Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 733
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Czy to jest na pewno pleśń ? Czy 'rozgałęzienia' korzenia ? Jak długo leżą te kiełki na wacikach ?
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Właśnie przeczytałem w sieci, że to nie musi być wcale pleśń tylko jakieś korzenie włośnikowe podobne do pleśni i całkowicie niegroźne .. :D Muszę się lepiej przyjrzeć tej "pleśni" . Wystepuje u mnie tylko na niektórych gatunkach nasion, nie na wszystkich..

"Rowerzysta" No właśnie piszę w tym poście o tym :) Kiełki leżą tylko 2 dni, super szybko skiełkowały, kiełki mają po 4-5 mm i na nich są te włoski.. Miały bardzo ciepło, pewnie 28 stopni albo więcej jak podłoga zaczynała grzać..
Pozdrawiam, Jacek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4308
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

U mnie wykiełkowały bakłażany, chyba więcej niż posiałam ;:oj będzie na rozdanie. Jednak samodzielnie zebrane nasiona kiełkują dużo lepiej niż kupione.
Wysiałam selery, pory, cebule i sałatę. Zabieram się za planowanie odmian papryk i pomidorów :D
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9049
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Duploboss , jeśli to pleśń to spróbuj to zdjąć z wierzchu i w to miejsce rozsypać czysty materiał .
Popraw cyrkulację powietrza , gdzieś widziałam osuszanie suszarką .
Podlewaj od spodu .
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2214
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Czy to już pora siać bób na rozsadę do gruntu?
Rozsada po wschodach będzie wyniesiona do foliaka, w razie większych mrozów, będzie chowana do domu.
W poprzednich latach, w analogicznym okresie roku, już chyba niektórzy siali?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

;:7
Bób na rozsadę wysiałem już 02.02.br. - bez moczenia i podkiełkowania ;:333
viewtopic.php?p=6405959#p6405959

;:136
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2214
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Dzięki, wysieję i ja :wit
Pozdrawiam, Jacek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1230
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

duploboss pisze: 17 lut 2023, o 20:29 Właśnie przeczytałem w sieci, że to nie musi być wcale pleśń tylko jakieś korzenie włośnikowe podobne do pleśni i całkowicie niegroźne .. :D Muszę się lepiej przyjrzeć tej "pleśni" . Wystepuje u mnie tylko na niektórych gatunkach nasion, nie na wszystkich
Dzisiaj do śniadania otworzyłam kiełkownik z kiełkami i mąż z przerażeniem orzekł że jest tam pełno pleśni. A to właśnie splątane korzonki z włośnikami ;:306 . Obejrzał, pogmerał i jednak zjadł.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
duploboss
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 gru 2022, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Dzisiaj do śniadania otworzyłam kiełkownik z kiełkami i mąż z przerażeniem orzekł że jest tam pełno pleśni. A to właśnie splątane korzonki z włośnikami ;:306 . Obejrzał, pogmerał i jednak zjadł.
[/quote]

Dobre :-D
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 252
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

sawka , to jeszcze nic. Ja gdy usłyszałem w tv, że robaczki i inne przeżuwaczki to przyszłość, zrobiłem mały zapasik.
A co? jeszcze mi ptaki ukradną. A jutro z chrupiącą bułką będzie jak znalazł. Tylko nie wiem czym to zapijać. Że tez nie podali? :heja
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

przemek1136 pisze: 17 lut 2023, o 19:12 ;:oj W zasadzie przy pikowaniu "po samą szyję" dobrze będzie się tylko czuł tylko pomidor. Bardzo często w takim przypadku będzie nam potrzebna wysoka doniczka. Warto pamiętać, gdyby ktoś próbował sadzić wiosną mocno wybiegniętą rozsadę pomidora, że nie powinniśmy kopać głębokiego dołka (za mało nagrzana gleba) tylko robimy płytki rowek, kładziemy do niego rozsadę ,zaginamy wierzchołek pomidora pionowo ku górze i rowek zasypujemy.
Dość dobrze głębsze sadzenie zniosą: kapusty, brokuł, kalafior,por. Często sadzę też głębiej rozsadę bobu chociaż w przypadku wybiegniętej rozsady przeważnie ścinam wtedy wierzchołek sadzonki (zostawiam 1-2 liście). Podejrzewam, że głębsze sadzenie zniosą też groch i fasolka.
Przy pikowaniu selera pikuje się go po liścienie ale przy sadzeniu na miejsce stałe nie można go posadzić głębiej bo zgrubienie korzeniowe nie urośnie. Płytko musi być sadzona kalarepa, rzodkiewka też nie może być sadzona głęboko.
Dziękuję bardzo za informacje. A czy bób nie cierpi przy uszczykiwaniu?
karion
500p
500p
Posty: 634
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

Czy nasionka od papryki które były w pojemniczku z wodą i wody odparowało do maksymalnie 12godzin nadają się do śmieci czy ponowne podlanie będzie ok?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.11

Post »

karion Trudno powiedzieć :roll: .Jeżeli już się moczyły długo i zaczęły tam w środku życie ,a potem uschły na pieprz to słaba a raczej bez nadzieja. Może rozdłub jakieś nasionko i zobacz co tam piszczy w środku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”