Plamy na liściach

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Mamy zgadywać?

Opisz dokładnie warunki uprawy, stanowisko, podlewanie, sprawdź stan korzeni, czy nie ma szkodników.

Takie plamy mogą np. być efektem przelania i obecnością infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Nashua2, to prawdopodobnie uszkodzenie mechaniczne, jakby 'coś' przyciskało liść dłuższy czas. I tak już zostanie..jeśli nie zacznie z czasem w tych miejscach zasychać.
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Storczyk stoi na wschodnim oknie, podlewamy co 2 tyg ( kąpiel prze około 2 h) korzenie wyglądają normalnie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

2h moczenia to za długo, wystarczy do 30 minut. Korzenie z wierzchu wyglądają w porządku, a jak w środku? Przesadzałaś go już?
Masz np. kota, który ma dostęp do storczyka? Mógłby on również zrobić takie uszkodzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Kota nie mam, ale z korzeniami to jedna nie tak pięknie, z góry napowietrzne są ładne, ale te dolne to jakby ich nie było, jakby zgniły. Czy to może być tego objawia? Jak to teraz uratować?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

@Nashua2
Czas namaczania nie jest tak istotny...im dłużej namaczasz, tym rzadziej podlewasz. Ja swoje moczę 1 h raz/tydz. - doniczki ? 12, a raz/2 tyg. - doniczki ? 15. Musisz wyjąć z doniczki i ocenić korzenie...najlepiej wstaw zdjęcie.
Pozdrawiam:)
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

No nie...
Wywal ten wazon. Do korzeni musi docierać powietrze. Postaw na podstawce.

Korzenie, a najlepiej całą roślinę wymocz jakieś kilkanaście minut w roztworze przeciwgrzybicznym, np Topsin (kilka kropli na litr wody).
Kup, na Allegro korę śródziemnomorską o frakcji 9 - 12mm, żadnych marketowych mieszanek i do tego posadź storczyka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzięki za wskazówki, tak też uczynię.
Kyoko909
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 kwie 2020, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Hej :)
Dwa tygodnie temu kupiłam pięknego storczyka. Dzisiaj zauważyłam że na jednym liściu pojawiły się takie plamki
ObrazekObrazek

Niestety nie jestem mistrzem w utrzymywaniu storczyków przy życiu więc proszę o pomoc :) czy ktoś wie od czego dostał takich plam? Stoi na zachodnim oknie, na razie był namaczany tylko raz tydzień temu :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Grzyb, bezwzględnie wyciągnij z doniczki, usuń całkowicie stare podłoże i sprawdź korzenie. Martwe usuń i resztę korzeni wymocz w preparacie grzybobójczym - Topsin, kilka kropli na litr wody. Po kilkunastu minutach wyciągnij i daj do obeschnięcia. Po posadzeniu do nowego podłoża - samej kory i zrób oprysk tym samym preparatem tylko zamgławiając.
Stanowisko powinno być jasne z lekkim dostępem do słońca, namaczasz wtedy, gdy kolor korzeni zmieni się na srebrno-szary. Żadnych osłonek, doniczkę postaw na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzień dobry, kupiłam 3 nowe storczyki ( w super marketach) jeden miał suche korzonki ale kolor mi się bardzo spodobał i liczyłam że po przesadzaniu będzie dobrze okazało się że korzenie były w tak złym stanie że musiałam je usunąć i teraz staram się go uratować w piasku i kamieniach jak w jednym z wątków. Po dokładnym przeglądnięciu nowych nabytków w jednym z nich znalazłam coś jakby grzyb? Pleśń? Wyczytałam w tym wątku że trzeba to miejsce zasuszyc alkoholem ale w domu mam tylko spirytus czy i z niego mogę sporządzić taki preparat w jakich proporcjach? Dodatkowo znalazłam Coś w stylu kropli wody pod warstwą liści czy to są szkodniki? Mam takie środki czy warto spryskać storczyki? Dziś będę je przesadzać bo w ziemi której są jest bardzo zbita. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

To może być zmiana grzybowa, ale nie musi.
Żeby ocenić dokładniej trzeba wpierw wyciągnąć z doniczki i dokładnie sprawdzić stan korzeni oraz trzonu.

Alkohol nie pomoże na ew. chorobę grzybową, a wysokim stężeniu może popalić liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”