Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
gardenista
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 paź 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Pan Kleks, masz na myśli to, że będziesz przycinał żywopłot za siatką, a nie przed? Bo żywopłot trzeba strzyc przy najmniej 2x w roku.
Chcesz, żeby docelowo nie było widać siatki? Czy raczej, żeby stanowił zwarte zarośla tak, żeby np. duże zwierzę się nie przedostało?
Pan Kleks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sty 2021, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

gardenista pisze:Pan Kleks, masz na myśli to, że będziesz przycinał żywopłot za siatką, a nie przed? Bo żywopłot trzeba strzyc przy najmniej 2x w roku.
Chcesz, żeby docelowo nie było widać siatki? Czy raczej, żeby stanowił zwarte zarośla tak, żeby np. duże zwierzę się nie przedostało?
dokładnie o to mi chodzi, chce przycinać za siatką (chciałbym żeby częściowo przerósł ogrodzenie i tworzył takie ogrodzenie jak na zdjęciu Obrazek ).
Tylko zastanawiam się jak daleko od siatki go posadzić...
gardenista
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 paź 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Myślę, że przy najmniej 50-70 cm. Przez kilka pierwszych lat będziesz musiał od strony siatki wchodzić i przycinać, żeby się młode grabki zagęściły, a dopiero później przerosną siatkę.

Ja mam posadzone pewnie z ponad metr, ale za siatką jest pole orne sąsiada, więc przycinam od mojej strony.
Doszkin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2021, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trzebiel

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam, to moj pierwszy post na tym forum, wczesniej przeczytalem caly watek, chce w tym roku popelnic u siebie zywoplot grabowy. Mam dostep do sadzonek ze szkolki lesnej z okolicy, sa to sadzonki ~50cm 2 letnie. Zalezy mi na scianie gestej i wysokiej ~ 2m a w jednym miejscu 3m. Mam 144mb do obsadzenia i poczatkowo planowalem zywoplot w 2ch rzedach co 25cm ale z tego co piszecie to nie jest to najlepsze wyjscie. Teraz sklaniam sie ku jednemu rzedowi co 30-35 cm. Na chwile obecna zaczalem juz przygotowania, podcinam trawe i usowam ja (siana jesienia 2020) tworzac zaglebienie oraz odcinam borderem na szerokosc 1,25 m od plotu, w to zaglebienie pojdzie 7-10cm sciolki w postaci zrebki drewnianej lisciastej. Mam kilka pytan przy tych zalozeniach:

1. Czy sadzonki 2 letnie nie powinny byc juz wyzsze niz 50cm? I czy takie 50 cm beda sie nadawaly? Zamierzam przycinac zaraz po wsadzeniu do 25cm.
2. Czy moja decyzja o jednym rzedzie i odstepach 30cm jest trafiona przy powyzszych zalozeniach?
3. Jak juz pisalem będę mial wysciolkowany pas o szerokosci 1,25 od ogrodzenia, zywoplot chce ciac od wewnatrz posesji, w jakiej odleglosci od ogrodzenia zaplanowac linie nasadzen?
4. Mam swider do wkretarki szeroki na 8cm i dlugi na 35 cm, czy nasadzenia z jego pomoca to dobry pomysl? wtedy dolki moglbym zasypywac kompostem.

będę wdzieczny za wskazowki.
gardenista
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 paź 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Doszkin, znawcą nie jestem, ale się wypowiem :wink: Bazując na własnym doświadczeniu :)
Druga opcja , czyli co 30-35 cm wydaje mi się optymalna. Ja sadziłam w jednym rzędzie, ok. 100m, w trzech rzutach, zawsze na wiosnę i graby ładnie się zagęściły.
Kupowałam sadzonki 2 letnie na all.. z gołym korzeniem. Były właśnie takich rozmiarów jak piszesz - ok. 40 - 50 cm. Podobno im młodsze z gołym korzeniem, tym lepiej i szybciej się przyjmą. Starsze lepiej z doniczek. Mnie przyjęły się praktycznie wszystkie, może z 10 sztuk uschło, ale nie dosadzałam i nie widać tego teraz, kiedy żywopłot jest już wysoki.

Ja mam posadzone ok metr od ogrodzenia, ale zobacz sobie ile będziesz potrzebował miejsca, żeby wejść i podciąć gałęzie, kiedy już będzie docelowej wysokości.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam jak chcesz ściółkować zrębkami, ale jeśli nie są przekompostowane to nie mieszaj ich z ziemią tylko nasyp na wierzch po posadzeniu grabów. Z ziemią przemieszaj kompost.
Nie wiem jak sprawdzi się świder do sadzenia.... Ja używałam sztychówki.
Kumcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2020, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

kowalwojt pisze:Czekałem 2 tygodnie aż zielsko i trawa zżółkły. Musiałem poprzesadzać rośliny które były wcześniej przed żywopłotem i nie miałem czasu tego przekopać i odchwaścić więc może stąd te moje problemy z chwastami (głównie powój).
Jak zamierzasz przycinać swój żywopłot od strony siatki? czy może pozwolisz mu przerastać siatkę? ja takiego problemu nie mam bo mam mur od sąsiada niczym w Alcatraz stąd przesadzanie roślin i potrzeba zielonej ściany.
Zdjęcia 1,2,3 z sadzenie
Zdjęcie 4 wiosna 2015,
Zdjęcie 5 jesień 2015
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Czy pochwaliłbyś się jak ma się Twój żywopłot grabowy od tamtego czasu? Rok temu również posadziłam 2 rzędy grabu 'pod murem' i teraz ciągle zastanawiam się jak ja go będę później przycinała od strony ściany :roll: :?: Koleżanka pracująca w branży ogrodniczej mówi że on sobie poradzi ale mi nie daje to spokoju...
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Hej :wit
Zagląda tu ktoś kto ma posadzone graby blisko pełnego płotu?
Chodzi mi tu o płot betonowy, drewniany lub inny "pełny" - jak wyglądają rośliny od strony płotu?
W jakiej odległości je sadzić żeby jakiegoś choróbska nie złapały? Trzeba je przycinać od strony płotu?
Czy może z braku światła będą od strony płotu kiepsko rosły i nie trzeba ich będzie z tamtej strony przycinać?

Proszę - podzielcie się Swoimi doświadczeniami przy takim obsadzeniu.
Pozdrawiam, Aneta:)
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pierwsze cięcie żywopłotu z grabu

Post »

Dzień dobry

Graby zakupiłem z gołym korzeniem i posadziłem jesienią 2019 r. Grab wówczas był już przycinany, ale do tej pory nie przeze mnie. Na tę chwilę są to patyki o wysokości 100 - 150 cm. U góry posiada kilka gałązek. Czytałem, że teraz jest dobry okres na cięcie grabu. Czy te kilka gałązek powinienem po prostu skrócić o połowę? Czy więcej/mniej?
Awatar użytkownika
LukaszNu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 22 lip 2016, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baby koło Kruszyny
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam,
Czeka mnie powtórne sadzenie grabu. Niestety przy poprzednim razie jak sadziłem to popełniłem błąd i nie zerwałem darni ani ziemi nie przygotowalem. Przez to grab mi zarósł strasznie, chorował i sporo sie odpadów zrobilo.

Teraz postanowilem zrobic to jeszcze raz ale po bożemu. Chciałbym obok starego zerwac darń, nawieźć żyznej ziemi , dobrze spulchnic i posadzić nowy rzędem. A potem z tego starego co jeszcze sie zachowalo przesadze w drugi rzadek nowego. Niestety ten stary tak zarosniety ze nie da rady go ratować tak jak jest.

W związku z tym czeka mnie zakup okolo 200 sadzonek grabu. Znalazłem oferte grabu z mikoryzą. Pytanie czy warto dopłacać (1,50 za sadzonke 40 cm ) za mikoryze, czy sobie darowac ? A moze samemu kupic mikoryze do liściastych i zaaplikowac? Stosowal ktos, warto to zastosować?

Zastanawiam sie tez czy miejsce do sadzenia nie zawieźć jeszcze np. Granulowanym obornikiem. Zmarnowałem rok przez to że zrobiłem to źle wiec teraz chcę to zrobić jak trzeba :)
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

LukaszNu,
Na twoim miejscu dałbym sobie spokój z sadzonkami z mikoryzą. Zadbaj o dobre, odchwaszczone stanowisko, sciółkę i podlewanie w okresach suszy w pierwszym roku. Z własnego doświadczenia mogę też stwierdzić, że żywopłot z grabu posadzony tylko w jednym rzędzie jest wystarczająco gęsty, łatwiejszy w utrzymaniu.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

bald
Żywopłot powinien być gęsty od samego dołu. Jeśli sadzonki w twoim żywopłocie to tylko goły pień u dołu i kilka rozgałęzień wyżej, to potrzebne jest radykalne cięcie żeby go wyprowadzić jak należy. Pomocne byłoby załączenie zdjęcia do postu. Z jak dużych sadzonek sadziłeś żywopłot?
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Cześć,
chciałbym Was zapytać o doświadczenia po przycięciu sadzonek grabu.

Przyciąłem moje zasadzone w zeszłym roku graby do 30 cm. Część z nich po przycięciu to po prostu patyk wystający z ziemi bez żadnych pączków, niczego. Po prostu ucinałem główny przewodnik. No i zastanawiam się czy takie kikuty u Was odbiły... , czy zdarzało się, że nie wypuściły żadnych gałązek i usychały...?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Swój żywopłot jednorzędowy sadziłem na początku kwietnia, przyciąłem po posadzeniu i już w maju sadzonki wypuszczały nowe gałązki poniżej miejsca cięcia.
Czy dobrze rozumiem, że sadziłeś wiosną, zaraz po posadzeniu przyciąłeś i część sadzonek do końca sezonu wegetacyjnego nie wypuściła nic?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”