym "worku". ;:185
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Parapety DAK

Post »

Z pokazanych tutaj piękności wyszczególniam Astrophytum asterias za bardzo ciekawy kolor kwiatów ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Parapety DAK

Post »

Dyskusje o nazwach zawsze są pasjonujące :D i wtedy mi się przypomina historia melokaktusa, pierwszego kaktusa opisanego przez "białego" człowieka i nazwanego "ostem melonowym", bo pewnie się wydał odkrywcy skrzyżowaniem tych dwóch roślinek ;:oj
Kwiatków zazdroszczę, że już rozkwitły :) .
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapety DAK

Post »

Aga, ja bym wolała żeby one się tak nie spieszyły, bo zapowiadających się dwóch najobfitszych kwitnień tego sezonu nie dane mi będzie zobaczyć. Jutro wyjeżdżam na ponad tydzień, a one w blokach startowych. Co ja im zrobiłam, że mnie tak karzą i orgie wyczyniać będą beze mnie?
Tu te niestety jeszcze w pąkach:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A trochę gymnoli kwitnie:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Parapety DAK

Post »

Świetne widoki. Takie jak z bajki o (ładnych) kaktusach. ;:173
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Parapety DAK

Post »

Na żywo, rośliny i kwiaty zapewne jeszcze ładniej się prezentują ;:138
DAK pisze:Tu te niestety jeszcze w pąkach:
- nie zawsze, ale zdarza się, że "podopieczni" nie spełniają oczekiwać Opiekuna, trudno się z tym pogodzić szczególnie, że na efekt swojej opieki, czeka się "kawał" czasu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”