Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Czosnek granulownay pomocny w ochronie roślin
Czosnek w granulkach stosowany często w kuchni jako przyprawa, może być również pomocny w zwalczniu szkodników, zwłaszcza atakujących rośliny doniczkowe. Jeżeli zauważymy, że w doniczkach kręcą się małe muszki lub inne owady, warto rozsypać trochę granulatu na powierzchni podłoża a nieproszeni goście szybko powinni zniknąć. Granulki czosnku można też stosować do zwalczania chorób grzybowych.
UWAGA!!! Przy stosowaniu uważać aby nie użyć soli czosnkowej zamiast granulek, bo to mogłoby roślinom zaszkodzić.
Warto też stosować łupinki obrane ze świeżego czosnku. Zamiast wyrzucać lepiej je profilaktycznie zakopywać w podłożu roslin.
jadwinia744
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lis 2012, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Witam kochani ogrodnicy!!!
Jestem początkującym ogrodnikiem -ogrodniczką :) Super są te Wasze porady,mam zamiar zacząć je stosowć.Mam pytanko jeśli chodzi o stosowanie np.gnojówki z pokrzyw a stosowanie nawozów sztucznych .Posadzonych mam na razie kilkanascie młodych drzewek -iglaki i parę liściastych ;jak najlepiej nawożić te drzewka by rosły mi jak najpiękniej ....czy jak zastosuje teraz na wiosnę nawóz długodziałający mogę pózniej podlać je także tą gnojówką z pokrzyw czy z czegoś innego...
Awatar użytkownika
anastazja B
1000p
1000p
Posty: 1414
Od: 3 mar 2013, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

smirka pisze:Stosowałam preparat z sodą oczyszczoną na czarną plamistość liści na różach,szczypta sody oczyszczonej na 1 litr wody 2 łyżki oleju,woda musi być ciepła aby olej się mógł połączyć z wodą tylko zanim wleje się olej ,najpierw rozpuścić sodę,pomaga a liście róż są dodatkowo jak polakierowane,zwalcza to też mszyce na różach,opryskać za równo z góry i z dołu roślinę a opadnięte liście zbierać.
potwierdzam ten przepis , stosowałam kilkakrotnie z powodzeniem

Bardzo ciekawy wątek , podobno natura ma lekarstwo na każdą chorobę tylko za bardzo oddaliliśmy się od niej. Staram się nie stosować chemii w ogrodzie bo ona wyniszcza wszystko dookoła ( jak ktoś wcześniej napisał to jak strzelanie z armaty do muchy), poza tym nie zamierzam karmić mojej rodziny truciznami.
Należy zaznaczyć ,że naturalne opryski należy stosować wielokrotnie.
pozdrawiam Beata

Mój ogród w półcieniu
Grazia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3396
Od: 7 kwie 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia/Chrztowo

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

W pierwszym roku do iglaków nie stosuje się żadnych nawozów ,dopiero w drugim. Jeśli chodzi o owocowe nie wiem czy można podlewać nawozem ale myślę, że gnojówka może spalić korzenie.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Czy ten preparat z sodą to tylko do róż można stosować ?

Pozdrawiam Teresa :wit
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Da się tymi metodami odratować zarażone już rośliny (mączniak chyba) w szklarni?
Kalla_repkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 maja 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Dzien dobry.
A na mączniaka (chyba to mączniak,nie znam się,-taki paskudny szary nalot, całe omszone owoce) na agreście byłby jakiś biopreparat?
Oraz na sałatę ktorej listki robią się całe w rdzawe kropeczki?
I czym uratować pomidory z żółtymi plamami na liściach(liście skręcają się i schną)a są jeszcze w pojemniczkach wystawiane na dwór.
DarekRz

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Sodą ( a lepiej wodorowęglanem potasu - ale od biedy może być i sodu czyli "soda") zwalcza się właśnie już istniejące infekcje mączniakami prawdziwymi. Działa wyniszczająco na grzybnię mączniaka prawdziwego (winorośli, róży, dębu, mączniak amerykański agrestu to także m. prawdziwy). Nie działa profilaktycznie - więc nie ma co pryskać roślin bez objawów m. prawdziwego. Nie działa również na inne choroby grzybowe, jak m. rzekomy, szara pleśń, rdze, parch, zaraza ziemniaczana - tu trzeba innych środków.

A te pomidory w pojemniczkach to przypadkiem nie z powodu nadmiaru wody zwijają liście? Przede wszystkim posadź do gruntu, bo to mogą być objawy fizjologiczne.
polac
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 maja 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Tak tylko oznaczam, temat ;)
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Co by się nie zapodziało super recepty ;:138
  • Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re:

Post »

Erazm pisze:Wyciąg z cebuli, czosnku, porzeczki i szczawiu
Preparat przeciwko chorobom grzybowym.
500 g świeżych lub 200 g suszonych roślin cebuli, czosnku, szczawiu i liści czarnej porzeczki zalać 10 l wody na czas 2 tygodni. Opryskiwać rośliny w stosunku 1 : 10 kilkakrotnie.
Witam, mam pytanko.
Każdej z wymienionych roślin ma być po 500g czy łącznie?
Kalla_repkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 maja 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Dziękuję Darekrz :) Mączniak u mnie na agreście taki że hoho :( Zasoduję go wobec tego -chyba można bezp na owoce..?
A czym ratować zamszycowaną kalarepę?Próbowałam pryskać rozcienczoną gnojowką z pokrzyw,nic to nie dało...Mszyce mają się dobrze i zajadają mi moje jedzonko...kurka ;:223
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Preparaty roślinne stos. w ochronie roślin - 1cz.(05.08-....

Post »

Próbuję pozbyć się czarnej plamistości z róż opryskiem z sody oczyszczonej. Nie wiem tylko, co jaki czas powinnam powtarzać zabieg. A może w przypadku takich ekologicznych sposobów nie ma zbytnich limitów i np. co 4-5 dni można pryskać? Czy za często?
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”