Opis. Cyklamen jest najpopularniejszą z kwitnących roślin doniczkowych. Gdy uda się przetrzymać ją do następnego kwitnienia, to konsekwentnie pielęgnowana, wynagrodzi ten trud obfitym corocznym kwitnieniem. Wytworne w kształcie kwiaty mogą zmniejszać swe rozmiary i stawać się bliższe wyjściowemu gatunkowi C. persicum, który sam dawno zaginął po wprowadzeniu do uprawy i ponad stuletnim krzyżowaniu. Cyklamen najczęściej przynoszony jest do domu późną jesienią, w pełni kwitnienia. Odpowiednio pielęgnowany może kwitnąć długo w zimie.
Miejsce uprawy. Powinno być chłodne, zimą o temperaturze 10-12°C, nieco cieniste. Idealne bywa miejsce między dwoma północnymi oknami. Słońce i ciepło powodują, że roślina szybko więdnie.
Podlewanie. Podczas kwitnienia cyklamen potrzebuje dużej ilości wody nawet stojąc w chłodnym miejscu. Woda powinna być letnia i miękka (pH 5-6). Bulwy i młode pąki należy trzymać sucho. Wodę lepiej wlewać do podstawki. Nadmiar wody należy usunąć po upływie dwudziestu minut. Rośliny obficie kwitnące i ulistnione zaleca się podlewać dwa-trzy razy dziennie.
Nawożenie. Cyklameny można nawozić przez cały rok, raz na dwa tygodnie w okresie kwitnienia, raz na tydzień podczas wzrostu bulw i liści.
Opieka po kwitnieniu. Kilka tygodni po kwitnieniu, gdy liście zaczną żółknąć, należy stopniowo ograniczać podlewanie, aż bulwy wejdą w stan spoczynku, i pozostawić doniczkę w miejscu chłodnym i ciemnym przez około trzy miesiące( może to być dolna szuflada lodówki w mieszkaniach w blokach gdzie nie mamy możliwości naturalnego spoczynku cyklamena). Po okresie spoczynku sadzimy w kwaśne próchniczne podłoże, pozostawiając połowę bulwy na powierzchni. Trzymamy w miejscu nieco zacienionym i jeśli to możliwe - w temperaturze 8-10°C do czasu pojawienia się pierwszych liści. Nawożenie rozpocząć po około miesiącu od wsadzenia bulw w nową ziemię i doniczkę.
Rozmnażanie. Możliwe jest jedynie z nasion.
Ważne. Przekwitłe kwiaty i żółknące liście należy natychmiast wyrywać u nasady. Nie dopuszczać do tworzenia się nasion. Przestrzegać warunków uprawy, aby rośliny nie chorowały, gdyż rzadko wracają do zdrowia.





