Pomidory - choroby i szkodniki - cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
zieleniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2009, o 16:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Widzę że dysponujecie tu nie małą wiedzą odnośnie uprawy różnego rodzaju roślin, w tym także pomidorów koktajlowych. Po raz pierwszy (w ogóle) próbuję je wyhodować w domowych warunkach. Nie mogę narzekać na tempo wzrostu. Jedna rzecz, która mnie ostatnio trapi to brązowienie liści w dolnych partiach rośliny. Nie wiem czy jest to wina przesuszenia, czy też nadmiernego podlewania. Proszę o fachową ocenę sytuacji. Dwukrotnie zdążyłem je nakarmić florovitem (z 2 tygodniowym odstępem pomiędzy aplikacjami). Staram się aby ziemię miały zawsze lekko wilgotną. Część dolnych brązowiejących małych łodyżek zdążyłem już oberwać. Czy było to właściwe posunięcie?
Pomidorki od godziny 9-16 są wystawione na słońce. Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Pomidorki były nadmiernie podlewane , ziemia pomiędzy podlewaniami powinna trochę przesychać , ale nie na tyle żeby rośliny podwiędywały . W miarę wzrostu i zawiązywania owoców będą potrzebować coraz więcej wody . Uszkodzone liście stopniowo należy podrywać , ale nie gołocić krzaka bez potrzeby . Tymczasem żadnej choroby nie widać .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Post »

Ktoś mi ostatnio powiedział o pryskaniu pomidorów roztworem fioletu (fiolet na wodzie, buteleczka na 10 litrów) czy słyszeliście o takiej metodzie ochrony pomidorów? jeśli tak, to przeciw czemu, przeciw jakim chorobom się go stosuje?
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

No to chyba coś już dopadło moje pomidory. Wstawiam fotkę, ale jakość niestety kiepska. Te objawy są na dwóch krzakach rosnących obok siebie. Na jednym na najniższym liściu na drugim na dwóch najniższych. Obstawiam zarazę albo coś tego typu. Czy nie za późno na miedzian? A jeśli ie to czym je potraktować. Mam też Gwarant. Dotąd niczym nie pryskałam. Obrazek
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Magdo , nie masz zarazy . Jest coś na tych liściach od spodu ? Mogą to być uszkodzenia od wciornastków lub mszyc , początek niedoborów albo jeszcze coś innego , raczej nic groźnego .

Pozdrawiam , kozula .
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Na tym liściu który zabrałam do domu nic nie widać od spodu, jutro sprawdzę w szklarni na pozostałych. Na środku tych żółtych dużych plam są takie malutkie suche brązowe plamki. Mszyc w szklarni nie zauważyłam. Na innym robactwie się nie znam. Niedobory to już szybciej. Całe szczęście że to nie zaraza bo już się bałam. W takim razie pewnie polecasz podlanie pomidorów nawozem do tej właśnie grupy roślin. Z tego co pamiętam łyżka stołowa nawozu na 10 litrów wody. Dzięki śliczne za poprawienie humoru.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Z nawożeniem jeszcze się wstrzymaj , najpierw trzeba dokładnie obejrzeć liście i owoce . Jeśli masz już wyrośnięte owoce , liść ma prawo się starzeć i mieć plamy . Co do nawożenia , na dziesięć litrów ma być dwie łyżki , jeśli jest mniej , pomidor nie chce tego pić . Z tym jest tak samo jak u ludzi , gdyby Ci ktoś szklanke herbaty czy kawy rozcieńczył dając drugie tyle wody , też byś nie chciała takiej pić .
Jeśli w ziemi są nawozy organiczne , może wystarczy tylko poprawa pogody .

Smacznych pomidorów , kozula .
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Mam pytanko.Jeżeli moje pomidorki w szklarni rosną ładnie to nie muszę ich opryskiwać profilaktycznie przed chorobami ? Może,jak dostaną zarazę to będzie za póżno ???
lotta
500p
500p
Posty: 592
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Jeśli nie jesteś przeciwniczką oprysków, to możesz co 3-4tygodnie opryskać (np. Ridomilem, Bravem, Curzate), to zabezpieczy przed chorobami. To prawda, że chorobom lepiej jest zapobiegać, "leczenie" pomidorów jest o wiele trudniejsze i niepewne. Są oczywiście i opryski ekologiczne, chyba nieco mniej skuteczne. Może się zdarzyć, że pomidory są zdrowe i bez oprysków, ale przy takich opadach jest jednak duże ryzyko.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Oglądałam tego pomidora z żółtymi plamami o którego wczoraj pytałam. Rzeczywiście znalazłam na nim od spodu takiego żółtego robaczka. Dam zdjęcie ale nie wiem czy to będzie dobrze widoczne, robaczek jest na środku liścia. Liść jest ziemią ubrudzony bo prawie jej dotykał i przy podlewaniu gnojówką z pokrzyw musiało się nachlapać.

Obrazek Obrazek

Na innym krzaku, Orange Strawberry, znalazłam takie coś:

Obrazek Obrazek

Na sąsiednich krzakach (dwóch) też to widać, ale jest tego znacznie mniej. Niczym do tej pory nie pryskałam.
Marcinu83
50p
50p
Posty: 64
Od: 16 cze 2009, o 19:44
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Co sie dzieje z moimi pomidorkami??

Post »

Witam szanownych działkowiczów, jestem nowy na forum i chciałem zapytać się Państwa co może dziać się z moimi pomidorkami młode liście zaczynają żółknąc i brązowieć od brzegów.Objawy pojawiły sie od soboty a dziś opryskałem pomidorki miedzianem.
Zamieściłem fotografie chorych liści Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

poczytaj tu : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 558875f6ee

i jeszcze tu : http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... &t=choroby

obstawiam początek zarazy ziemniaka ale ja się na tym nie znam, jak wejdziesz na tę drugą stronkę to się za głowę chwycisz ile chorób może mieć pomidor.
Pozdrawiam.
Ola
Marcinu83
50p
50p
Posty: 64
Od: 16 cze 2009, o 19:44
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dzięki Ola już przeglądam te linki.

____________________
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”