Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 773
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ja też mam sąsiada, który nie tnie swoich borówek. Takie porównania są bardzo korzystne w ich uprawie. W małych pojemnikach też można uprawiać ale trzeba wtedy nawadniać i dokarmiać. Trzeba dobrać odpowiednią odmianę i ciąć mocniej. Mam Denise blue do porównania w gruncie i w donicy 25 l. W pierwszych 2 latach różnica jest niewielka. W 3 roku ten w gruncie lepiej sobie poradził i ma dłuższe przyrosty. W tym roku ten w gruncie będzie miał z 50% więcej owoców. W donicach plon będzie mniejszy a krzewy niższe. I tak to wygląda. Ten Denise w donicy tniemy na 2-3 kg. W gruncie spokojnie 5 kg i więcej bo to plenny odmiana.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 214
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

trzyary pisze:
bociankrasna pisze:Z tym m3 to trochę pojechałeś. Po kiego grzyba tyle? Ja mam 70-80 cm średnicy na upartego można dać metr i 30-40 cm głęboko. Chyba że na samym piasku sadzisz ale wtedy wolałbym jakąś folię dać od dołu i trochę ją podziurawić.
Po kilku latach i po kilku suszach zobaczysz różnicę.
Taką jaką ja widzę jak porównuję moje borówki wysokie z borówkami sąsiada uprawianymi Twoją metodą.
Ja nie podlewam swoich w ogóle, fakt wody gruntowe są wysoko. Idąc twoim tokiem myślenia to na moje 9 krzaków potrzebuje 2 duże przyczepy ściółki paranoja, ale każdy ma swoją.
trzyary
200p
200p
Posty: 280
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Czy ktoś szczepił podłoże do borówki wysokiej zarodnikami grzybów leśnych, takich jak borowik, maślak, podgrzybek?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 482
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

suzana pisze:Mierzyłam coś 2-3 razy płynem Heliga, tak było, teraz tylko od góry daję trochę obornika , żeby było coś azotu a nie zakwaszało, leję wodę z kranu , deszczówka miała pH około 6 -6,5 więc wcale kwaśna nie jest. Ja obkopywałam dookoła krzaki i wymieniałam podłoże dookoła bo już było słabe. Już nie będę przerabiać bo tam prawie sama próchnica.
Ja się bałem przerabiać ściółkę przy borówkach, żeby nie uszkadzać im korzeni.
To można dookoła krzaka przekopywać ziemię ze ściółką i w jakim terminie?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Nie radzę przekopywać. Borówka ma najwięcej korzeni 20-30 cm pod powierzchnią.
U mnie na piachu najlepiej sprawdza się ściółkowanie kwaśnym torfem.
Co 2-3 lata rozgrabiam delikatnie pazurkiem 10 litrów torfu w promieniu 40cm wokół krzewu.

Rozkład korzeni w tabelce opracowania ,,Rozmieszczenie korzeni borówki wysokiej odmiany ‘Bluecrop’ w profilu glebowym''

http://www.up.poznan.pl/ogrodnictwo/Ogr ... 20Wach.pdf
luki98
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2020, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: w-wa + białystok

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Cześć ogrodnicy
mam takie pytanie:
W necie piszą że borówka odmiany Bluecroop może rosnąć samodzielnie bo jest samopylna, ale gdzieniegdzie piszą że przydałby się jej zapylacz duke albo chandler :P
Macie doświadczenia jak to z tym jest ? Duża różnica w plonach z zapylaczem i bez ?
Najchętniej zostawiłbym bez, bo mam 3 krzaczki bluecroopa i 1 krzaczek zapylacza może gdzieś wsadzę ale więcej to już ciężko miejsce znaleźć i nie wiem czy im wystarczy pyłku z 1 krzaka chandlera na przykład :)
Z góry dziękuję za odp, pozdrawiam :) ;:136
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Bluecrop nie wymaga zapylenia krzyżowego.
Ciekawe materiały na temat zapylania borówek znalazłem pod adresem https://www.cdr.gov.pl/images/wydawnict ... EKKICH.pdf
cytuję:
Wśród roślin jagodowych największe wymagania dotyczące zapylacza mają borówki wysokie i jagoda kamczacka. Zasada doboru zapylacza będzie podobna jak dla drzew, tzn. dalekie pokrewieństwo i zbliżony termin kwitnienia. Owoce powstałe w wyniku zapylenia swobodnego na plantacjach z większą liczbą odmian cechują się większą masą oraz porą dojrzewania o około 10 dni wcześniejszą od owoców powstałych w wyniku zapylenia kwiatów pyłkiem własnym.

Przykładowy dobór odmian do kwater
Wczesne: Duke samodzielnie lub plus Spartan lub Sunrise.
Średnio wczesne: Bluecrop samodzielnie lub Toro plus Berkeley, Draper prawdopodobnie samodzielnie (odmiana w trakcie badań) Bluegold plus Sierra.
Późne: Brigitta plus Darrow, Nelson plus Lateblue lub Chandler lub Elliot.
Bardzo późne: Liberty z Elliot lub Nelson, Elliot z Aurora lub Liberty, Aurora
z Liberty lub Elliot.


Procent zawiązanych owoców borówki wysokiej w zależności od sposobu zapylenia

Obrazek
Arkare
50p
50p
Posty: 71
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Witam, czy mógłby mi ktoś podpowiedziać jak przyciąć moje borówki? Odmian niestety nie znam. W 2021 roku było dużo owoców niektóre gałęzie leżały na ziemi.

Czerwone gałązki są jednoroczne?

Nurtuje mnie jeszcze taka kwestia, którą znalazłem w artykule (https://www.ho.haslo.pl/article.php?id= ... 4&numer=03 ) jest tam mowa, że w odmianach które nie wypuszczają dużo nowych pędów z ziemi nalezy przycinać głównie ich końce. Stosuje ktoś takie praktyki?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
bociankrasna
200p
200p
Posty: 214
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Obejrzyj na yt zielone pogotowie. Prosto wytłumaczone.
Arkare
50p
50p
Posty: 71
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Oglądałem właśnie, ale każdy krzak jest inny.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 214
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Stare takie kolczaste bez pąków usuwasz, wszystkie małe przy ziemi, które przy owocowaniu będą dotykać ziemi też usuwasz.
Generalnie nie bój się używać sekatora. Lepiej wyciąć 1 gałąź za dużo niż nie ciąć wcale. Dasz radę żadna filozofia.
Arkare
50p
50p
Posty: 71
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

A patrząc na te moje krzaczki jak byś to zrobił? U moich borówek jest dużo starych pędów...
chris18404
200p
200p
Posty: 232
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Stosuje ktoś siarkę granulowaną? Jaką ilość pod krzak 5letni
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”