Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Jak zeschnie końcówka, uciąć tam, gdzie były kwiaty i czekać na odgałęzienie. Jak zacznie żółknąć, uciąć cały.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

A ja robię tak, że zostawiam łysy pęd na kilka tygodni. Jeśli zacznie się zasuszać, to obcinam nad trzecim, czwartym oczkiem. Roślina sama wie czy z ostatniego oczka coś wypuścić czy zasuszyć pęd całkowicie.
Czasem pęd się w ogóle nie rusza, a roślinka w tym czasie wypuści nowy pęd.

Gdy storczyk kwitnie bardzo długo, lepiej od razu po kwitnieniu uciąć pęd u nasady, dzięki temu roślina powinna odpocząć. Ja mam takiego Phal, który kwitnie od września, teraz wycięłam mu jedną łodygę, mimo, że się przedłużała, druga kwitnie, ale gdy tylko zgubi kwiaty to ją obetnę. Jak łodyga się przedłuża przez kilka miesięcy to w końcu wygląda to jak długi patyk z jednym, dwoma kwiatkami, czyli niezbyt atrakcyjnie.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
axela
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 mar 2009, o 17:42
Lokalizacja: Szczecin

Post »

-można poczekać aż zasuszy sama,
-można uciąć nad ostatnim oczkiem z którego Nie wyrastał kwiat,
-można zostawić i poczekać na przedłużenie pędu,
-można obciąć tuż na początku i wsadzić do szklanki tam też może wypuścić pęd albo keiki.
wybór należy do Ciebie jeżeli roślina jest zdrowa i ma ładny system korzeniowy to zostaw, jeżeli roślinka jest słaba to obetnij.
pozdrawiam.
tilia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 10 kwie 2009, o 11:12
Lokalizacja: Małopolska

Cięcie - phalaenopsis

Post »

Witam!
Mój phalaenopsis właśnie zaczyna zrzucać kwiaty (łodyżka widoczna z prawej strony zdjęcia). W którym miejscu należy go przyciąć, żeby wypuścił nowe pączki albo młodą roślinkę? Czy komuś udało się wyhodować keiki? Proszę o porady :)
Obrazek
Awatar użytkownika
agata0806
1000p
1000p
Posty: 1343
Od: 11 lut 2009, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Post »

Ja osobiście obcinam pęd nad trzecim,czwartym oczkiem i tym sposobem doczekałam się już po raz trzeci keiki :lol:
Inni nie obcinają w ogóle :lol:
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Ja natomiast nie obcinam, tylko czekam, co roślina zrobi. Bywa, że przedłuża pęd kwiatowy i kwitnie nadal. Bywa, że zasycha tylko część pędu, wówczas obcinam tylko to, co zaschnięte niezależnie od oczek. Zwykle roślina wypuszcza wówczas z któregoś oczka pęd kwiatowy boczny, jeden lub dwa.
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Wlaśnie. Na początku tez obcinałam, ale później się okazało, że nieobcięte pędy szybciej się przedłużają, więc zaniechałam ciachania.
A keiki niestety nie mogę się pochwalić - jakoś mnie nie lubią.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja też nie obcinam, czekam co zrobi roślina i zazwyczaj dzieje się tak jak pisze Wanda.
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

tilia, nie skracam łodygi kwiatowej po kwitnieniu ponieważ Phalaenopsis bardzo często wypuszcza pędy z bocznych oczek :D choć bywa, że zdecyduje inaczej ...
Ten ze zdjęcia poniżej wybrał schnięcie pędów tylko do jakiegoś momentu, więc skróciłam :), a chwilkę po tym mym oczom ukazało się keiki ;:7

Obrazek Obrazek


Keiki zakwitło na roślinie matecznej i któregoś dnia ( bez mojego udziału ) wybrało samodzielne życie :)

Obrazek

Dziś rośnie we własnej doniczce, zakończyło drugie kwitnienie :D, a mamusia wydała na świat kolejne dziecię ;:63


Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dla tych, którzy obcinają zielone pędy ... :D

Obrazek

Obrazek

Phalaenopsis w dalszym ciągu ma kwiaty, a minął już rok :)


Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
ice-baby26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 lis 2010, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

Witam,
rośliny są moją pasją od zawsze, jednak na storczyki choruję od ponad 2 lat dzięki mojemu ukochanemu-podarował mi na urodziny mojego pierwszego storczyka o dużych białych kwiatach. Później dostałam fioletową miniaturkę, białego z fioletowymi żyłkami, żółtego, różowo-żółtego o woskowych płatkach, białego w plamki-dalmatyńczyk oraz cambria a ostatnio fioletowego peloric.

Chcę się podzielić informacją jak kolor kwiatów może wpłynąć na decyzje czy pęd kwiatostanowy ucinać czy zostawić. Podział poniżej:

- kolor różowy i biały: można obciąć całkowicie lub obciąć na drugim oczkiem. W drugim przypadku pęd lub pędy są słabsze, wykształcające małe, nieliczne kwiaty.

-kolor żółty: pęd należy uciąć tylko wtedy gdy jest całkowicie uschnięty, ponieważ nowe kwiaty tworzą się zwykle na szczytach pędów (przedłużanie się pędu)

-żółte płatki i barwny rysunek: pędu nie należy ucinać, gdyż na jego szczycie powstają nowe pąki. Co prawda na przedłużającym się pędzie otwarte jest jeden lub dwa kwiaty ale kwitnienie może przekroczyć rok

-kolor purpurowy: generalnie podczas kwitnienia otwiera się mniej kwiatów w tym samym czasie niż w przypadku innych kolorów, podobnie jak hybrydy o żółtych kwiatach na wierzchołku kwiatostanowym powstają nowe paki, więc kwitnienie może się nawet rozciągać na kilka lat, dlatego nie ucinamy pędu,

Inspiracja do przeanalizowania tej zależności była książka "Storczyki. Najpiękniejsze gatunki, pielęgnacja i uprawa" Olaf Gruß-Manfred Wolff.
Stwierdzam, że ta zależność się sprawdza w przypadku moich podopiecznych. Dodam od siebie, że mój phalaenopsis o kwiatach białych z fioletowymi żyłkami tylko przedłuża łodygę i stosunkowo krótko kwitnie, w odwrotności do woskowego który długo kwitnie i wypuszcza odgałęzienia, a po ucięciu pędu gdy zaczął on brązowieć zachował go do następnego sezonu- jeszcze nie wiem czy z bocznych pędów będą keiki czy dalsze pąki.
Na forum wyczytałam też, że dzieli się phalaenopsisy na wielokwiatowe-na warżce mają nitkowate wyrostki i barwne. W przypadku tych pierwszych ucina się pęd nad 3 oczkiem a w przypadku barwnych nie ucina się, bo można potem czekać długo na ponowne kwitnienie.

Zachęcam do rozwijania wątku i pisania o swoich spostrzeżeniach.
pozdrawiam :wit
p.s a oto moja "brygada piekności" :wink:

Obrazek moja gromadka
Obrazek miniatura keik- mamusia została nieświadomie przelana (kupiona w spagnum), po wycięciu pęd był w wodzie i po około 1,5 roku ukazał się keik

Obrazekstroczyk wariat - mój pierwszy i zaskoczył mnie bo kwitł cały rok, jeszcze nie wiedziałam, że one tak mogą:P


Obrazek

Obrazek dalmatyńczyk- przywieziony z norwegii
Obrazek fioletowe żyłki-pąki
Obrazek fioletowe żyłki
Obrazek limonkowy

Obrazek

Obrazek peloric

Obrazek


Obrazek woskowy
Obrazekmoje dzieci w pracy:P
Obrazek"kotek" cambria
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

Piękny początek kolekcji :). Co do obcinania lub skracania pędów, wnioskuje po wyglądzie końcowki: jeśli jest zeschnięta, obcinam lub skracam, jeśli jest jasna i widac, ze rośnie, zostawiam.
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

Witam :D

Co do obcinania to przy starszych storczykach po kliku kwitnieniach wiem czy dany egzemplarz przedłuża pęd czy nie. A w przypadku nowych bardziej niż kolorem kwiatów kieruję się tym, czy storczyk należy do wilekokwiatowych, woskowych czy jest w typie multiflora.

Otoczenia w pracy można pozazdrościć ;:224
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”