Ogród zielonej

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu,
straszyli suszą, ale na szczęście tylko straszyli.
Soczystość zieleni, jaką można podziwiać w Twoim i nie tylko ogrodzie robi wrażenie po tym, z czym mieliśmy do czynienia ostatnie dwa lata.
Ja dziś skosiłam siano i mam nadzieję na tydzień bezdeszczowej pogody ;:3

Co to jest rzodkiewka strąkowa?
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Ogród zielonej

Post »

Muszę się przyjrzeć kolorom swoich naparstnic, jak już w końcu zakwitną. W ubiegłym roku nareszcie się ich troszkę nasiało, chociaż też nie ma szału. Natomiast wszystko u mnie jest niskie, zarówno naparstnie nie wyrosły strzeliście, jak i większość irysów zakwitła tuż przy ziemi. Na jednej rabacie będą wysokie, ale tylko tam ;:108 Z tegorocznymi wysiewami chyba większość ma kłopoty, jeszcze ngdy nie miałam tak złego roku, albo w ogóle nie kiełkowało, albo marniało. Na dwadzieścia wysianych hokkaido wykiełkowało osiem, z czego po wysadzeniu do gruntu trzy zginęły. Ale za to od deszczu robi się soczyście zielono, może jeszcze nie tak jak u Ciebie, ale już rośliny przyspieszyły i za chwilę będzie podobnie. Może na kolory jeszcze poczekam, bo to wszystkow powijakach, ale będzie i to :tan Pięknie skomponowane masz rabatki, wszystko jest na swoim miejscu, wszystko do siebie pasuje. U mnie totalny miszmasz, sadzę tam, gdzie pojawi się skrawek wolnej ziemi, ale niech i tak będzie.
Napisz mi coś na temat pietruszki naciowej? Ona snma sie wysiewa, czy trzeba ją siać? Mam ochotę na kilka, w tym roku za późno o tym pomyślałam, ale w następnym spróbuję, zawsze troche zieleniny będzie z ogródka.
Miłego weekendu ;:196
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Ogród zielonej

Post »

Witaj Soniu :wit . Dziękuję za poglądowe zdjęcia Ptasich Łapek. Mam u siebie ale tylko 2 sztuki ;:224 . Nie są jeszcze takie ładne jak u Ciebie ale wszystko wymaga czasu ;:108 . Żurawki masz bardzo ładne, często je odmładzasz ?? Miałam kilkanaście odmian tak po sztuce na samym początku tworzenia rabat ale jakoś tak brzydły z wiekiem :roll: . Może Twoja ziemia bardziej im sprzyja . Pozdrawiam i pięknej niedzieli życzę :wit .
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 17039
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu :wit Ty wiesz,że ja zawsze twoim ogrodem się zachwycam. ;:180

Pięknie rośliny dobrane.Wszystko spójne, elegancko wygląda. ;:63 ;:63
Trawki, żurawki , hosty pięknie się prezentują.. :)
Naparstnice takie dostojne, piękne.
I przetaczniki, ;:333 Czoski są zawsze takie dostojne, cudne .
Dobrej niedzieli życzę. ;:196
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród zielonej

Post »

Liczę Soniu, że moje dyniowate ogarną się, póki co nadal nędza... nawet mi się do nich zaglądać nie chce ;:222 Pogoda idealna na grzyby, szkoda że w ogrodzie a nie w lesie, ech... ale koniec narzekania. Rzodkiewka strąkowa? Pierwsze słyszę o takim cudzie! A smakuje jak? Uprawiałaś kiedyś? Owoce są w strąkach, jak fasola?
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11648
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Cały dzień bez jednego promienia słońca. Parę zdjęć zrobiłam, ale marne bez właściwego światła.

Odpowiem zbiorowo o rzodkiewce strąkowej. Nie mam żadnego doświadczenia z jej uprawą. Dostałam jesienią trzy nasiona od Uli Black Rose. Wysiałam do doniczki i dwie siewki na początku maja wsadziłam między bylinami. Bulwa ma w tej chwili około 6-7 cm średnicy, a cała roślina około 40 cm wysokości. Jadalne są strąki o długości około 3 cm i mają smakować jak tradycyjna rzodkiewka, tylko że zbierać można do późnej jesieni. Zdam relację, jak pierwsze strąki zjemy.

Borówki mają wody pod dostatkiem, więc owoce wyjątkowo duże.

Ostnice przy tarasie zaczynają się kłosić. Pora je usunąć, ponieważ nie mogę się dopielić siewek z kostki.

Maryniu jesteś wyjątkowo miła, dziękuję. ;:196 Wiele roślin rośnie marnie albo choruje, ale w całości ogrodu jakoś się udaje je ukryć.
Miałam już lata, gdy definitywnie chciałam się pozbyć żurawek z powodu opuchlaków. Teraz też czasem któraś wypadnie, ale generalnie rosną bezproblemowo. Najbardziej uciążliwe odmładzanie. Co roku ukorzeniam młode z dwu lub trzech odmian, więc praca rozłożona na kilka lat. ;:108

Madziu deszcze trochę odpuściły, jest nadzieja, że Twoje siano przeschnie.
Mój ogród od początku tworzenia chyba nie dostał tyle wody. Rośliny przez ostatnie ciepłe dni dosłownie buchnęły wzrostem i zielenią. ;:215

Iwonko dziękuję, ;:196 po pozbyciu się bukszpanów też sadzę rośliny w wolne miejsca i większość rabat, to totalny chaos. Nawet mi się podoba, bo zawsze coś kwitnie w każdym zakątku ogrodu. Teraz królują naparstnice, tylko 38 sztuk. :;230 Irysy generalnie w tym roku się nie popisały, u mnie tylko syberyjskie ładnie kwitły.
Pietruszka naciowa jest dwuletnia. To bezproblemowa zielenina, nigdy nie miałam z nią problemów. Sieję w marcu do dwu doniczek, a potem całą kępkę do gruntu. W drugim roku szybko ścinam młodą do mrożenia, ponieważ wybija w kwiat. U mnie już w połowie maja wypuściła długie pędy z nasionami. Zimą nie było mocnych mrozów, więc skubałam pojedyncze listki cały czas, ale nowe nie wyrastały.

Ewelinko dziękuję, ;:196 siostra mnie odwiedziła, więc sobota i niedziela minęły miło.
Jak masz Ptasie łapki, to możesz się dochować kilku kępek. Dość szybko przyrasta. Kupiłam dwie sztuki chyba 4 lata temu, a teraz mam kilkanaście. W pierwszym roku po podzieleniu słabo rośnie, ale potem szybko się zagęszcza. ;:215
Żurawki odmładzam co 3-4 lata. Jedne odmiany można rzadziej, inne niestety częściej. Marmalade należy do tych szybko zagęszczających się i trzy lata, to u mnie optymalny czas do podziału. Z jednej można zrobić 5-6, więc dużo wyrzucam, ponieważ takiej liczby młodych nie potrzebuję. Co roku odmładzam dwie lub trzy odmiany, więc się nie napracuję.

Aniu miło, że widzisz piękno na moich rabatach. ;:180 Policzyłam naparstnice, mam ich 38. ;:306
Jestem zauroczona czosnkami Krzysztofa. Mają około 18 cm średnicy i prawie nakładają się na siebie, niestety za gęsto posadziłam. ;:223


Basiu chodzę oglądać swoją dynię codziennie, ale przysłowiowe pańskie oko nic jej nie tuczy, ;:224 jak nędzna była taka jest. Może jak przestaniemy się martwić, to nas zaskoczą i ruszą lepiej. ;:131
O rzodkiewce napisałam na początku, żeby kilka razy się nie powtarzać.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
DzonaK
200p
200p
Posty: 434
Od: 15 maja 2018, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielawy łódzkie

Re: Ogród zielonej

Post »

Własnie może dlatego rododendron mi nie kwitł bo zaniedbałam go w zeszłym roku, w sumie to nie wiedziałam, że on potrzebuję dużo wody. Doczytałam i w tym roku dbam o niego dokarmiam, poję mam nadzieje że na drugi rok się odwdzięczy póki co bujnął się ma dużo nowych liści i rośnie w oczach. Piękne masz te ostnicę , ja mam jedną i nie mogę się doczekać aż będzie taka ładna jak u Ciebie ;:oj ;:196
Pozdrawiam Joanna
Pod dębem
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogród zielonej

Post »

Dziękuję za zdjęcia porównawcze żurawek. ;:196
Przekonały mnie, żeby jednak przesadzić żurawki na słoneczną rabatę, zwłaszcza, że ślimaki w jeden wieczór sprzątnęły mi wszystkie świeżo wysadzone i zaplanowane na te stanowiska byliny.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16663
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, kilka dni poza domem i od razu mnóstwo zaległości. Mam wprawdzie internet w telefonie, ale jeszcze problemem jest dla mnie pisanie. Jedynie podglądam, dzięki czemu wiem, co w trawie piszczy. :lol:

Twój ogród już nie tylko bucha świeżą zielenią, ale wypełniony jest licznymi kolorami. ;:215 Zaskoczyły mnie kwitnące już dalie i ukwiecony tytoń. ;:138

Dyniowate i u mnie byle jakie. Z wcześniej posadzonych kabaczków i cukinii zostało mi po jednej sztuce, ale to wina pędraków chrabąszcza majowego, którego u nas zatrzęsienie. Najpierw zdziesiątkowały truskawki, wykończyły śliwę, a teraz niszczę mi nawet rośliny ozdobne. Codziennie znajduję jakiegoś kwiatka leżącego bezwładnie, wykopuję i okazuje się, że korzeni brak, a pod rośliną jeden lub dwa pędraki. ;:145
Powtórzyłam wysiew cukinii, wschodzą, ale co się z nich ostanie... trudno powiedzieć. ;:131 W każdym razie nasiałam ze dwadzieścia, to może coś zostanie dla nas.
Koper powschodził pięknie, taki był zieloniutki, by po jednej nocy zniknąć całkowicie z powierzchni ziemi. ;:222 Zasiany w tunelu był już gotowy do spożywania, ale i on w ciągu jednej nocy zniknął. ;:223
Piszę o tym, bo czytam, że nie tylko u mnie takie herezje się wyprawiają. :oops: Że nie wspomnę o ślimakach i ich wielkim apetycie.

Mam nadzieję, że to już za nami i teraz wszystko zacznie rosnąć, spełniając nasze oczekiwania, czego Tobie, sobie i całemu koleżeństwu życzę z całego serca. ;:167
Pozdrawiam. ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4980
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Ogród zielonej

Post »

To fajnie, gdy następne pokolenie przejmuje nasze zainteresowania :) U mnie ptaków też sporo, ale bardziej je słychać niż widać :wink: Zwłaszcza nad ranem uwielbiają wyśpiewywać swoje trele i budzić mnie tym chórem ;:224
Ja mam całkiem sporo ostróżek, a mączniaka złapała jedna jedyna :shock: Wszystkie wokół zdrowe, a skąd u tej jednej się wziął? Mszyce w tym roku to chyba wszędzie plaga :twisted:
Też miałam pytać o rzodkiewkę strąkową, ale doczytałam już odpowiedź. No ciekawe, ciekawe... U mnie zwykła zrobaczywiała to może taka by się bardziej udawała. Muszę koniecznie poszukać nasion.
Nadmiar deszczu chętnie przygarnę :lol:
Pięknie ci wszystko rośnie ;:215 I nawet białą ostróżkę wypatrzyłam, a ja jakoś nie mogę się jej dochować, choć już kilka razy próbowałam, ostatnia próba w tamtym roku.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11648
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Ciepło i nie padało, choć prognozy zapowiadały deszcz i grad. ;:202
Pierwsze fasolki jutro będą do obiadu.

Joasiu dziękuję, ;:196 ostnice dziś zostały przerzedzone, a niektóre całkowicie wycięte. Mam ich kilkadziesiąt, a deszcze tak je pobudziły do wzrostu, że zarastają wszystko wokół. ;:222 Dynie i cukinie się ucieszyły, wyścieliłam ostnicami kompostownik. :)
Wody rododendronom nie żałuj, ale nie przesadzaj z nawożeniem, ponieważ są bardzo wrażliwe na zasolenie. Mają wtedy problem z pobieraniem składników pokarmowych z gleby.
Jak ostnica zawiąże nasiona zbierz i wysiej w cienistym miejscu, będziesz mieć własne siewki. ;:108

Ula jak poczytałam u Ciebie o stratach, to byłam w szoku. Strasznie przykro, jak człowiek się napracuje i wszystko zjedzą oślizłe potwory. ;:174
Marmalade, to chyba jedna z lepszych żurawek na słońce, ;:215 tylko wyjątkowa susza może lekko przypalić liście. Wystarczy jej trochę wody raz w tygodniu.

Lucynko dziękuję. ;:196 Zaległości w Waszych ogrodach, to ja mam stale. ;:173
Dalie z ubiegłorocznych siewek, podpędzone w doniczkach, a tytoń wysiałam pod koniec marca, jak większość innych siewek padło. Teraz wcześniej kwitnie. :tan
Jak tylko uda Ci się wykopać pędraki niszcz, będzie w kolejnych latach mniej dorosłych, które znoszą jaja. Ponieważ są terytorialne, to stale mnożą się w miejscu urodzenia. U siebie też na grządkach czasem wykopię, ale po wyczyszczeniu trawnika już mało ich widać.
Cukinie jeszcze z pewnością urosną i zdążysz się nimi nacieszyć. ;:108

Małgosiu niestety zima bez mrozów, więc wszelkie robactwo przeżyło i mnoży się szybko. ;:223 Wysiałam koper w donicy, przykryję włókniną, może mszyce się nie dobiorą do niego.
U mnie najwięcej mączniaka mają właśnie białe ostróżki. Użyłam topsinu, ale na razie bez efektu, codziennie pada. Za kilka dni spróbuję inny preparat, bo już siedem białych straciłam. ;:145 Pozbieram nasiona z białych, jak uda mi się zwalczyć grzyba.
Mnie codziennie ptaki zmuszają do wstania o czwartej i zamykania okna. ;:173 Nie da się spać, taki miły chór, każdy ptak śpiewa na swoją nutę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nifredil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4371
Od: 26 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Sonia, zazdroszczę ptasich pomocników. U mnie ślimaczarnia rządzi ogrodem, a codzienne ulewy wcale nie pomagają.
Co do siewów, to w tym roku naprawdę jakoś to kiepsko wychodzi. Jest kilka roślin, ktore dlugo za mną chodziło i nijak nke chciały wychodzić z nasion. W tym roku po kilku latach prób i porażek udało mi się kupic SADZONKĘ Gaury. Orlaję również próbowałam bezskutecznie :roll: za to udało mi się wysiać szałwię, rudbekię Cherokee Sunset i naparstnicę, ktora właśnie ma być morelowa, jeśli się takową faktycznie okaże (dopiero za rok się przekonam, bo nasiona kupiłam jako ogrodowe nadwyżki na alledrogo) to mogę ci podesłać paczuszkę do wysiewu.
Najważniejsze żeby ta pogoda się wreszcie wyklarowała.. U mnie już niektóre róże lapią plamistość, ale co się dziwić do południa słońce i temperatury ponad 20 a popołuniu burze i wilgoć przez całą noc.. Choróbska na roślinach szaleją
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu pięknie Ci kwitnie i tak obficie liliowiec moje jeszcze nie wszystkie mają pąki , a fasolka pomimo 2 siewu wcale mi nie wzeszła , musi być ciepło u Ciebie ;:168 ;:3
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”