Rdza agrestowo turzycowa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Jacenty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 cze 2007, o 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Rdza agrestowo turzycowa

Post »

Witam ponownie,
nie wiem czy to na pewno rdza agrestowa, ale pasuje do odnalezionych opisów i do jesieni i zimy, którą mieliśmy. Do tej pory nigdy tego nie było. Owoce już duże, b. ładne, nagle zaczęły opadać. Pojawia sie na nich plamka-zagłębienie, jakby zwiędnięte, pomarszczone, przyschnięte, w kolorze rdzy, owoc mimo, że niedojrzały mięknie, marszczy się, nabiera koloru rdzawego i opada. Na agreście czerwonym podobnie. Dzieje się to z całymi gałązkami oblepionymi owocami. Po rozerwaniu białego agrestu miąższ siny i miękki.
Czy opryskanie teraz cokolwiek pomoże i czym? Jak zapobiegać na przyszłość?
Co to jest turzyca, że to z niej przenosi się ta zaraza?
Pozdrawiam
Proszę o pomoc, bo szkoda agrestu :(
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Turzyca jest rodzajem trawy.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21821
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

To prawda Wronku ,a rdza agrestowo-turzycowa jest bardzo młodą chorobą krzewów ,której jakieś tam stadium wykluwa się właśnie w trawie.
Choroba ta jest a raczej była zagrożeniem dla plantacji na początku lat 2000 i naukowcy Instytutu Sadownictwa mieli nadzieję,że to krótkotrwały problem.
Tymczasem wygląda na to,że jest to kolejne choróbsko,które będzie trzebić nie tylko wielkie plantacje ale również nękać nasze małe ogródkowe uprawy krzewów owocowych. :evil:
Jej rozwój jest słabo poznany,wiadomo,że jedno stadium odbywa się na krzewach agrestu i porzeczki dając objawy o których pisze Jacenty a dalsze jej stadia występują na turzycach.
Pojawieniu się choroby sprzyja więc sąsiedztwo łąk i nieużytków a porastające je turzyce umożliwiają chorobie przejście całego cyklu rozwojowego.
Jedynym ratunkiem jest dla krzewów ochrona chemiczna,którą należy rozpocząć bardzo wcześnie, przed kwitnieniem, stosując fungicydy, zawierające mankozeb np. Dithane lub Penncozeb.
O środkach przeciw tej chorobie pisze tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ...Jacenty -odwiedzałeś już ten wątek a ja dopiero teraz to zauważyłam .... :roll:



Tyle wiem z materiałów Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”