Borówka amerykańska - 13 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
karion
500p
500p
Posty: 589
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Są pewne zalecenia plantacyjne i ogrodnicze metodyka prowadzenia borówki i jest w nich dużo prawdy , ale nie jest prawdą ,że to jedyna droga i każda inna opcja prowadzi do zagłady.
W zaleceniach prowadzenia są opisane zazwyczaj najbardziej optymalne metody prowadzenia i bardzo ogólnikowo.
Trochę nakieruje a korygować trzeba samemu.

Mając kontakt z dwoma w innym miejscu oddalonym o ponad 100km przydomowymi krzakami borówek ,widzę jak wielka jest przepaść w prowadzeniu. Ktoś poda swoją receptę drugiej osobie która wcześniej nie miała borówek to skończy się to różnie.
To co dla jednej osoby wydaje się nieprawdopodobne dla drugiej jest faktem.
karion
500p
500p
Posty: 589
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obornicki pisze: 14 cze 2023, o 22:42 każdym filmie jakiegoś plantatora są piękne krzaki
Pokazują kawałek gdzie jest pięknie, albo cała plantacje w pięknym okresie.
Który plantator z nazwiska chciałby reklamować swoje niepowodzenia przed sprzedażą albo robić wtedy za reklamówkę produktu. W świecie który nam przedstawiają jest kolorowo a trzeba by zajrzeć za kulisami owianymi tajemnicą.
Prywatnie to mało który plantator kręci filmy bezinteresownie i mało któremu zależy aby dzielić się konkurencji swoimi sukcesami.
Tam jest bardzo duży podział ze względu na różny koszt produkcji i na różną cenę sprzedaży. Dla jednych niższa cena to zaniżona przez konkurencję.
trzyary
200p
200p
Posty: 279
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obornicki pisze: 14 cze 2023, o 22:42 Bo te moje borówki posadzone w KWIETNIU były posadzone pionowo i tak się im przyglądam i przyglądam od kilku dni i wydaje mi się, że się przekrzywiły w bok tak o 25stopni... cała bryła, nie że pędy poszły w bok tylko cała jakby. coś ktoś kojarzy taki problem?
Po posadzeniu sadzonki borówki wysokiej udeptuję ziemię naokoło.
Jeżeli ziemia nie była udeptana to od kwietnia mogła osiąść nierównomiernie.

Może to też być robota nornic.
Kiedyś na jesieni sadziłem karłowe jabłonie.
Po zimie jedna się przechyliła.
Chwyciłem za pieniek aby ją wyprostować i ...
wyciągnął ją z ziemi.
Nornice obgoliły drobne korzonki do czysta.
Posadziłem ponownie.
Do jesieni codziennie podlewałem.
Ukorzeniła się.
Owocuje.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obornicki pisze: 14 cze 2023, o 22:42 Bo te moje borówki posadzone w KWIETNIU były posadzone pionowo i tak się im przyglądam i przyglądam od kilku dni i wydaje mi się, że się przekrzywiły w bok tak o 25stopni... cała bryła, nie że pędy poszły w bok tylko cała jakby. coś ktoś kojarzy taki problem?
Ja miałem, miewam i będę miał, a to z winy nornic czy mrówek.
Jest też bardziej optymistyczny powód zapadania się/osiadania gleby pod borówką - naturalne osiadanie niedawno spulchnionej i zasilonej materią organiczną ziemi.
karion pisze: 15 cze 2023, o 00:40 Pokazują kawałek gdzie jest pięknie, albo cała plantacje w pięknym okresie.
Który plantator z nazwiska chciałby reklamować swoje niepowodzenia przed sprzedażą albo robić wtedy za reklamówkę produktu. W świecie który nam przedstawiają jest kolorowo a trzeba by zajrzeć za kulisami owianymi tajemnicą.
Prywatnie to mało który plantator kręci filmy bezinteresownie i mało któremu zależy aby dzielić się konkurencji swoimi sukcesami.
Nie ma porównania amatorska uprawa w różnych warunkach glebowych z plantacjami, gdzie gleba przed wysadzeniem borówki jest dokładnie zbadana, odpowiednio nawożona i te czynności powtarzane co jakiś czas. Amatorsko rzadko kiedy mamy taką sytuację
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 757
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Odmiany które mam Bluecrop, Nelson, Toro, udawany Chandler, Darrow, Sierra, Sunrise, Patriot, Bonus, Bluegold, Pink.L., udawany Bonus, udawany Darrow, udawany Chandler 2, Duke, Bonifacy, Kazpliszka, Arto, Aino, Herma 2, Herbert, Huron, udawany Patriot, Eliot, Lateblue, Denise blue, udawany Chandler 3, Elizabeth, Spartan, Top hat, Brigitta, Earliblue, Chanticleer, H. Choice, Legacy, Draper, Aurora, Chippiewa, Emil, North C. , North Blue, Polaris, Big Blue, Ozarkblue, Reka, Goldtraube, Calypso, Meader, Northland, Chandler.
Okazało się ,że mam 51 różnych borówek te udawane to pomylona odmiana, której nie udało mi się określić, są inne. Mam jeszcze pomylone ale to Bluecropy lub inne popularne.
Wszystkie te borówki wypisałem z pamięci taki ogrodowy GPS. Nie mam karteczek i etykiet a wiem gdzie jaka borówka rośnie a nawet kiedy sadziłem.
Od dwóch lat sadzę do doniczek przeważnie małe borówki z P9 i stwierdzam jednoznacznie ,że rosną lepiej niż w gruncie. Jak ktoś nie wieży to niech sobie zrobi eksperyment albo posadzi 50 różnych borówek by nabrać wiedzy fachowej.
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i sugestie .
W miejscu gdzie będą rosły docelowo teraz są warzywa i czekać muszę aż zwolni się miejsce.Wszystkie zakupione borówki przesadziłam w większe doniczki stoją pod winogronami i słońce mają po południu.Miejsce zacznie się zwalniać już po zjedzeniu groszku ,ale może rzeczywiście poczekam do września.
Pozdrawiam fajnie że jesteście .
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1066
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Mam złe doświadczenia z uprawą pomidorów i ogórków w donicach 10-15 litrów. Źle znosiły upały powyżej 25st. , także gdy donice stały w półcieniu. Po prostu ścianki donic nie chronią korzeni przed przegrzaniem. W czerwcu donice z borówkami wkopałbym w ziemię.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Borówka, jak wiele innych roślin, wymaga odpowiedniego traktowania, by się dobrze rozwijać i obficie plonować. Doniczka dla krzewów w rodzaju borówka, winorośl itp powinna być etapem przejściowym, w którym wymagana jest szczególna troska. Ilość ziemi w doniczce ma się nijak do masy ziemi otaczającej borówkę w gruncie, a to sprawia, że w doniczce bardzo szybko zmieniają się warunki uprawy - temperatura, wilgotność. W glebie te parametry są dużo bardziej stabilne. Trudniej przelać, przesuszyć czy przegrzać rośliny wysadzone do gruntu niż w doniczkach.
Doniczka ogranicza możliwość rozwoju korzeni do bryły określonej kształtem doniczki.
Licytowanie się na ilość krzewów borówki jest mało poważne. Borówka, jagoda kamczacka, malina, świdośliwa, winorośl itp itd niewiele różnią się w uprawie.
To, że ktoś ma niewiele krzewów borówki może wynikać właśnie z dużej wiedzy, znajomości warunków uprawy ogólnie i w danym środowisku łącznie z doskonałą znajomość warunków dla upraw różnych roślin we własnym ogrodzie. W glebie o pH wyższym niż optymalne dla borówek uprawa borówek wymaga więcej nakładów na dostosowanie stanowisk do warunków optymalnych. Im więcej krzewów wymagających szczególnego traktowania w niesprzyjającym środowisku, tym więcej pracy i większe ryzyko wystąpienia problemów w uprawie. Chciałoby się mieć w ogrodzie wszystkie drzewa i krzewy owocowe świata, ale warunki na to nie pozwalają. Wybieramy te, które mają szansę u nas przeżyć, rozwijać się i owocować. Im bardziej roślina dopasowana do warunków w danym terenie, tym wyższe plony i mniej problemów w uprawie.
GMoore
50p
50p
Posty: 77
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

przemek1136 pisze: 13 mar 2023, o 07:09 Zamierzam też przetestować węgiel brunatny. Miłego dnia :wit
Jaki węgiel zastosowałeś? Masz już jakieś przemyślenia?
Sam ostatnio trafiłem na temat węgla brunatnego w ogrodzie i czytam, czytam i z jednej strony brzmi rosądnie z drugiej nie mam pełnego przekonania.
Ja użyłbym posypowo na istniejące borówki w gruncie. Obecnie wyściółkowane korą, więc w teoretycznym zamierzeniu drobnoziarnisty węgiel brunatny miałby spaść pod korę i mieć dwie funkcje
- materia organiczna, użyźnianie,
- zakwaszanie.
Ma sens?
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

ja używam CARBOHUMIC 5L, filtrowany (187 mesh / 80 mikronów)
Zmoderowałam,patrz regulamin forum § 4.8 /Karo
wczesną wiosnę i późną jesienią się podlewa
jak komuś nie szkoda kasy to ja np tydzień temu też podlałem pod krzaczki
50ml w 2,5l wody i pod krzak
karion
500p
500p
Posty: 589
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

malopolanin pisze: 15 cze 2023, o 11:58 Im więcej krzewów wymagających szczególnego traktowania w niesprzyjającym środowisku
Do tego przygotowanie na kiepskiej ziemi kwater i ściółkowanie jeśli ktoś nie ma dostępu do własnego lasu to spory koszt. Ja musiałem wiele razy mieć zawalony bagażnik a jedzenie w nogach dzieci, bo ściółka osiadała. Na ostatnią kwaterę chandlera miałem 3/4 bagażnika 360l i brakło mi na ściółkę. Następnym razem dodałem prawie 2 duże wory i pod koniec sezonu będzie trzeba uzupełnić.
Zupełnie inaczej na ziemi piaszczystej gdzie wystarczy wsadzić i będzie jakoś rosła a jeśli ktoś ma obok własny las to jest w raju, bo nie musi płacić i jeździć z tym.

Dosadziłbym chętnie z ciekawości kilka odmian, ale na razie odpuszczę. Zadbam o te co mam. Rosną u mnie w ziemi ładne maliny,agresty czerwone roty posadzone w tamtym roku i tym posadziłem z odkładów poziomych zdaje się czerwone triumfy. Kwater nie trzeba szykować wystarczy dołki i koszty praktycznie zerowe a owoce smaczne.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 757
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Każdy ma swoje zdanie ale ja swoje zdanie mam obronione poprzez udaną uprawę pojemnikową. W jagodniku jest artykuł o zaletach zakładania plantacji w doniczkach. Założenie jest proste trzeba wydać tylko trochę kasy. Kupuję 10 doniczek, keramzyt, Carbomat, oraz 10 sadzonek np. 4 letnich(pisałem gdzie można kupić ładne , zdrowe i niepomylone) To można kupić bez wychodzenia z domu. Trzeba podjechać do ogrodniczego bo torf kwaśny, ziemię do borówki, korę. 2 godz. spokojnej pracy i mamy swoją mini plantację założoną. Oczywiście jak mamy gdzie można je wkopać w ziemię albo do 3/4 i podsypać brzegi. Za rok zbierzemy do 5-10 kg borówki za dwa lata nawet do 30 kg. Utrudnieniem jest to, że latem jak nie pada trzeba nawet 3 razy w tyg. pojawić się w ogrodzie i podlać ale jak mamy wkopane to problem jest mniejszy. Cięcie po 5 minut na krzew czyli godzina pracy. Nawożenie już pisałem. Założenie takiej plantacji jest bardzo opłacalne i dziecinne łatwe. Donica zapewnia optymalne warunki bez naszego udziału(w gruncie łatwiej coś zrobić nie tak) Są i wady takie jak łatwość przesuszenia w czasie upałów, łatwiej przenawozić ale można robić to roztworem 0.2-0.3 %, krzewy są mniejsze ale całkiem wydajne. To ,że korzeni jest mniej nie oznacza ,że krzew nie wykarmi 3-4 kg dużych owoców. Mogę potwierdzić w 20 l doniczce owoce są takie same jak u tej samej odmiany w gruncie.
Sami zdecydujcie czy warto. Ja mam dodatkowe 50 kg z 20 upraw doniczkowych w wieku 3-6 lat.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1453
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Wroniarz pisze: 15 cze 2023, o 11:24 Mam złe doświadczenia z uprawą pomidorów i ogórków w donicach 10-15 litrów. Źle znosiły upały powyżej 25st. , także gdy donice stały w półcieniu. Po prostu ścianki donic nie chronią korzeni przed przegrzaniem. W czerwcu donice z borówkami wkopałbym w ziemię.
To słuszne spostrzeżenie. Niemal co roku w mojej okolicy są okresy z temperaturami powietrza na poziomie 35 stopni, czasem i 2-3 więcej. Temperatura ziemi w doniczce za dużo nie będzie się różnić od tej jakie ma powietrze, co innego 20-40 cm w głąb ziemi. Będzie tam chłodniej i tyle. Więc to co wczesną wiosną może przyspieszyć wegetację (czyli doniczka) bo korzenie szybciej uzyskają optymalną temperaturę może stać się przekleństwem w upalne lato.
Pozdrawiam,
Tomek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”