Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
livia
 Tytuł: Przygotowanie gleby pod nasadzenia
PostNapisane: 13 cze 2007, o 13:26 
200p
200p
Witam wszystkich
dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem i mam mnóstwo pytań..
w tej chwili chcę przygotować ziemię w miejscu,gdzie ma powstać oródek (a właściwie ogródeczek,bo to zaledwie 150m2)
w tej chwili jest tam praktycznie sam piasek..i trochę kamieni :evil: chcę go wymieszać z ziemią spod pieczarek. czy to dobry pomysł? czy można zrobić to teraz i jeszcze w tym roku wsadzić jakieś rośliny :?:
bardzo proszę o radę

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 14 cze 2007, o 09:11 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Ziemia pieczarkowa to nic innego jak bardzo dobrze przerobiony obornik, więc świetnie nadaje sie pod rosliny, ale jeżeli masz tylko czysty piasek, to lepiej byłoby wymienić go na jakąkolwiek ziemię i dopiero te nawieżć. Jak to zrobisz, to możesz posadzić rosliny :D

livia
 Tytuł:
PostNapisane: 14 cze 2007, o 16:26 
200p
200p
Dziękuję Izo
nie znam się na glebie,ale gdy patrzę na tą u mnie to wygląda jak czarni piasek, bardzo słabo utrzymuje wilgoć i wydaje mi się jałowa.. myślałam ,że może poprawi jej strukturę dokładne wymieszanie z torfem i tym obornikiem (oby dwie rzeczy spod pieczarek). wymiana ziemi nawet na takim niewielkim ogródku to spore przedsięwzięcie :evil: a wymieszanie z ziemią pieczarkową ma taki niezaprzeczalny plus że jest za darmo :wink:
boję się tylko żeby nie popaliło mi roślinek... jak myślicie czy można przedobrzyć obornikiem :?:

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 14 cze 2007, o 18:43 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Eee, nie, Livio, jak jest czarne, to nie piasek :lol: Myślałam, ze masz czysty piach, jak to pokazała któraś z forumowiczek na zdjęciu. Ty masz taki "piaseczek" jak ja, to znaczy bardzo słąbą. piaszczystą ziemię. Nawoż tym obornikiem pieczarkowym i sadź. Nie popali Ci roślinek, bo to jest już dobrze przerobiony obornik, a popalić można tylko świeżym.

livia
 Tytuł:
PostNapisane: 14 cze 2007, o 22:30 
200p
200p
uff..to znaczy,że nie jest tak żle :D
może moje pytania wydają się naiwne,ale dla mnie uprawa ogródka to czarna magia ;:15
dlatego bardzo się cieszę że trafiłam na to forum, dzięki pomocy takich osób jak Ty Izo ;:2 może coś z tego będzie...
jutro lub w sobotę przekopę kawałek ogródka i coś w końcu posadzę
i tu następne pytanie: czy dawać obornik wszędzie w jednakowych ilościach? bez względu na to czy będą tam iglaki,trawa,czy rośliny kwasolubne czy nie :?:

maakita
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2007, o 14:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tam gdzie mają być iglaki i rośliny kwasolubne należy dawać mniej obornika lub nie dawać go w ogóle. Piach jest bardzo dobrym siedliskiem dla takich roślin.

Na wsi u maakity

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2007, o 21:09 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
maakita napisał(a):
Tam gdzie mają być iglaki i rośliny kwasolubne należy dawać mniej obornika lub nie dawać go w ogóle. Piach jest bardzo dobrym siedliskiem dla takich roślin.

Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Daję nawóz pod wszystkie rośliny, także iglaki. Przecież one też potrzebują wilgoci i jakichś składników odżywczych. Na takim piachu to tylko sosny sobie radzą, o ile przetrwają pierwszy rok.

nemo56
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2007, o 22:11 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Rozrzuć nawóz pieczarkowy, przekop i posadź jeszcze w czerwcu:
drzewa i krzewy (ale z doniczek),
rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesienią: groszek pachnący, smagliczki , nagietki.
Załóż trawnik.
Pomyśl o rozplanowaniu miejsca w ogródku na rośliny, które chcesz tam mieć w przyszłym roku.
To już i tak dość sporo pracy jak na ten sezon.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

livia
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2007, o 22:40 
200p
200p
Dziękuję wszystkim za rady. od jutra zaczynam z nich korzystać,bo dzisiaj niestety przegoniła mnie burza :x
Rzeczywiście sporo pracy przede mna,mam nadzieję,że owocnej
pozdrawiam serdecznie

KamilaWr
 Tytuł: Kiedy sadzic kwiaty na miejsce przekopanego trawnika?
PostNapisane: 12 cze 2009, o 21:59 
100p
100p
przekopałam częśc trawnika (tydzień temu) w celu zrobienia tam rabaty kwiatów jednorocznych. Kiedy mogę w tym mejscu posadzic kwiaty, czy jeszcze w tym roku?
Darń jest odwrócona, i nie przysypywałam jej warstwą ziemii.
Z głębi wystają kawałki trawy ale trawa nie odżywa.

tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 14 cze 2009, o 08:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
A ja chcąc przekopać darń ( kawał trawnika) , zaczynając prace na planowanym kawałku , na początku kopania zbieram łopatą warstwę darni i przenoszę ją na koniec planowanego do skopania kawałka i tam składuję( na razie).

Następnie kopię następną warstwę trawnika i odwracając łopatą kładę w wykopanym już rowku z którego wcześniej wybrałem darń i przykrywam darń ziemią z pasa ziemi z której usunąłem darń, pogłębiając wykopany już dołek.

Kopiąc dalej ,znowu pierwsze tnę darń i kładę ją odwróconą na dno wcześniej wykopanego rowka i przysypuję ziemią , i tak jak by orzając pługiem, skiba za skibą, zbieram darń i przysypuję ją ziemią.

Dań zostaje w ziemi, jest źródłem pokarmu dla roślin, a żadne źdźbła trawy,czy chwasty nie wydostają się na wierzch, bo są przysypane ,co najmniej 10 cm. warstwą ziemi i od razu po kopaniu można przystępować do nasadzeń.Do ostatniej "skiby" wrzucam darń "kopaną" jako pierwszą i przysypuję ją ziemią ( trzeba również ją wcześniej przygotować).

Wisienka
 Tytuł: Przygotowanie gleby pod nasadzenia
PostNapisane: 14 lip 2013, o 22:02 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Pod płotem mam glinę, która wiosną jest mocno podmokła - woda schodzi z pól,
działka jest poniżej drogi.
Kiedyś "rozmawiałam" z Hanką55 i radziła, żeby nie sadzić tam roślin na zasadzie wykopania
dziury i uszlachetnienia w niej ziemi, bo roślina wiosną w niej się utopi.
Poza tym ziemia tam nieurodzajna i też trzeba coś z tym zrobić.
Jutro wjeżdża koparka do innych rzeczy, ale wpadłam teraz na pomysł, żeby ją wykorzystać w ogrodzie.
Zrobiłaby mi pod płotem rów, tylko nie wiem, jakiej głębokości i szerokości. Żywopłot byłby sadzony jesienią,
w trzech rzędach (ale jeszcze nie wiem z czego :oops: bo musi on być dosyć szczelny, żeby zające i
psy nie wbiegały na działkę, wysoki do ok.2,5 metra i naturalistyczny).

Wracając do rowu - chcę wspypać tam żwir i trochę gruzu dla drenażu, na to trochę ziemi, na ziemię obornik
(przekompostowany) i aż do jesieni sypać tam ściętą trawę, chwasty, itp. Potem znowu przykryć ziemią i wtedy
sadzić krzewy.

Czy ma to sens?

robertP2
 Tytuł: Re: Przygotowanie gleby pod żywopłot
PostNapisane: 14 lip 2013, o 22:47 
1000p
1000p

0 szt.
A co jest pod spodem ? Jak głęboko zamierzasz kopać I z czego zamierzasz posadzić żywopłot ? Bo tak z początkowego opisu ma to sens, przynajmiej moim zdaniem

Wisienka
 Tytuł: Re: Przygotowanie gleby pod żywopłot
PostNapisane: 14 lip 2013, o 22:51 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Pod spodem jest czysta glina.
Żywopłot jeszcze nie wiem dokładnie z czego, ale będzie jakiś mieszany - iglasto/liściasty.

MrAKI
 Tytuł: Przygotowanie gleby pod nasadzenia,wysiew
PostNapisane: 26 gru 2013, o 20:15 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Witajcie. W przyszłym roku będę miał do wysadzenia własnoręcznie wyhodowane sadzonki różnych krzewów ozdobnych. Czy ktoś mógłby podzielić sie swoimi doświadczeniami odnośnie przygotowania ziemi pod takie rośliny tak aby od razu nie zagłuszyły ich chwasty. Jestem , czego nie ukrywam , laikiem w tej kwestii. Czy wystarczy kilkakrotnie co kilka tygodni spryskać glebę ( teraz to zaorany nieużytek ) np. roundapem gdy tylko zaczną odrastać nowe chwasty ? Czy wystarczy jeden sezon aby całkowicie pozbyć się niechcianych , "zagłuszaczy" i bez szkody dla roślin np we wrześniu przesadzić je do gruntu? Pozdrawiam wszystkich i życzę sukcesów w ogrodach w przyszłym roku. :wink:

wosiek67
 Tytuł:
PostNapisane: 27 gru 2013, o 09:24 
500p
500p

0 szt.
Rundap to radzę raz góra dwa razy teraz, a potem już tylko mechanicznie czyli plewienie. Zbyt duże stężenie chemii może spowodować, że i krzaczki zabijesz kumulacją środka w ziemi. Jedno życie nie starczy na chwasty,nic nie będzie rosło a one tak. Jedyny sposób na ograniczenie ich wzrostu to posadzenie roślin zadarniających między krzakami ozdobnymi. A potem to już tylko wyrywanie chwastów, wyrywanie, wyrywanie itd ;:306 ;:306 ;:306

MrAKI
 Tytuł: Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia siewek krzewów ozdobnych
PostNapisane: 27 gru 2013, o 22:29 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
No tak , dziękuję za odpowiedź. Czasami oglądam galerie gdzie przedstawione są szkółki krzewów ( gruntowe ) i zawsze się dziwiłem , jak właściciele doprowadzili glebę do stanu , ze chwasty rosną u nich tylko sporadycznie. Ja jakbym sie nie starał to zawsze tego cholerstwa jest sporo. Pomyślałem sobie , że w nastepnym roku przetestuję metodę chemiczną. Roundap lub podobny środek , potem glebogryzarka , odczekać z miesiąc i jak znów cos sie pojawi ponownie coś na chwasty. Znów glebogryzarka albo brona i czekanie czy znów cos wyrośnie. Jeśli żadne chwasty sie nie pojawią to po kolejnym miesiącu przesadzenie krzewów do gruntu. Tak około połowy września. Mam nadzieję , że przez czas od ostatniego oprysku do posadzenia ( pewnie 1,5 do 2 miesięcy ) w glebie większość środka chemicznego już sie rozłoży na tyle , że nie będzie szkodzić roślinom. Co wy na to ?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 68 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości