Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Andrzej997
200p
200p
Posty: 480
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Cięcie najlepiej na wiosnę, więc teraz bym usunął część zawiązków - to zawsze poprawia wygląd i smak owoców :)
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 765
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Wroniarz pisze:Yogibeer 701
Zastanawiam się czy nie lepiej już teraz wyciąć część pędów, czy lepiej usunąć dużą część zawiązków ?
Jeżeli na pędzie są przekierowania z liśćmi to można poskracać te grona.Ale jak pęd jest chorowity to nie ma co czekać do wiosny tylko ciach. A jak krzew jest słaby to wiosną można go mocno przyciąć na krótko lub wyżej to wtedy wystrzeli w pędy jak ma korzenie. Takie potraktowanie krzewu spowoduje, że z 5 do nawet 8 lat sytuacja z brakiem liści się nie powtórzy.Pod warunkiem, że pozbędziemy się gałęzi, które 2 razy owocowały. Niektóre odmiany można ciąć jak czarną porzeczkę czyli wycinamy całe najstarsze pędy i nie bawimy się w szczegółowe wycinania.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

tomas1 pisze: Interwencyjnie po dużych deszczach lub jak będziesz widział chlorozę na liściach czyli jasne liście z zielonymi żyłkami nerwowymi mozna podlac elektrolitem do akumulatorow (kwas siarkowy) - bylo o tym na forum
Od lutego tego roku nie można już kupić elektrolitu, sprzedaż odbywa się wyłącznie firmom na fakturę.
tomas1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 kwie 2012, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Na najbardziej znanym polskim serwisie aukcyjnym mozna jeszcze kupic.
Sam zrobilem kilkuletni zapas w ubieglym tygodniu. Stacjonarne sklepy faktycznie nie maja, lub muszą brac oswiadczenia ze bomby nie zrobimy...
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Nie do końca, sprzedawcy uprzedzają że sprzedają tylko na fakturę, a sprzedaż detaliczna jest zakazana.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 480
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Mam glinę czyli chyba najgorszą opcję z możliwych - nie używam nawozu do borówek, nie używam kory, itp. ściółkuję ścinkami z jałowców, (za wiele tego nie ma) i skórkami z cytrusów. Raz w miesiącu podlewam siarczanem amonu (łyżeczka na konewkę na krzak).
Codziennie kilka plasterków cytryny zużytych do herbaty wraz z resztką herbaty też robi różnicę, bo krzaczki rosną drugi rok dopiero, więc nie są wielkie (1m wysokości, 0,8m średnicy)
Dzisiaj zauważyłem lekkie blednięcie liści na jednym krzaku, ale przecież od dawna nie padało, a poza tym borówki mają sporo owoców, więc może im nie być lekko.

To podsumowując, po co ktokolwiek miałby podlewać je kwasem siarkowym? ;:14
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Może po to aby utrzymać właściwe pH gleby dla borówki? Borówka jak by nie było jest rośliną kwaśnolubną. Jak ja podlewam borówki kwasem siarkowym to one do mnie wołają: Piotr ale Ty nas rozpuszczasz ;:oj
Dlaczego na forum jest tyle postów ratunku coś się dzieję z moją borówką?
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

A to moje Duke posadzone w zeszłym roku. Czyż nie wyglądają pięknie? :D
Obrazek

Obrazek
chris18404
200p
200p
Posty: 232
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Na co wskazują czerwone łodygi borówki? Posadziłem w tym roku na wiosnę krzaczek w ziemi z lasu spod sosen więc podłoże jest dobre.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1071
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Niektóre odmiany tak mają. U mnie Spartan ma pędy jednoroczne koloru wiśniowego.
marior18
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 30 cze 2016, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Witam. Coś zaczęło atakować liście moich borówek. Pojawiają się żólte plamy na nich.
Proszę o identyfikację choroby.
Sadzone w tam tym roku w torfie zmieszanym z korą. Nawożone w tym roku dwa razy siarczanem amonu. Odmiana bluecrop
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jakieś lekarstwo na mojego chandlera? Sadzony na jesień, bardzo słaby przyrost, zero kwiatów noi ten kolor. Mam 10 borówek wszystkie traktuje tak samo i ładnie rosną, tylko z ta jest problem. Ziemia rodzima zmieszana z kwaśna i ściółkowanie korą, w tym roku posypalam go malutka ilością nawozu.
Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Nawozy w "doniczce" się skończyły.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”