Kawon (arbuz) - część 11

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4284
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Merkor, daj te nasiona do ziemi, to może jeszcze uratujesz.
Ja, podobnie jak Krecik22, sieję dyniowate od razu do ziemi, kiełkowanie na wacikach nie zdało egzaminu. Zdarzały mi się wschody dyni nawet po kilku tygodniach, a na wacikach 3/4 gniło.

Zasiałam Sugar Baby, Crimson Sweet, Rosario, Janosik, Złoto Wolicy, Asahi Miyako i Mini Blue.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Krecik22 Podstaw coś pod paletkę, tak aby stały wyżej ramy okiennej. Złapią więcej światła i się tak bardzo nie wyciągną. Jeżeli kaloryfer jest włączony normalnie na grzanie, to warto zrobić barierę/ściankę od kaloryfera , (ze styropianu lub kartonu). Tym bardziej jak paletka z rozsadą wystaje poza parapet.
Krecik22
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 mar 2020, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Telimenka, dzięki za rady. W tym roku pozostanę przy swoim i zobaczę jak mi pójdzie :wink:
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1095
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Krecik22 pisze:Niepotrzebnie komplikuje się najprostsze sprawy jeżeli chodzi o siew - kiełkowanie nasion na ligninach, itp. jest zbędne, tym bardziej dla mniej doświadczonych osób.
Podkiełkowywanie na ligninie czy ręczniku papierowym w moim przypadku się sprawdza doskonale i robię to świadomie bo przy szczepieniu pojawiają się dodatkowe wymagania dotyczące ilości materiału do szczepienia (liczba podkładek i liczba zrazów), wyrównanych wschodów, miejsca, dokładnej liczby sadzonek z poszczególnych odmian, obliczonych pod przygotowane pole (nawadnianie kropelkowe). Dlatego podkiełkowuję nasiona z dużym zapasem i widzę, które nasiona są dobre i mają zdolność kiełkowania i tylko je przeznaczam do produkcji rozsady, wybieram do doniczek w jednym czasie nasiona tak samo podkiełkowane aby mieć wyrównane wschody. Dzięki temu nie przebieram nerwowo nogami, gapiąc się codziennie w puste doniczki i nie grzebie w nich patykiem, patrząc czy coś się w nich zaczyna dziać. Nie dosiewam w nerwach, gdy po 10 dniach okazuje się, że nasiona były do d... i nic nie wzeszło, a podkładki już są za duże i do szczepienia już się nie nadają. W takiej sytuacji można stracić sezon, albo w najlepszym przypadku mocno go sobie opóźnić.

Osoby niedoświadczone, czy te, które chcą mieć parę arbuzów w swoim ogródku i nie przykładają większego znaczenie co im wzejdzie i w jakiej ilości to pewnie - mogą sobie siać od razu do doniczek :)

Co do błędów przy kiełkowaniu na ligninie czy ręczniczkach - ja nie wiem jak może coś nie wyjść, przy założeniu, że nasiona są dobre :roll: :roll: :roll:
Czytałem kiedyś, że niektóre ręczniki jednorazowe mogą być nasączane jakimiś substancjami i może to one niegatywnie wpływają na wschody. :idea:
Tomaszeg pisze:Sieje ktoś jeszcze sugar baby poza Sylwkiem? Bo mam nasionka, ale po poczytania niezbyt przychylnych opini o nim, nie wiem czy wysiewać :roll:
Ja sieję i rok temu też miałem. Wschody w doniczce po 5 dniach. Arbuzy średniej wielkości około 4-5 kg. Jednolicie ciemna skórka. miąższ mocno czerwony, soczysty i dość słodki - to dobry arbuz ;:333
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

To ja tak poza konkursem Yoda ma już ASAHI MIYAKO już dzisiaj nabyłem :D

A moja uprawa wygląda jak na razie tak:

Obrazek

Obrazek

jeszcze nic nie wzeszło ale jestem dobrej myśli. Wcześniej wysiałem bez foliaczka i dużo mi wzeszło i chyba szybciej ale nie jestem pewny więc póki co jestem dobrej myśli.
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Co to za foliaczek, mógłbym prosić o linka jak jeszcze są czy samoróbka?
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Merkor pisze:Co to za foliaczek, mógłbym prosić o linka jak jeszcze są czy samoróbka?
A powiem szczerze, że kupiony w słynnej sieci LEROY MERLIN jakoś 2 miesiące temu przy okazji miał być na coś innego ale..... :D
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Witam w nowej części
.. moje arbuzy rosną
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Viola K - ;:333 Eleganckie -jak zawsze ;:167 Jakie masz odmiany?
wokan pisze:Czytałem kiedyś, że niektóre ręczniki jednorazowe mogą być nasączane jakimiś substancjami i może to one niegatywnie wpływają na wschody. :idea:
Właśnie mi na ręcznikach papierowych, kiepsko nasiona kiełkowały nie tylko arbuzy. Dlatego używam waciki kosmetyczne, polecane w wątku pomidorowym. Pozatem trzeba utrzymać stałą temp. ok.20- 25 st. Może być przetwornica od c.o. lub ruter. Ale można też posiać, wprost do doniczek z ziemią i też jest OK. Dłużej wschodzą, ale potem tak samo rosną i owocują. Sieję różnie - zależy jak mi beret leży ;:306 . Tylko, że nie szczepię, więc sobie rosną na spokojnie.
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Ja póki co też nie szczepię bo nie potrafię ;:306 ale mam w planie się do tego przygotować na przyszły rok :D a póki co ja się zaszczepię :heja
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

U mnie część arbuzów i melonów wyszła z ziemi.

Obrazek
Pozdrawiam Paweł
klimek87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lip 2015, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Cześć wszystkim,

chciałbym zaszczepić pierwszy raz arbuzy, niestety nie wiem do końca jak to zrobić.
Wczoraj wyłożyłem nasiona arbuzów do skiełkowania, tykwa (Cobra) trafi do kiełkowania za ok 4 dni po skiełkowaniu arbuzów, pytanie co dalej...?
Wokan wrzucał instrukcje w języku angielskim, ale czy ma ktoś po Polsku....?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Są różne metody szczepienia. Mam zamiar w tym roku też spróbować szczepić na dyni figolistnej. Jak to zrobić widziałem na yutube.

Może źle zrozumiałem ale wydawało mi się że najpierw siejemy podkładkę a po niej arbuzy. Podkładka musi być większa niż zraz arbuza (będe szczepił metodą japońską)
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”