Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28  
Autor Wiadomość
x-y-19
 Tytuł: Re: Plamy na liściach
PostNapisane: 3 sty 2020, o 13:44 
---

0 szt.
Ja widziałam po 4 zdrowe liście z każdej strony od góry licząc, ale to nieważne.
Po takim uchlastaniu to masz teraz piękny widok :D Zrobiłłabyś to samo gdyby nie kwitł?

norbert76
PostNapisane: 3 sty 2020, o 14:07 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
gerranium napisał(a):
Ja diagnozy nie postawiłam, gdyż za mało znam się na chorobach storczyków. U mnie storczyki są zazwyczaj zdrowe. Wolałam działać, żeby choróbsko nie przeszło na pozostałe rośliny, niż zastanawiać się nad diagnozą.
Te zmiany były nie na połowie liści, lecz na 1/3 liści (tzn. na pięciu liściach z 15-stu liści), ponadto były one na samych końcach liści, zatem ciągle uważam, że "ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji".

Nie znasz się z jednej strony na chorobach liści, ale wg Ciebie ze storczykiem wszystko jest ok.?
Druga sprawa, gdzie napisałem że Twój storczyk jest w stanie agonalnym? Przeczytaj jeszcze raz moje posty...
Napisałem, że storczyk potrafi zakwitnąć również wtedy gdy choruje i również w stanie agonalnym.
Jeśli storczyk choruje najlepiej zrezygnować z kwitnienia gdyż bardzo to osłabia roślinę, a biorąc pod uwagę stan Twojego storczyka to tą energię która będzie wykorzystana na tworzenie kwiatów, lepiej przekierować na regenerację tego storczyka.
Twój storczyk w żadnym wypadku nie jest w dobrym stanie. Ale jeśli uważasz inaczej, to w jakim celu zadajesz pytanie tutaj na forum i nie chcesz posłuchać rad osób mających większą wiedzę od Ciebie? Hmmm...

Ucięcie końcówek liści to pierwszy etap leczenia, drugim jest wyciągnięcie z doniczki, sprawdzenie stanu korzeni, wycięcie chorych - jak będą i wymoczenie w preparacie grzybobójczym. Następnie posadzenie do nowego podłoża.

Jeszcze pytanie w kwestii pojemnika - na dole jest jeden mały otwór odpływowy? To za mało, widziałaś dedykowane doniczki do storczyków - mają one wiele otworów. W przypadku tych roślin konieczne jest zapewnienie jak największej cyrkulacji powietrza w obrębie bryły korzeniowej. Jeden mały otwór to za mało.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gerranium
PostNapisane: 3 sty 2020, o 15:46 
50p
50p

1 szt.
Nie napisałam, że ze storczykiem jest wszystko OK, lecz że ogólnie jest w dobrej kondycji.

Pytanie zadałam w celu określenia nazwy owego choróbska, gdyż, jak napisałam, nie znam się na chorobach storczyków. Mam 13 storczyków i wszystkie są zdrowe.

Na dole jest ok. 35 otworów odpływowych wykonanych przeze mnie rozgrzanym gwoździem.

Wycięcie pędu kwiatowego oraz wymoczenie korzeni w antygrzybie rozważę w najbliższej przyszłości.

norbert76
PostNapisane: 3 sty 2020, o 16:32 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Ok., to w zasadzie to samo co w dobrej kondycji. Dobra kondycja to taka, w której liście nie są chore w niemal połowie długości. Ten stan można co najwyżej określić jako dostateczny.
Zrobisz co będziesz chciała, ale gdyby to był mój storczyk zrobił bym od razu tak jak napisaliśmy tutaj Tobie.

gerranium
PostNapisane: 9 sty 2020, o 09:01 
50p
50p

1 szt.
yanina_19 napisał(a):
Po takim uchlastaniu to masz teraz piękny widok

Taki mam teraz widok. Całkiem ładny.

Obrazek

yanina_19 napisał(a):
Zrobiłłabyś to samo gdyby nie kwitł?

Oczywiście. Podobnie, jak większość Forumowiczów.

norbert76
PostNapisane: 9 sty 2020, o 14:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jak widać zbyt małe masz doświadczenie w uprawie tych roślin, bo samo stwierdzenie ładny o niczym nie świadczy.
Np świeżo kupione storczyki też zwykle ładnie wyglądają, ale wskutek nieprawidłowej pielęgnacji zwłaszcza w marketach, w korzeniach może być już proces gnilny. Z własnego doświadczenia wiele takich egzemplarzy przerobiłem. Sama roślina o czym pisałem wcześniej przez jakiś czas jeszcze całkiem ładnie wygląda. Do czasu...

Dlatego na razie nie masz co się cieszyć, bo chociażby taka ilość korzeni powietrznych może świadczyć o uszkodzeniu korzeni właściwych. Druga sprawa najniższy liść już zaczął żółknąć i proces dość szybko będzie postępować, podobnie widać to w przypadku liści, które przycinałaś. Stawiam, że w roślinie krąży już infekcja.
Kwitnienie osłabia roślinę i wszystko wyjdzie dopiero po jego zakończeniu. Może być tak, że będziesz musiała reanimować storczyka. Uszkodzenie korzeni właściwych nie zawsze od razu wpływa na wygląd części nadziemnej - to podstawowy błąd oceny kondycji storczyka.

Jeszcze o ładnym wyglądzie storczyków, mam takie które reanimuję i mają jeszcze niezbyt dużo korzeni właściwych i mam takie egzemplarze, które mają je bardzo rozbudowane. Patrząc tylko na część nadziemną można łatwo się pomylić, bo oba podobnie ładnie wyglądają.

gerranium
PostNapisane: 9 sty 2020, o 15:16 
50p
50p

1 szt.
Ten storczyk jest ze mną od ponad 10 lat. Od 4 lub 5 lat nie zgubił ani jednego liścia, cały czas wypuszczał nowe liście. Po takim czasie nie zdziwi mnie odrzucenie przez roślinę najstarszego liścia.

norbert76 napisał(a):
Jeszcze o ładnym wyglądzie storczyków, mam takie które reanimuję i mają jeszcze niezbyt dużo korzeni właściwych i mam takie egzemplarze, które mają je bardzo rozbudowane. Patrząc tylko na część nadziemną można łatwo się pomylić, bo oba podobnie ładnie wyglądają.

Z tym się w pełni zgadzam, gdyż sama miałam takie przypadki.

Nashua2
PostNapisane: 16 lut 2020, o 00:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Proszę pomóżcie, co to jest jak się tego pozbyc
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 16 lut 2020, o 03:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Mamy zgadywać?

Opisz dokładnie warunki uprawy, stanowisko, podlewanie, sprawdź stan korzeni, czy nie ma szkodników.

Takie plamy mogą np. być efektem przelania i obecnością infekcji grzybowej.

x-y-19
PostNapisane: 16 lut 2020, o 09:41 
---

0 szt.
Nashua2, to prawdopodobnie uszkodzenie mechaniczne, jakby 'coś' przyciskało liść dłuższy czas. I tak już zostanie..jeśli nie zacznie z czasem w tych miejscach zasychać.

Nashua2
PostNapisane: 16 lut 2020, o 09:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Storczyk stoi na wschodnim oknie, podlewamy co 2 tyg ( kąpiel prze około 2 h) korzenie wyglądają normalnie

norbert76
PostNapisane: 16 lut 2020, o 15:10 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
2h moczenia to za długo, wystarczy do 30 minut. Korzenie z wierzchu wyglądają w porządku, a jak w środku? Przesadzałaś go już?
Masz np. kota, który ma dostęp do storczyka? Mógłby on również zrobić takie uszkodzenia.

Nashua2
PostNapisane: 16 lut 2020, o 18:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Kota nie mam, ale z korzeniami to jedna nie tak pięknie, z góry napowietrzne są ładne, ale te dolne to jakby ich nie było, jakby zgniły. Czy to może być tego objawia? Jak to teraz uratować?

Ekspresja
PostNapisane: 16 lut 2020, o 19:02 
200p
200p

1 szt.
@Nashua2
Czas namaczania nie jest tak istotny...im dłużej namaczasz, tym rzadziej podlewasz. Ja swoje moczę 1 h raz/tydz. - doniczki Ø 12, a raz/2 tyg. - doniczki Ø 15. Musisz wyjąć z doniczki i ocenić korzenie...najlepiej wstaw zdjęcie.

Nashua2
PostNapisane: 16 lut 2020, o 19:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 19 lut 2020, o 18:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
No nie...
Wywal ten wazon. Do korzeni musi docierać powietrze. Postaw na podstawce.

Korzenie, a najlepiej całą roślinę wymocz jakieś kilkanaście minut w roztworze przeciwgrzybicznym, np Topsin (kilka kropli na litr wody).
Kup, na Allegro korę śródziemnomorską o frakcji 9 - 12mm, żadnych marketowych mieszanek i do tego posadź storczyka.

Nashua2
PostNapisane: 20 lut 2020, o 09:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzięki za wskazówki, tak też uczynię.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 476 ]  Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości