Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta palma to chamaedorea elegans i przykro mi to stwierdzić ale nic nie jesteś w stanie z nią zrobić, w żaden sposób jej nie można odmłodzić co do doniczki faktycznie jest nieprawidłowa powinna mieć typową dla palm zwężaną ku dołowi, na obecną chwilę proponuję ją przesadzić (możesz śmiało nie zaszkodzisz bardziej palmie) i poobrywaj te suche pozostałości po liściach bądź zetnij je ukośnym cięciem tnąc od góry w dół każdą pozostałość po liściu. W kuchni niestety nie będzie Ci ona rosła, o warunkach uprawy poczytaj tutaj :D
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To wygląda raczej na pomieszczenie biurowe, Czarodzieju.

No i oczywiście, to nie jest phoenix, tylko chamadeorea elegans.
Tej palmy lepiej za mocno nie podlewać :)
Wygląda całkiem ładnie choć nieco łysawo, ma pewnie kilkanaście lat.

Mogłabyś dokupić doniczkę z takimi samymi palmami, są sprzedawane w małych doniczkach po kilkanaście sztuk, podzielić taką kępę na 2-3 części i obsadzić dookoła tej wysokiej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie wiem gdzie ja wyczytałem o tej kuchni, kurcze ale nazwę określiłem raczej dobrze gdzie Ty wyczytałeś że napisałem iż to phoenix?
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Sabella w pierwszej wiadomości napisała, że to phoenix i ja moje pierwsze 2 odpowiedzi napisałem pod phoenixa :)
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ojej bo ja się nie znam :oops: i tak strzelałam z tym phoenix ale teraz dzięki Wam już wiem :) .
Rzeczywiście pomysł z obsadzeniem palmy młodszymi egzemplarzami jest dobry...chyba tak zrobię, chyba że znajdę tak wysoką donicę która zakryje łysy pieniek (oczywiście nie w całości ).
Tak czy inaczej DZIĘKUJĘ BARDZO WSZYSTKIM ZA POMOC :D :D :D i Pozdrawiam
A, jeszcze jedno pytanko, czemu u mojej palmy ten "pieniek" zrobił się taki długi? na zdjęciach które oglądałam w internecie liście tych palm wyrastają praktycznie bezpośrednio z ziemi... :(
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pień jest długi, gdyż jest to już dorosła roślina, wg mnie kilkunastoletnia (wielkość zależy od warunków hodowli, więc ciężko dokładnie ocenić).
To raczej zaleta niż wada, gdyż takiego okazu w sklepie raczej nie kupisz :).

Najlepiej nasadź trochę młodych dookoła :wink:
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jeszcze raz wielkie dzięki i ostatnie pytanie (chyba) :oops: jedyna metoda zapobiegania schnięciu liści (one wysychają ale nie brązowieją :shock: ) to zraszanie? Jak już pisałam palma stoi dość daleko od grzejnika...nie ma tu też upałów (to rzeczywiście biuro, nie kuchnia :) ). No i czy przycinać te schnące końcówki liści, czy zostawiać?.....
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Może daj się tej roślinie przyzwyczaić do nowego miejsca, jak końcówki listków uschną, to obetniesz je na wiosnę.

To palma żyjąca w poszyciu lasów deszczowych, więc silnie słońce nie jest jej potrzebne.

Ja mam na nią jeden sposób: postawić w kącie i lekko o niej zapomnieć.
Moją kępą palmy koralowej nie zajmuję się prawie wcale.
Nigdy też jej nie zraszam, ale stoi w grupie roślin.
No, ale zraszanie nie zaszkodzi (byle woda była miękka lub przegotowana - jak widzisz to lawina, jedna rzecz pociąga za sobą kolejną).

Jeżeli chcesz przesadzić to przesadź do wyższej doniczki, jak pisał Przemo.
A jeżeli chcesz zaczekać do wiosny to na razie ogranicz podlewanie, ziemia może lekko przeschnąć.
Zimą lepiej, żeby miała sucho.

O tym co pisałem na temat phoenixa zapomnij ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Schnące końcówki listków poprzycinaj zostawiając ok 3mm pasek suchej tkanki przy dalszej zdrowej listka, co do zraszania uważam że przydało by się jej zdecydowanie możesz też postawić doniczkę z podstawkiem na jakiejś tacy wypełnionej stale mokrym(trzeba go zraszać) keramzytem to dodatkowo zwiększysz wilgotność powietrza wokół palmy. Dobrze by było ja mimo wszystko przesadzić w ziemię dla palm i doniczkę typowo palmową . Poczytaj o samej palmie i jej wymaganiach tutaj a prawidłową doniczkę pokazywałem tutaj na dole strony zobacz sobie. :D
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Witam, zdaje mi się że mam problem z moją Chamedorą.
Martwi mnie to, że jej liście zwisają na dół, zamiast leżeć w prost. No nie wszystkie, ale te największe.
Dlaczego tak się dzieje?
Często ją zraszam, stoi w półcieniu. Czyżby za częste zraszanie mogłoby jej zaszkodzić?. Pamiętam, że wcześniej stała bliżej światła, i tak się z liśćmi nie działo.
Proszę o odpowiedź.
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

o to zdjęcia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

na niektórych liściach zauważalne są brązowe plamki... czytałem już o nich, za sucho roślina nie ma. Zraszam ją co dwa dni - to może za mokro ?, albo za mało światła...?
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak dbać o chamedorę elegans?

Post »

Dostałam ponownie od znajomej ładny okaz palemki chamedory. Czytałam w encyklopedii tego forum informacje nt opieki, ale mam parę pytań i wątpliwości. Ktoś mi powiedział, że ta palma powinna mieć stale wilgotne podłoże podobnie jak papirus. Czy to prawda? W encyklopedii pisze, że można ją rozmnażać tylko z nasion, a to nieprawda. Można też przez rozdzielenie kłączy. Może ktoś poradzić mi, ile trzeba ją podlewać?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta palma lubi stale wilgotną ale nie mokrą ziemię od podlania do podlania ziemia powinna przeschnąć nie głębiej jak na 2-4 cm. Co do rozmnażania to rozmnaża się jedynie z nasion - o jakich kłączach piszesz nie mam pojęcia bo ta palma nie wytwarza żadnych kłączy a tym bardziej od korzeni nie wyrastają młode palmy. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”