Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Podobne "plamy" miałem dwa lata temu na niektórych odmianach, niestety sukcesywnie mi wyniszczały krzaki. Mało tego sadzonki wierzchołkowe zrobione z tych, że chorych krzakówi posadzone w zupełnie innym miejscu tak samo chorowały. Jak znajdę zdjęcia to wstawię
Obrazek
W moim przypadku to musiał być jakiś wirus , tylko czemu atakował wybrane odmiany tego nie wiem.
Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Cytat z http://ephytia.inra.fr/fr/C/5349/Tomate ... eterminees

"Ten patologiczny kontekst jest dość charakterystyczny dla problemu niepasożytniczego, mającego ograniczoną sekwencję w czasie i rozmieszczenie w przestrzeni, a wręcz przeciwnie, znacznie bardziej rozległe. Przeprowadzono różne badania w celu odpowiedzi na kilka przewidywanych hipotez (problem klimatyczny, szkody związane z zanieczyszczeniem itp.); nie umożliwiły odnalezienia przyczyny tego fizjologicznego uczucia.

Należy jednak zauważyć, że te plamy i sposób, w jaki się pojawiają, przypominają nieco stan występujący na tytoniu i zwany „plamami suszy” ( susza lub plama suszy ). W przypadku tej psiankowatej czasami obserwujemy obecność brązowawej martwicy międzynerwowej na dolnych liściach wielu roślin. Często pojawiają się jednocześnie na kilku działkach położonych na tym samym obszarze produkcyjnym. Ich pochodzenie, wciąż słabo poznane, wynikałoby z bardzo tymczasowego zaniku zaopatrzenia roślin w wodę, co natychmiast wpłynęłoby na liście poprzez ich częściowe wysychanie.

Informacja ta, jeśli nie daje rozwiązania (obecnie brak), ma na celu uchronienie Cię przed zbędnymi zabiegami grzybobójczymi, w szczególności antyalternaria."

Powracam do tego artykułu, bo tam są zdjęcia bardzo podobnych plam. I wygląda na to, że to nie jest jakaś choroba.
Pozdrawiam! Gienia.
sylwiadub
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 8 cze 2022, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Dzień dobry, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pomidorów nie będę pryskała ale zastanawiam się czy oberwać całe liście ze zmianami czy tylko chore listki. Czy wręcz przeciwnie nic nie ruszać? Pomidory zaczynają kwitnąć, a na niektórych są już owoce.
Pozdrawiam Sylwia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7603
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Ja bym usunęła tylko te najbardziej zniszczone liście. Taki liść tylko trochę zniszczony zawsze jest lepszy niż żaden.
Pozdrawiam! Gienia.
sylwiadub
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 8 cze 2022, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Dziękuję, dzisiaj wieczorem zrobię przegląd pomidorów i pozbędę się najbardziej chorych liści. Mam nadzieję, że to chociaż trochę pomoże i spowolni rozprzestrzenianie się zarazy. Pozdrawiam Sylwia
wiedma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 8 maja 2013, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pojezierze dobrzyńskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Do mnie przemawia diagnoza z niedoborem żelaza. ;:196 Mam ostro przekarmione krzaki w tym roku i przy nadmiarze azotu żelazo faktycznie nie jest pobierane właściwie, co właśnie wyczytałam. Na wszelki wypadek oberwę najbardziej uszkodzone liście, żeby nie były podatne na choroby. Ale poczekam z tym do jutra. I Tobie Sylwio doradzam to samo. Przestrzegali na forum przed wieczornym obrywaniem liści. Przy wysokiej nocnej wilgotności rany nie zasychają szybko. Ale za uwagę drugą sugestię też dziękuję. Faktycznie nnie podlewam bardzo obficie. ALe chyba muszę. To pomoże też pewnie wypłukać azot, więc powinno pomóc. Bardzo Wam dziękuję za odzew, a za jakiś czas dam znać, czy pomogło.
pozdrawiam, Ala
kaes
50p
50p
Posty: 97
Od: 14 sty 2017, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Niedobór żelaza pojawia się w roślinie żółknięciem szczytów i to bardzo charakterystyczny objaw ;)
Regulamin
wiedma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 8 maja 2013, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pojezierze dobrzyńskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Obrazek
Pojaśniały tak głównie malinowe faworyty ,w mniejszym stopniu koktajle i najmniej tamarisy i brylanty; czy to jest ten charakterystyczny objaw niedoboru żelaza???
pozdrawiam, Ala
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6002
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Tak, po uzupełnieniu tego składnika, powinny sue zazielenić.
Ja te objawy miałam dobre pare lat temu, tez dostałam taka diagnozę, ze to brak żelaza.
Kupliam nawóz z zawartością żelaza zrobiłam orysk i krzaki doszły do siebie . Oczywiście te z czarnymi plamami pousuwałam. Zawsze jak widzę jakaś zmianę na liściach usuwam je.
Różnie, pojedyncze listki, albo cały liść.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 379
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Stożki wzrostu niektórych krzaków, przybrały kolor lekko fioletowy, czyli niedobór fosforu (którego raczej nie powinno brakować w glebie).
Bardziej obawiam się o niewłaściwe pH. Nigdzie nie znalazłem tej informacji, taki niedobór pojawia się przy zbyt wysokim pH? Czy przy zbyt niskim?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2586
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

wujeksam!


Poczytaj tutaj:

viewtopic.php?p=3787203#p3787203


i tutaj:

viewtopic.php?p=876893#p876893

Może to Ci pomoże.
alunia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2216
Od: 6 lis 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Właśnie jestem po przeglądzie pomidorów i zaniepokoiły mnie żółte przebarwienia na liściach. Wiecie może co to jest? I jak temu zaradzić
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1401
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Alu :heja
Porównaj zmiany na liściach ze zdjęciami wirusa mozaiki

https://www.ho.haslo.pl/article.php?id= ... 2&numer=12
Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”