Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anula2201
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 17 mar 2009, o 23:22
Lokalizacja: okolice stolicy

Post »

Zdjęcia teraz niestety nie zrobię, dodam jutro może. Podlewana tak mniej więcej 2 razy w tyg, w zależności od temp. w pomieszczeniu jest mniej więcej 20-22 st C. Wilgotność spora-jest również zraszana dodatkowo. Przesadzana nie była. Na parapet jest trochę za duża, mimo że mam szerokie parapety. Tak właściwie, to myślałam, że ona lubi sporo światła.

Obrazek
Pozdrawiam, Ania
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

:shock: :shock: :shock: :shock: Przecież ty ją ususzysz żywcem, wyjmij z tej osłonki, postaw na podstawku a doniczkę razem z podstawkiem postaw na drugim podstawku wypełnionym stale mokrym keramzytem. :wink:
Awatar użytkownika
anula2201
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 17 mar 2009, o 23:22
Lokalizacja: okolice stolicy

Post »

Ale chodzi właśnie o to, że w doniczce jest cały czas wilgotno, sprawdzam codziennie :? Wiem jak wygląda kwiatek, który ma za sucho, obawiam się że nie w tym tkwi problem.Czy można ją teraz przesadzić do większej doniczki?
Pozdrawiam, Ania
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Można nie zaszkodzi jej to. Na zdjęciu wygląda jak by miała wyraźnie sucho dlatego tym się zasugerowałem. :wink:
Awatar użytkownika
anula2201
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 17 mar 2009, o 23:22
Lokalizacja: okolice stolicy

Post »

Wiem, że tak wygląda ;) ale wierz mi na słowo, że wilgoć ma :)
OK, przesadzę w większą doniczkę, powiedz tylko jak to jest z tym keramzytem? Jeszcze go nigdy nie używałam :oops: sypie się go do doniczki czy na podstawek? Pod doniczkę czy naokoło? ;)
Pozdrawiam, Ania
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Keramzyt daj ok 0,5 cm na dno doniczki czyli jako drenaż. Jak przesadzisz już to doniczkę z podstawkiem na którym stoi stawiasz na drugim dużo większym podstawku wypełnionym stale mokrym keramzytem i ten ma za zadanie nawilżanie powietrza wokół rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
anula2201
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 17 mar 2009, o 23:22
Lokalizacja: okolice stolicy

Post »

Dzięki :D kwiatek po otrzymaniu większej doniczki i porcji świeżej ziemi ma się już trochę lepiej :)
Pozdrawiam, Ania
Awatar użytkownika
AniaZ
200p
200p
Posty: 448
Od: 6 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Bolesławiec woj. dolnośląskie

Re: Calathea -proszę o pomoc.

Post »

Jak to jest z podlewaniem Kalatei w zimie Czarodzieju, jeśli jej się specjalnie nie zimuje? Ograniczamy je? Jest mniej światła, bo pogoda na dworze taka i w pomieszczeniach jest ciemniej, ale nie zauważyłam, żeby podłoże w doniczkach wolniej schło (do tej pory podlewam 2 x w tygodniu i oczywiście oprysk codziennie) :?:
Pozdrawiam, Ania
/Mój ogródek/
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Calathea -proszę o pomoc.

Post »

Wodę również należy ograniczyć nawet jeśli roślina nie przechodzi typowego zimowania to należy jej się odpoczynek powegetacyjny. :wink:
poczatkujaca
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lis 2009, o 17:05

Re: Calathea -proszę o pomoc.

Post »

A ja mam takie małe pytanko- dostałam ostatnio calathee -na razie ma sie dobrze :) Przeczytałam, że można ja przesadzać tylko w lato. Czy to znaczy, że muszę czekać tyle miesięcy, żeby ją przesadzić w większą doniczkę? Jaką ziemię najlepiej zastosować?
Pozdrawiam!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Calathea -proszę o pomoc.

Post »

Możliwe że nie wymaga przesadzenia więc nie jest może konieczne by ja przesadzać. Nieprawda że można ją tylko latem przesadzać, ale jest to lepsze dla rośliny z uwagi na lepsze warunki otoczenia i szybszą aklimatyzację systemu korzeniowego w nowej ziemi właśnie wiosną i latem. :wink:
Awatar użytkownika
AniaZ
200p
200p
Posty: 448
Od: 6 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Bolesławiec woj. dolnośląskie

Re: Calathea -proszę o pomoc.

Post »

Ja mam takie odmiany Kalatei:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Staram się spełaniać wymagania, jakie ma Kalatea i ogólnie od kilku miesięcy nie mam z nimi większych problemów.
Czasem tylko głównie na mniejszych dolnych, starszych liściach pojawia się coś takiego:

Obrazek

Nie wiem czego im brakuje :?:
Pryskam liście porządnie codziennie i raczej ich nie przelewam (teraz na jesieni podlewam 1 raz w tygodniu).
Masz jakiś pomysł Czarodzieju?
Pozdrawiam, Ania
/Mój ogródek/
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Calathea -proszę o pomoc.

Post »

Za krótki dzień, wysoka wilgotność powietrza i ciepło - to jest przyczyną powstawania takich objawów ale nie jest to nic groźnego o ile pojawia się to na starych dolnych liściach, naturalny proces starzenia się liści przy maleńkiej twojej pomocy, nie martw się tylko usuń cały taki liść. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”