Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus )wymagania,uprawa

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

Koniczynka nie przejmuj się mi dopiero zakwitł jeden kwiatuszek :(....
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
Awatar użytkownika
skalimonka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 22 paź 2008, o 23:13
Lokalizacja: Łódź/Manchester

Zbieranie nasionek groszku pachnacego

Post »

Witam, mialam groszek pachnacy na balkonie w tym sezonie... teraz juz przekwita, zostalo mu kilka kwiatkow. Ma strączki i chcialabym sie zapytac jak i kiedy zebrac nasionka? To znaczy czekac az straczki beda suche? Czy zerwac je i wtedy wysuszyc? będę wdzieczna za odpowiedz :)
kaktusowata kociara :)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Zaczekaj, aż strąki będą suche. Zerwane wcześniej mogą zgnić, a nasiona i tak nie dojrzeją.
Awatar użytkownika
skalimonka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 22 paź 2008, o 23:13
Lokalizacja: Łódź/Manchester

Post »

Ok, dziekuje za odpowiedz. Poczekam az wyschna i wtedy zerwe. Jeszcze tylko pytanie, czy mam je trzymac w straczkach po zerwaniu, czy wyjac ze straczkow i same nasionka przechowac? :wink:
kaktusowata kociara :)
violus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 mar 2010, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia Północna

Re: Groszek pachnący

Post »

Witam, czy ktoś sadził groszek pachnący z nasionek w tym roku? Jak rosną?
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek pachnący

Post »

Violus - groszek pachnący sieje się bezpośrednio do gruntu , a ponieważ ziemia dopiero rozmarzła,
można to zrobić już teraz, albo w kwietniu. Ewentualnych przymrozków się nie boi.

Czyli ... jeszcze nie rosną, ale niedługo zaczną :D .

Właśnie dziś posiałam nasionka karłowego w balkonowej misie, a na ogrodzie zasieję pnący w nadchodzącym tygodniu,
jeżeli oczywiście aura pozwoli.

Powodzenia :uszy
violus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 mar 2010, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia Północna

Re: Groszek pachnący

Post »

Na opakowaniu mojego groszku, Sweat Pea, mieszkam w Irlandii Północnej, napisane było aby siać go wewnątrz marzec-kwiecień, albo w maju bezpośrednio do gruntu. Mam nadzieję że coś z tego wyjdzie, moja przygoda z ogrodnictwem dopiero się zaczęła. :) Zakupię jednak chyba jeszcze jedno opakowanie i posieję do gruntu w maju aby mieć je dłużej. Z tego co pamiętam cudnie pachną... :)
bablyss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 kwie 2009, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Groszek pachnący

Post »

a na moim mam od marca do maja do gruntu, też zamierzam go posadzic i jeszcze fasolę pnąca przy siatce zeby troszke od sąsiada zasłonic...ale mam mało...mam tylko3 paczki...musze chyba dokupic bo siatka dluga...
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek pachnący

Post »

violus pisze:Na opakowaniu mojego groszku, Sweat Pea, mieszkam w Irlandii Północnej, napisane było aby siać go wewnątrz marzec-kwiecień, albo w maju bezpośrednio do gruntu.
Dlatego ważne jest, żeby w swoim "profilu" podać skąd jesteś . Jak widzisz nasze rady bez tej wiedzy, na niewiele
się zdają :roll: .
Podejrzewam, że w waszym klimacie, dopiero w maju ziemia nadaje się do uprawy i stąd taka notka na opakowaniu.
No a wewnątrz oczywiście możesz siać, z tym, że zostawić w pojemniku i nie przesadzać, bo groszek źle na to reaguje.

Bablyss - tylko z sianiem fasoli ozdobnej poczekaj do maja ... ona z kolei jest wrażliwa na przymrozki i powinna wykiełkować
po zimnej Zośce, czyli po 15 maja.

Ps No, chyba, że Ty też mieszkasz w innym klimacie . Najlepiej wykonaj wpis w "profilu" :D
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Re: Groszek pachnący

Post »

Jeszcze w tym tygodniu posieję groszek na balkonie. Już doczekać się nie mogę kwiatów i tego zapachu. ;:1
bablyss
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 kwie 2009, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Groszek pachnący

Post »

Amlos dzięki za radę, to z fasolą poczekam...a opis zrobię-masz rację :)
violus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 mar 2010, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia Północna

Re: Groszek pachnący

Post »

Amlos no tak...profil zaraz uzupełnię. Poprawka, na moim groszku napisane że do gruntu można siać od kwietnia. Od marca wewnątrz do pojemników a później rozsadzić w miejsce docelowe. Nie ma wzmianki że groszek tego nie lubi...no nic, teraz już za późno. Może wszystkie roślinki nie przetrwają przesadzenia, ale mam nadzieję że garstka się uchowa ;) Groszek posiałam również przedwczoraj do wiszących skrzynek. Czyli w miejsce docelowe.
Awatar użytkownika
izabelka34
100p
100p
Posty: 169
Od: 15 lip 2009, o 16:54
Lokalizacja: irlandia

Re: Groszek pachnący

Post »

violus pisze:...mieszkam w Irlandii Północnej, Zakupię jednak chyba jeszcze jedno opakowanie i posieję do gruntu w maju aby mieć je dłużej.
:wit witam:)Ja też mieszkam w Irlandii tylko że zachodniej ;:3 nie kupowałam nasion kupiłam sadzonki groszku i już posadziłam,mam nadzieję że nie za wcześnie :roll:
pozdrawiam Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”