Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3784
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

U mnie szczyt sezonu. Sypią się czerwone owoce na maty. Zamrażarka pełna. Wczoraj przerobiłem 15L soku na sokowniku. Pod krzewami czerwono.
Mam takie pytanie do naszych forumowiczów; co robicie z nadmiarem owoców? Ja w ubiegłym sezonie robiłem drzem z derenia i aronii. Nalewki też mam zapas. Może znacie tani i wydajny sposób na zagospodarowanie nadwyżek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

U mnie sezon dereniowy zakończony. Wczoraj ostatnie owoce z drzewka odmiany Szafer zostały zjedzone. W dniu wczorajszym sadzone też było kolejne drzewko derenia - tym razem odmiana Shan :)
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

seedkris pisze:U mnie szczyt sezonu. Sypią się czerwone owoce na maty. Zamrażarka pełna. Wczoraj przerobiłem 15L soku na sokowniku. Pod krzewami czerwono.
Mam takie pytanie do naszych forumowiczów; co robicie z nadmiarem owoców? Ja w ubiegłym sezonie robiłem drzem z derenia i aronii. Nalewki też mam zapas. Może znacie tani i wydajny sposób na zagospodarowanie nadwyżek.
Polecam winko z derenia!!! Mega. 2 lata temu zrobiłem słodkie a w zeszłym dałem mniej cukru i wyszło słodko-kwaskowe. Jedyny wydatek to cukier no i warto dać drożdże np. ja dałem Sherry.

-- 7 paź 2022, o 17:37 --
zielonaJAGA pisze:W Arboretum w Bolestraszycach (zachwycające miejsce) na Festiwalu Derenia, można było, w tym roku, posmakować bardzo wielu odmian derenia. Owoce były estetycznie zaprezentowane, wyglądały kolorowo, każda odmiana czytelnie podpisana. Efekt wycieczki jest taki, że chyba dosadzę kolejne drzewko odmiany Shan. Dereń duży, ciemny i słodki w smaku. Mam jednak wątpliwość, czy ta odmiana zdąży dojrzeć.
Shan dojrzewa u mnie trochę wcześniej niż Szafer. Powinien dojrzeć na terenie praktycznie całej Polski. Shan ma chyba największe owoce z odmian o okrągłych owocach. Ale u siebie obserwuję, że nie jest zbyt plenny. U brata koło Częstochowy podobnie. Może w innych warunkach lepiej plonuje.
Dereń jadalny(cornus mas)
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Shan wskakuje na listę zakupową. U mnie Swietłana już opadła, tak samo Marceli. Najpóźniejsza jest Violacea, bo dopiero spadają pierwsze owoce.
mario77
100p
100p
Posty: 114
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Pod nazwą Shan sprzedawanych jest kilka dereni bardzo różniących się wyglądem owoców. Prawdopodobnie różnią się nie tylko smakiem, ale i terminem dojrzewania. Czy dereń o którym pisze Zaorla to ten sam dereń co na festiwalu w Bolestraszycach?
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 9#p6212929
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... w&usqp=CAU
U naszych sąsiadów też sprzedają różne:
https://www.eggert-baumschulen.de/image ... e-Shan.JPG
https://ovocnestromyjesen.sk/produkt/dr ... m-kont-3l/
Na bułgarskich stronach nie udalo mi się nic znaleźć na temat tej odmiany.
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Dereń Shan, który próbowałam w Bolestraszycach był duży, miał ciemny kolor i był słodki w smaku. Kształt tego derenia mnie zaskoczył, bo był okrągły. W terminie festiwalu, czyli 11 września był dojrzały.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Ja kupowałem sadzonkę Shana wysyłkowo przez szkółkę zmoderowano/jagusia111 i tam jako ilustracja były ciemne i podłużne owoce. Ale tym chyba nie ma co się sugerować, bo wiadomo że zdjęcie mógł dobierać jakiś informatyk i wrzucić jakieś przypadkowe zdjęcie.
Za to znalazłem na Youtubie filmik o Shanie
https://youtu.be/LP241P-PlnM
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

W Bolestraszycach Shan był bardziej okrągły niż na filmie. Też się zastanawiałam i poszukiwałam informacji, który kształt owocu jest właściwy dla tej odmiany. Rozstrzygających informacji nie znalazłam.
mario77
100p
100p
Posty: 114
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Udało mi się znaleźć parę informacji na temat odmiany Shan (Shandryan) w publikacji "Pomological studies of Bulgarian cultivars and forms of cornelian cherry (Cornus mas L.)" A Zhivondov, S Malchev, S Pandova.
Wynika z niej, że owoc jest w kształcie zbliżony do okrągłego i dojrzewa w Bułgarii w drugiej połowie sierpnia. Odmiana odnaleziona we wsi Shanovo w Bułgarii.
Obrazek
Wygląda na to, że "Shan" z cylindrycznymi owocami to fałszywka :), ten który dojrzewa później niż Jolico i we wrześniu jest jeszcze zielony to też jakaś pomyłka szkółkarzy.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Można zobaczyć 100% Shana na moim zdjęcia. W tym roku owoce były zdecydowanie większe, około 10 g. Shan ma największe owoce wśród odmian o okrągłych owocach. Na All.... i Ol... jest masa oszustów. Sam też prostowałem zamieszanie z odmianami, które są pomylone nawet w arboretach i ogrodach botanicznych. Zajęło mi to kilka lat zanim zebrałem kolekcję odmian o 100% pewności odmianowej. Większość odmian ukraińskich mam bezpośrednio od Pani profesor Klymenko z Kijowa.
Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

mario77 dzięki za artykuł. Nareszcie konkretne informacje ;:63
Wszystkie odmiany derenia, które posiadam kupiłam u Kolegi Zaorla. Część już zaowocowała i były zgodne odmianowo. Ważne też, że wszystkie sadzonki się przyjęły. Kwitną w 2 roku po posadzeniu, owoce wiążą w 3 roku. Także jestem zadowolona z jakości drzewek.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3784
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Mam pewien dylemat, jak przesłać te owoce pocztą? Sobie narobiłem sporo soków nalewki i dżemu. Teraz mam nadmiar świeżych owoców, spadają co noc na matę. Część myję i mrożę w domowej zamrażarce, ale i to ma swoje granice. Znajomi chętnie by coś z nich zrobili, przetworzyli. Może jest wygodny i tani sposób na wysyłkę zamrożonych owoców? Do tej pory sam zdołałem zagospodarować owoce. Ten sezon przerasta moje możliwości. Na marginesie, nastawiłem kilka baniaków w zalewie do kiszenia na tzw. oliwki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2156
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Które odmiany derenia nie rosną zbyt duże i nie mają skłonności do pękania owoców po deszczu?
Potrzebuję posadzić kilka sztuk w miejscu, gdzie zbyt wysokie drzewa będą zacieniać warzywniak.
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”