Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Madziagos, zapraszam do odwiedzin :)
Po zimie po prostu czekamy na takie małe, kwitnące drobiazgi - i chyba stąd to nasze wypatrywanie tych zwiastunów wiosny.

Arkadius121, to nawet ja, spacerując fizycznie po ogrodzie, często przeoczam różne rośliny :wink: Także rozumiem :wink:
Lilie afrykańskie? w sensie agapanty? Jeśli tak to z agapantami powoli zaczynam przygodę :wink: Kilka lat temu dostałem jednego od znajomej ale zaniedbałem go - i w zeszłym roku postanowiłem wrócić do tej rośliny :) aktualnie zimują w pokoju zimowym :wink:
Staram się aby zdjęcia były ładne - bo jednak jako ogrodnicy lubimy oglądać ładne rośliny :wink: A też chcę pokazać różne cechy roslin, może to pomoże komuś w przyszłości w identyfikacji swoich roslin.

Igala, na razie rabata trawiasta przeżywa pierwszą zimę więc zobaczymy - ale wygląda na to, że trawy ładnie przezimowały. Ostnice mam w innym miejscu ogrodu już od 2 lat i też zimowały wcześniej dobrze.
Chciałbym mieć ogród kolekcjonerski, taki o charakterze ogrodu botanicznego.
O tak, Pseudomuscari bardzo się pospieszyły ale ostatnie ochłodzenie je zatrzymało. Dzisiaj jest pierwszy dzień od ponad tygodnia gdzie temperatura jest powyżej 5 stopni a nie w okolicy zera lub poniżej. Więc jeszcze nie zakwitły.

Foxowa, to wszystko to nowa działka :) Mój pierwszy własny ogród. Poprzedni ogród współdzieliłem z rodzicami - a teraz w całości jest we władaniu rodziców :wink: Oni przerabiają go sobie pod siebie a ja realizuje się w moim ogrodzie. Oczywiście sporo roślin z ogrodu rodziców przeniosłem do siebie - robiłem sadzonki, zbierałem nasiona (jak np. te Pseudomuscari, które miałem u rodziców i zebrałem tylko nasiona i wysiałem u siebie), i tak sobie powoli wypełniam przestrzeń.

Takie nieoczywiste rośliny lubię najbardziej - latem niby zwykła sosna a zimą to właściwie świecący soliter.
Mam nadzieję, że nikandra jednak się u mnie też zadomowi, połączenie jej z innymi wyższymi roślinami może dać fajny efekt.

marta64, Ja byłem zaskoczony jak znalazłem te nasiona różnych odmian ciemierników - trochę na nie wydałem ale cieszę się, że coś wykiełkowało, i jest potencjał na rozprzestrzenienie jakichś odmian szerzej :)
Ja o odmianach przebiśniegów dowiedziałem się jakoś zupełnie przypadkiem kilka lat temu - w Polsce to głównie mamy odmianę pojedynczą i pełną :wink: a ich jest niezliczona ilość. Śnieżyczka przebiśnieg ma wiele fajnych odmian choć jest tez dużo krzyżówek międzygatunkowych. Kilka dni temu kupiłem 2 doniczki z kwitnącymi przebiśniegami Elwesa (lub jakieś krzyżówki), i każda cebulka w tych doniczkach (chyba po 4 cebulki w doniczce) kwitnie inaczej - każda ma inne plamy na płatkach, o różnych odcieniach, długościach płatków. Chcę zobaczyć jak one będą rosły w otwartym ogrodzie.
Też myślę, że trafił mi się spóźniony zimowit - i już nawet sprawdzałem czy ma jakieś liście u podstawy - nic a nic.
A co do rannika to trochę skróciłem myśl :D Samotnik na zdjęciu to jest rannik zimowy - zawleczony z ogrodu rodziców. A cylicyjskie to te, które mi zaginęły podczas stawiania płotu (ale odnalazły się chyba 2 więc nie wszystkie straciłem :wink: ).

Ostatni tydzień to był powrót zimy - w dzień temperatura ledwo powyżej zera, w nocy kilka na minusie (czasem do -9), w czasie największych mrozów nie było śniegu więc nawet liście czosnków czy liliowców przemarzły. Nie przemarzły na szczęście kwiaty ciemierników co mnie bardzo cieszy. Dzisiaj zapowiadano około 6 stopni w dzień a było około 12 więc zaczęły nawet latać pszczoły (pewnie z pasieki sąsiada) - widziałem je na ciemiernikach właśnie.
Mam nadzieje, że to ocieplenie zwiastuje już odejście zimy ponieważ już doczekać się nie mogę wszystkich kwitnień. A przy okazji zaczęły spływać zamówienia roślin z jesieni i zimy, które poczyniłem, i przydałoby się to zacząć sadzić :wink:

To jeden z moich ciemierników, który był hodowany z małej siewki, która miała tylko liścienie:
Obrazek
Rośnie w kiepskim miejscu ale jak go sadziłem 2 lata temu to nie bardzo miałem gdzie go posadzić :wink:

Krokusy Tommasiniego czekają na ładniejszą pogodę:
Obrazek
Jeden kwiat został prawie całkowicie zjedzony przez gąsienice rolnicy. Ogólnie krokusów mam pełno a objadają tego i odmianowego 'Eric Smith' - widocznie są najsmaczniejsze :wink:

A to mix krokusowy - tu wysiałem nasiona zebrane z ogrodu rodziców:
Obrazek
Może jak słońce zaświeci w weekend choć na chwilę to one się otworzą. Zbierałem nasiona z różnych krokusów - tam gdzie były nasiona to zbierałem więc kolor kwiatów może być dowolny :wink:
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Ogród po mojemu

Post »

Oj, pięknie organizujesz swój własny kawałek ogródka. Na pewno pomaga doświadczenie zdobyte na wspólnej działce ale co swoje to swoje ;:136
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, podziwiam wspaniałe przebiśniegi, szczególnie ten w żółtej czapeczce jest śliczny ;:108 Szafirki już powychodziły? Muszę zerknąć u siebie, bo posadziłam sporo różnych, więc może i moje się już wygramoliły?
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karol, gdzie Ty znajdujesz takie cudeńka jak te przebiśniegi? Gratuluję różnorodności ;:63 i trzymam kciuki za rozrastanie się ich w Twoim ogrodzie ;:215 .
Moje Elwesa, różnią się tylko wielkością kwiatków no i liśćmi, ale plamki na płatkach mają takie same jak reszta kwitnących w ogrodzie :roll: .
Bardzo miło jest trafić w ogrodzie na coś kwitnącego z dawno wysianych nasionek, ale warto segregować jak najszybciej, bo chwila nieuwagi przy dojrzewających nasionkach i robi się misz-masz trudny do opanowania. Przynajmniej u mnie ;:131 jest już wiele miejsc, zapanowanie nad którymi wymagałoby wiele pracy przez niejeden sezon, żeby uporządkować gatunki. W mieszance też fajnie wyglądają, ale bardziej ekspansywne, wypierają te słabsze ;:174 , a i chętnie w takie miejsca wsiewają się byliny, a nawet drzewa!
Chyba muszę sobie, za Twoim przykładem, zrobić dokładny plan pracy i twardo się go trzymać chociaż przez rok ;:215 .
Chyba już i u Ciebie nareszcie wiosna zagości na dobre i otworzy więcej kwiatów ;:65
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

jolifleur, każde doświadczenie przy zakładaniu ogrodu się przyda :wink: Ale dla mnie znacznie trudniej jednak robi się ogród od zera niż mając jakieś zastane elementy.

dorotka350, wszystkie przebiśniegi są piękne :) ale zawsze najładniej wyglądają w dużych grupach. Te siewki Pseudomuscari azureum są po prostu jakieś wyrywne :wink: starsze szafirki mają kwiatostany dopiero pomiędzy rozetą liści przy ziemi lub nawet kwiatów nie widać jeszcze. Także może Ciebie pokażą się trochę później :)

marta64, ja ciekawostek raczej szukam na zagranicznych stronach lub ebay, w Polsce czasem ciężko dostać niektóre rośliny.
Na razie kupowanie Elwesa to trochę loteria z tymi plamkami, sam też myślałem, że wszystkie będą u mnie takie same.
Z segregacją własnych siewek zawsze jest u mnie problem bo jestem w wiecznym niedoczasie :wink: Ja lubie jednorodne nasadzenia, żeby plama koloru była duża i jednolita. Nie jestem fanem mieszanek więc tez siewki musiałbym jakoś segregować :wink:
Praca z planem jest dużo efektywniejsza. Bez planu to człowiek robi wszystko na raz i nic nie ma zrobione :wink:

A co do segregacji siewek to tu widać dobrze przykład gdzie będę musiał siewki rozdzielić:
Obrazek
Obrazek
To są siewki krokusów, które wysiałem na ogrodzie jeszcze przed budową domu. Nasiona zebrałem z ogrodu rodziców. I jak widać niektóre siewki krokusa Tommasiniego są jasne, inne ciemne, również zakwitło jakieś potomstwo chyba po 'Prins Claus' lub 'Blue Pearl', lub po czymś innym - nasiona zbierałem ze wszystkich krokusów, które wytworzyły nasiona.

Pojedynczy kwiat nie ma takiej mocy jak cała grupa takich samych kwiatów :wink:
Widać to choćby na przykładzie krokusa 'Spring Beauty':
Obrazek
Ten krokus jest mały, ma długie liście podczas kwitnienia - i jeśli posadzimy jedna cebulkę to możemy zupełnie przeoczyć jego kwitnienie. A w grupie widać je doskonale.

A tu zbiorowisko grupek krokusów:
Obrazek

Krokusy 'Tricolor':
Obrazek

Ten krokus został kupiony jako Crocus vernus 'Lavender Symphony' ale to na pewno nie on:
Obrazek
Ja kupiłem tylko jedną cebulkę bo robiłem większe zamówienie z zagranicy, a każda cebulka kosztowała kilka funtów, więc trochę musiałem się ograniczać. Ale właściwie wszystkie krokusy z tamtego zamówienia bardzo ładnie się rozrosły co widać na przykładzie tego krokusa. I nawet nie mam problemu z tym, że ten krokus nie jest tym, którego kupiłem :wink: Jak zakwitł pierwszy raz to oczywiście byłem rozczarowany, wyglądał nijak. Ale teraz, gdy jest go cała grupa, to mi się bardzo podoba :wink: W tle za nim widać białego krokusa - to krokus Tommasiniego 'Eric Smith'. On jest niby zwykły biały ale ma 8 płatków zamiast 6 :wink:

To jest Crocus heuffelianus 'Michaels Purple', który też był kiedyś jedną cebulką:
Obrazek

Tego kupiłem jako 'Queen of the Blues' ale zarówno na zdjęciach w necie, jak i na opakowaniu były jaśniejsze pokazane więc to nie ta odmiana:
Obrazek

Ten krokus nie był kupiony, nie pamiętam skąd on się tu wziął ale jest ładny :wink:
Obrazek

Ta grupka to chyba 'Blue Pearl' przeniesiony z ogrodu rodziców:
Obrazek
Nie do końca wygląda jak 'Blue Pearl' ale jest chyba to wynik późnego sadzenia i pogody ponieważ jestem prawie pewien, że tu go sadziłem :wink:

Ten krokus to mój ulubieniec - krokus Tommasiniego 'Yalta':
Obrazek
Jesienią wykopałem donicę z tym krokusem, i rozsadziłem w tym miejscu. Ja od zakupu działki uprawiam część roślin cebulowych w zadołowanych donicach żeby kiedyś je przenieść na miejsce stałe - i ten krokus się doczekał tego w końcu :wink: Za rok powinno być już dużo więcej kwiatów.

Odmianowe kokorycze powoli się pokazują:
Obrazek
A wokół nich jest sporo ich siewek. W zeszłym roku też rozsypywałem ich nasiona w kilku miejscach ogrodu, i już znalazłem siewki :wink:

Cebulica Miszczenki (też w zadołowanej donicy :wink: ):
Obrazek

Kosaciec żyłkowany 'Frozen Planet:
Obrazek

Kosaciec żyłkowany 'Clairette':
Obrazek

Pojawiło się więcej ranników cylicyjskich:
Obrazek
One zostały przemieszczone podczas stawiania ogrodzenia - ale jakieś przeżyły :)

I na koniec zapowiedź kwitnienia siewek piwonii :)
Obrazek
W tym roku psy są odgrodzone od mojej części ogrodu więc nie powinny mi zniszczyć piwonii. W zeszłym roku moje kochane pieski postanowiły kopać sobie legowiska między siewkami piwonii więc kilka zostało połamanych i kwiatów nie było :wink:

Prognozy pogody są w miarę optymistyczne więc za chwilę będzie dużo więcej kwitnień.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ogród po mojemu

Post »

A z czym łączysz nikandrę?
Bo też się zastanawiam. Ogólnie to plan mam taki żeby zrobić taką niby polną łąkę wyższą i niższą ,.więc chętnie podglądnę zestawienia.
Myślę o miesiacznicy i szkarłatce,sorgo, słoneczniki itd.

Krokusy masz cudowne i ładne kępy. Te dwubarwne coś cudownego.

Pieski w ogrodzie takie niestety są, ale to może ich sposób doceniania piękna ;)
A tak btw to jakie pieski? Z tego co pamiętam miałeś jednego.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12103
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Aż miło na te krokusiki i iryski popatrzeć.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Uwielbiam Twoje kolekcjonerskie maluszki, szczególnie śnieżyczki, bo nie mam. :D
Yaltę też kocham, ale gryzonie szaleją na różance, gdzie je posadziłam. Miałam nadzieję, że korzenie róż będą zaporą dla szkodników.
Fioletowe i lawendowe zawsze dobrze widać na rabacie. ;:215
Irys 'Frozen Planet`cudny. ;:oj Przydał by mi się taki jasny rarytasik. Tylko gdzie go posadzić. ;:224
Bordowa siewka ciemiernika ma ładny kwiat. U mnie też pod SP Elly są siewki, ale bałabym się w fazie liścieni ruszać z gleby. ;:108
Dobrego tygodnia. ;:3
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, piękne masz krokusy ;:167 i dorobiłeś się już sporych kęp z jednej cebulki ;:oj . Jak długo trzeba czekać na taką połać Yalty?
Chiałam się pochwalić, że wszystkie Twoje piwonie wypuściły kły, nawet ta najmniejsza :tan , a o nią się bałam, bo bardzo szybko zaschła w czasie ubiegłorocznej suszy!
Pewnie jeszcze nie zakwitną, to na razie mam nadzieję oglądać kwiaty u Ciebie ;:138 .
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękne kępki krokusowe.
Ja w tym roku chyba swoje porozsadzam.
Mam jeszcze sporo miejsc w których mogłyby rosnąć
Ja tez bardzo lubię ciemierniki cuchnące.
Ale do tej pory udało mi sie wyhodować tylko jednego dorosłego osobnika.
Mam pełno siewek obok
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Foxowa, jeszcze nie wiem z czym połączyć nikandrę - ale ja bardziej myślałem aby ja połączyć z trawami żeby to były zupełnie różne rośliny. Jakieś siewki dam na rabatę preriową i zobaczę czy to się jakoś łączy - a później będę do końca życia usuwał siewki nikandry z rabaty z trawami :wink:
Takie dwubarwne krokusy lubię najbardziej - 'Yalta' uwielbiam. Ale dzisiaj zakwitł u mnie krokus 'Hubert Edelsten' i on też jest przecudny :wink:
Chciałbym żeby moje psy nie doceniały piękna wcale w takim razie :wink:
2 piesek pojawił się jakieś 7 miesięcy po pierwszym, wzięty z domu przedadopcyjnego, gdzie pani miała całe stado szczeniaków zgarnianych z różnych wsi. Nasz pies był znaleziony razem z siostrą przy jakichś śmietnikach gdzie szukały jedzenia. Ona miała około 3 miesięcy więc ktoś je pewnie wyrzucił...
Tak wyglądają moje psiaki:
Obrazek
To jest największy niszczyciel:
Obrazek
Oczywiście tę plastikową szpilkę jej od razu zabrałem - nie wiem skąd ona takie rzeczy bierze bo myślałem, że już wszystkie niebezpieczne rzeczy usunęliśmy z wybiegu...

Locutus, krokusy powoli przekwitają ale zaraz będą inne kwitnienia - mam nadzieję, że równie ładne :)

cyma2704, mam nadzieję, że ilość kolekcjonerskich maluszków będzie się w przyszłości zwiększać :) Współczuję niszczycielskich gryzoni - do mnie jeszcze na szczęście nie dotarły.
Irysy żyłkowane zawsze się zmieszczą :wink: To przecież urocze maluchy :wink:
Ja akurat bardziej obawiam się ruszania starszych ciemierników - takie tylko z liścieniami już wielokrotnie przesadzałem :wink: Może będziesz miała jakieś fajne siewki po tej odmianie :)

marta64, 'Yalta' kupiłem 10 cebulek (które były zgodne z odmianą) w grudniu 2020 roku więc kwitły pierwszy raz w 2021. Czyli można przyjąć, że w 3 lata bardzo mocno się rozrosły - rozet liści mam ponad 40 więc za rok powinno być ich już bardzo dużo.
Cieszy mnie, że piwonie u Ciebie się przyjęły :) Liczę, że jeśli nie w tym roku to w przyszłym już u Ciebie tez będą kwitnąć :)

Margo2, krokusy w takiej zbitej grupie wyglądają super - po rozsadzeniu przez rok wyglądają mniej spektakularnie ale w kolejnych latach miałabyś piękną, znacznie większa grupę :) Także dziel :)
Ja wszystkie siewki ciemiernika cuchnącego czy korsykańskiego, które chce zachować, przesadzam od razu albo do doniczek, albo w miejsce gdzie je chciałbym - i takie mi z reguły przeżywają. Ale jak u rodziców zostawiłem cała masę siewek korsykańskiego to nie przeżyła żadna - prawdopodobnie konkurencja między sobą oraz z innymi roślinami je za bardzo osłabiła. Więc może choć kilka siewek sobie przesadź i zobacz czy one ładnie będą rosły.

Mam kilka dni urlopu, pracy tyle, że nie wiem od czego zacząć. Pogoda dopisuje choć prognozy trochę popsuły mi humor od rana. W przyszłym tygodniu u mnie są planowane nocne spadki temperatur do -4... Oby nic mi nie wymarzło.
Wiosna się dość mocno rozpędziła, krokusy właściwie już kończą kwitnienie ale pojawiają się inne rośliny. Jak zobaczyłem ilość młodych pędów jednego z zawilców to aż zwątpiłem - kupiłem rok temu sadzonkę w małej doniczce a teraz zajmuje już spory obszar :)
Pojawia się mnóstwo psizębów - tej ośliny mam chyba najwięcej w ogrodzie :wink: Ilość cebul przekroczyła już na pewno 100 sztuk, jesienią je trochę rozsadziłem ale musiałbym jeszcze zwiększyć dla nich obszar i rozsadzić starsze cebule. Ale na razie czeka mnie odchwaszczanie, odchwaszczanie i odchwaszczanie... Chciałbym w weekend poprawić i dopracować kompostownik - ale to się wiąże z opróżnieniem go. Pomijam, że zajmie mi to mnóstwo czasu (jedna komora to ponad 3m3 kompostu) a dodatkowo w kompoście mam pędraki, których nie chcę uszkodzić. Tak tak, pędraki :winik:
Jakby ktoś nie wiedział to pędrak to forma larwalna głównie chrząszczy, i wcale nie oznacza szkodnika :wink: W kompoście mam pędraki kruszczycy oraz rohatyńca nosorożca. Również dorosłe rohatyńce znajduję w kompoście. W kompoście nie znajdziecie pędraków szkodników ponieważ tamte żywią się żywymi częściami roślin, a te kompostowe przerabiają kompost. A pędrak rohatyńca jest po prostu olbrzymi, i jak znalazłem pierwszego takiego giganta to prawie na zawał zszedłem :wink:
Ale muszę kompostownik dopracować, mam do zawieszenia tam kratkę pod powojniki, muszę zrobić mocowania w środku kompostownika również. I chciałbym 3 komorę zacząć dokańczać.

Ale dosyć o pracy - czas na przyjemności czyli zdjęcia :wink:

Ale zacznę od mniej fajnego widoku, którego z reguły się nie pokazuje - czyli jak wygląda ogród użytkowany przez psy :wink:
Oto trawnik:
Obrazek
Nie są to nory królików - to moje psy sobie takie dziury wszędzie na wybiegu kopią. A skąd one te deski i listwy biorą to nie wiem. W tle widać podwójny płot - tam jest metrowy przebieg dla psów, który zakończony jest sporym wybiegiem na końcu ogrodu. W ten sposób psy mają swoją część, którą nieustannie niszczą a ja mam resztę ogrodu bezpieczną. Ostatnio wysadziliśmy z wybiegu psów około 10 drzew i krzewów, w tym buk 'Purpurea Pendula', z którego został właściwie kikut po tym jak psy sobie z niego gałęzie brały do ogryzania.

Krokusy powoli kończą kwitnienie:
Obrazek

Ale ten dopiero zaczyna:
Obrazek
I to jest chyba jednak Crocus vernus 'Lavender Symphony' - to tez była jedna cebulka. On jest znacznie późniejszy, jak inne kwitły w pełni to on dopiero liście zaczynał wypuszczać a rośnie obok innych.

Irysy żyłkowane też zaraz będą kończyły kwitnienie:
Obrazek

Ale do kwitnienia szykują się śnieżniki:
Obrazek

I puszkinie:
Obrazek
Obrazek

Siewki Pseudomuscari azureum są w pełni kwitnienia:
Obrazek

Kokorycze puste też powoli zaczynają kwitnienie:
Obrazek

Kalina 'Dawn' jeszcze kwitnie:
Obrazek

Zakwitła kropkowana siewka ciemiernika:
Obrazek

Ciemierniki cuchnące o ciemnych liściach:
Obrazek
Mam też w innej części ogrodu siewki o liściach dużo jaśniejszych, które zaatakowała chyba jakaś miniarka.

No i vita miała rację - spóźniony zimowit to jednak Bulbocodium vernum - wypuścił kolejne kwiaty, i tu już widać podsadkę z liścia:
Obrazek
Ja o tej roślinie myślałem już od prawie 20 lat - wtedy na żywo widziałem ją pierwszy raz. Teraz myślę, że jest kompletnie niezauważalna na rabacie, łatwo ją mróz uszkadza. Zobaczymy jak się będzie rozwijać.

Miałem wyczesywać ostnice ale poszły pod nóż :D
Obrazek
Kto ma czas na jakieś wyczesywanie? :wink: Najpierw testowo przyciąłem kilka ostnic w innym miejscu ogrodu, okazało się, że ona średnio dziennie przyrasta jakieś pół centymetra aktualnie więc szkoda zabawy na wyczesywanie jak ona tak szybko odrośnie :wink:
Teraz widać, że między nimi rośnie jałowiec, oraz w kilku miejscach wyszły już liście czosnków.

I na koniec porównanie 2 siewek piwonii drzewiastej:
Obrazek
Obrazek
Pierwsza ma nagie liście, druga ma owłosione, różnią się też trochę kolorem.
Co ciekawe pierwsza między liśćmi ma pąk kwiatowy :) to będzie jej pierwsze kwitnienie. Ale na ogrodzie mam kilka innych siewek piwonii drzewiastej i też mają pierwszy raz pąki kwiatowe. Z tego co pamiętam to siałem je w 2017 roku.

A to jest piwonia drzewiasta kupiona wiele lat temu w ogrodzie botanicznym - a właściwie to sadzonka z niej zrobiona :wink:
Obrazek
Okaz kupiony rośnie przed tunelem foliowym, i przy okazji przywiezienia jej od rodziców oderwałem jeden pęd z mini korzonkami i go ukorzeniłem więc akurat u tej wiem jakie będą kwiaty.
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ruda pomaga sprzątać i wszystko znajdzie ;:333 a jak to się dzieje, że mając 2 takie duże i pracowite ;) psy masz takie piękne roślinki? Psiaki mają swoje miejsce i do ogrodu nie wchodzą?
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, ładnie ostrzygłeś swoje ostnice :) Ja póki co mam jedną, to trochę ją wyczesałam, ale nadal widzę sporo suchego. Chyba jednak pójdę za Twoim przykładem i ciachnę. Nie wiem tylko, czy lepiej nie poczekać kilka dni, bo u nas zapowiadają nocne spadki nawet do -4* ? Czytałam, że one są wrażliwe na mróz...
Ruda suczka prześliczna łobuziara :D Twoje psy mają duży wybieg, więc mogą się wyszaleć do woli :wink: Mój Bravo biega po całym ogrodzie i stąd często rośliny padają łupem jego szaleńczych biegów ;:202
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”