Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Witajcie, u mnie wysiane pomidorki i papryki, seler - pierwszy raz więc nie wiem co z tego będzie a w gruncie groszek :)
Krecik22
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 mar 2020, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

U mnie papryka i pomidory wysiane. Na swoją kolej czeka teraz rzodkiewka i sałata :)
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Nasionka wszystkich kapustnych skiełkowały po 2 dniach. Wczoraj przełożyłam do kubeczków. Oznaczone zapałkami: z czerwonym łepkiem kapusta, opalona brokuł, czysta kalafior. Wstawiłam po jednej etykietce z każdego gatunku (jakby pamięć zawiodła :wink: ).
Obrazek
Obrazek
Nawilżone nasionka bardzo kleją się do palców. Ja z wacika nabrałam nasionka na łyżeczkę i wykałaczką zsuwałam po jednym ziarenku do kubka.
miczu007
100p
100p
Posty: 192
Od: 4 sty 2014, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz - Okolice

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

u mnie tydzień temu wysiana sałata papryczki ostre (rzodkiewka w tunelu),
Wczoraj wysiane pomidory i papryki
W połowie tygodnia pójdzie bób i groszek do gruntu ;:3
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

U mnie papryczki wysiane jakiś czas temu niedługo będę pikować. niestety odmiany są pomieszane bo kilka razy wywaliła mi je kocica ;:188 Odkąd wylazły roslinki dała spokój. Wczoraj jednak wysiałam 20 odmian pomodorków i tego bym sobie nie darowała... kto by wiedział co jest co ? Dla tego codziennie brzegi doniczek pryskać będę dezodorantem śmierdzielem i jak na razie pierwsza noc była spoko :D Kot omija wszystkie parapety :D

A powiedzcie mi, mieszkam w centrum. Od kiedy sadzić takie rzodkiewki i sałaty w grunt? Też chętnie zrobiła bym rozsadę. Zawsze sieję dopiero w maju do gruntu. I jeszcze jedno pytanie- dynie wieadomo, wrażliwe są na mróz i sadzimy je po ostatnich przymrozkach. ale czy ktoś z Was siał je do doniczek kartonowych i z nimi sadził w miejsce docelowe by przy wsadzaniu do gruntu nie ruszać korzeni? Pytam, bo mam nasionka dyni Atlantic i założyłam się z kolegą kto większą wyhoduje :) Wiadomo, im większą sadzonkę posadzę, tym szybciej będzie kwitła itd....
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

MENA515
ja siałam dynie do doniczek i dopiero rozsady do gruntu. Wyśmienicie się to udaje, ale pod pewnymi warunkami:
- jedno nasionko do jednej doniczki lub większego pojemnika po jogurcie i od razu do ziemi wsypywałam troszkę granulowanego obornika, ponieważ dynie są strasznymi głodomorami
- nie zmieniać dyniom mieszkanek, bardzo tego nie lubią - jedna docelowa przeprowadzka w zupełności wystarczy
- rozsadę hartować dozując naturalne słońce bez szyby, żeby roślinka od razu wywalona na dwór nie została poparzona (nie potrafię podać minimalnej ilości dni i godzin tego hartowania, ja starałam się wystawiać nawet przez 2 tygodnie dzień w dzień i w pierwszych dniach nie eksponować na słońcu, tylko stawiać w półcień)
- przed wsadzeniem ślicznej wyrośniętej rozsady na miejsce docelowe dobrze podlać ziemię w pojemniku/doniczce, żeby bryłka łatwo dała się wyjąć w całości bez uszkodzenia bryły korzeniowej
- przeprowadzić roślinkę do bogatej w składniki odżywcze ziemi - wsadzić baaaardzo delikatnie wraz z całą bryłą i zawartością pojemniczka

Powiedzmy, że na 4 tak posadzone, jedna robi kaput.

Doniczek torfowych ani tutek po srajtaśmie nie polecam, wcale nie rozkładają się tak szybko, a tylko kłopot z podlewaniem siewek i rozsady :)

pozdrawiam serdecznie znad puree z dyni wyżej opisanym sposobem uprawianej w ogródku. Mniam :)
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8988
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Na rozsadę rzodkiewki potrzeba taki pełny tydzień .
Dzisiaj wysiejesz , jak przyjdzie zapowiadane ocieplenie wysadzisz .
W kartonowe nie siałam , ale w takie tabletki torfowe pęczniejące .
Przy wysadzaniu rozrywam nazwę to siateczka . Moim zdaniem to może
przyduszać korzenie . Te kartonowe też bym rozerwała .
Jeśli korzenie dobrze przerosną bryłkę ziemi łatwo się wyjmuje .
Przed wysadzaniem dobrze podlać .Wyćwiczyłam się przy rozsadaćh i idzie mi
dobrze wyjmowanie z pojemnika . Opukuję ściany i dno pojemnika tak by rozsada
odstała od ścianek , podkładam dłoń , na którą wyjmuję rozsadę . Nie do góry a w
dół . Obserwuję , jeśli wychodzi w całości to ok , w przeciwnym wypadku należy więcej
podlać i za jakiś czas powtórzyć .
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Nie siejcie nic do tych kartonowo-papierowych doniczek. Ja jednego roku straciłem część rozsad dyniowatych, bo one pleśnieją, rozpadają się, wyciągają wilgoć roślinom lub robi się w nich błoto, bo nie przepuszczają wody. Doniczki, które mi zostały powędrowały na kompost.
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

U mnie dziś pomidory. Z doświadczeń poprzednich lat uważam, że koniec marca to optymalna pora na siew pomidora gruntowego.
"Artificem commendat opus"
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1316
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

--julian-- pisze:Nie siejcie nic do tych kartonowo-papierowych doniczek. Ja jednego roku straciłem część rozsad dyniowatych, bo one pleśnieją, rozpadają się, wyciągają wilgoć roślinom lub robi się w nich błoto, bo nie przepuszczają wody. Doniczki, które mi zostały powędrowały na kompost.
A ja sobie jchwalę te doniczki. Ze zwykłych doniczek traciłam część rozsady.
Dyniowate sadzi się głębiej, niż rosły w doniczce - aż po liścienie. Wtedy diniczki nie wystają ponad glebę i nie wyciągają wilgoci, a dodatkowo roślina wypuszcza więcej korzeni.
kontra
200p
200p
Posty: 410
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

kuneg pisze:
--julian-- pisze:Nie siejcie nic do tych kartonowo-papierowych doniczek. Ja jednego roku straciłem część rozsad dyniowatych, bo one pleśnieją, rozpadają się, wyciągają wilgoć roślinom lub robi się w nich błoto, bo nie przepuszczają wody. Doniczki, które mi zostały powędrowały na kompost.
A ja sobie jchwalę te doniczki. Ze zwykłych doniczek traciłam część rozsady.
Dyniowate sadzi się głębiej, niż rosły w doniczce - aż po liścienie. Wtedy diniczki nie wystają ponad glebę i nie wyciągają wilgoci, a dodatkowo roślina wypuszcza więcej korzeni.
Ja korzystałam i też było ok. Żadnych strat, chyba że ślimaki zjadły. Teraz sieję później do wytłoczek po jajkach i tez jest ok.
Awatar użytkownika
Adek9193
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 sty 2020, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Ja natomiast w sobote wysiałem do pojemniczków po lodach : selera, pora, pomidorki (rózne które mi zostały z lat poprzednich) , kalarepke, oraz kapuste.

Zastanawiam się czy nie spróbowac w tym roku wysiac oberżyny :lol: :lol: :lol: jak sadzicie?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz.10

Post »

Na pytanie, czy coś wysiać może być tylko jedną odpowiedź - spróbuj :lol: termin na oberżynę jest jeszcze ok.

Dziś wysiewam rozsadę sałaty lodowej na lato i może masłowej Saby, bo nie ma tendencji szybko kwitnąć.
I owies wielkanocny :wink:

Zauważyłam, że niedawno siany szpinak i rzodkiewki już skielkowały w gruncie, mimo chłodów.


Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”