Jakie rosliny?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Jakie rosliny?

Post »

frytas pisze:Mam pytanko jakie rosliny polecacie do obsadzenia brzegow oczka? a konkretnie cos zeby zakrylo folie ponad poziomem wody z gory dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam
do tego celu zdecydowanie najlepsze są:

niezapominajka błotna
tojeść rozesłana
przetacznik bobowniczek
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

seedkris pisze: Na folii leżą kamienie a między nimi jest mech z torfem.
Czy dobrze rozumiem, ten mech z torfem, masz między kamieniami pod wodą, czy powyżej lustra wody. A może byś to sfotografował. Wydaje mi się, że to nie złe rozwiązanie. :idea:
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Ten mech leży na folii, na granicy wody z lądem, ale przed przegrodą kapilarną. Inaczej po wewnętrznej stronie.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Dzięki wielkie.
Muszę Ci powiedzieć, że to świetny pomył. Bardzo podoba mi się takie rozwiązanie. :D
Ciekaw jedynie jestem jak to sprawdza się, że tak powiem, w "eksploatacji". Mam na myśli, to jak sobie ten mech radzi z wodą, czy w okresie letnim i na stanowisku słonecznym, nie brakuje mu jej, bo jak wiadomo mech lubi wilgoć.
I jeszcze jedno, czy to jakaś specjalna odmiana mchu, a może to ten mech wysoki z lasu, (tworzący poduchy) i rozumiem, że rośnie na kwaśnym torfowym podłożu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Obrazek
Widok z bliska.
Początkowo to był zwykły mech z mojego lasu. Oczywiście on nie przetrwa w tych warunkach. Z czasem staje się podłożem dla innych bardziej przystosowanych do tych warunków. Poziom wody jest w miarę stały. Są ubytki przez zwiększone parowanie mchu i roślin na nim rosnących. Korzenie roślin rozwijają się w tej warstwie między kamieniami i częściowo wychodzą do wody w oczku.
Obrazek
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A znasz gatunek tego mchu, który rośnie tam obecnie, i na jakim torfie sadzony, kwaśnym czy ogrodniczym?
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Wykorzystałem torf wysoki pH 4.5 . Mchy rosną różne, inne w miejscu słonecznym, inne na kamieniach, inne w wodzie. Dodatkowo kamienie potraktowałem jogurtem z wodą.
Obrazek
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

To ze różne to wiem, lecz skoro nie znasz nazw gatunków, to może masz namiary na miejsca skąd je pozyskiwałeś, lub kupowałeś.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Mialem z własnego lasu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Ten mech na zdjęciach to najpewniej torfowiec obły (Sphagnum teres), jednak torfowce są bardzo podobne i równie dobrze może to być torfowiec błotny, torfowiec nastroszony czy torfowiec odgięty. Określenie gatunku na 100% wymagało by dokładnych pomiarów.

Testuje od kilku lat rożne gatunki mchów i w środowisku wodnym lub wilgotnym wiele radzi sobie świetnie.

Paweł te gatunki są pospolite, wystarczy tylko znaleźć torfowisko. Ja sadzonki pozyskiwałem z puszczy bolimowskiej gdzie jeżdżę na grzyby- jest tam tego pełno.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”