Czy sadzić teraz magnolię?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
darekpinio1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 22 kwie 2012, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Witam. Mam trzyletnią magnolię i chciałbym ją teraz przesadzić w inne miejsce mogę?
Awatar użytkownika
SlaWasII
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2012, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

halina522 pisze:W miejsce kwiatów pojawiają się listki to nie wiem czy ich nie poobrywałeś.
Najprawdopodobniej moją Susan zaatakował jakiś grzyb. Wczoraj podlałem 2% Topisnem i czekam. Mam nadzieję, że ruszy... :( A porażone kwiaty i pędy radzono mi obcinać i spalić.
Awatar użytkownika
SlaWasII
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 20 mar 2012, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

SlaWasII pisze:Wczoraj podlałem 2% Topisnem i czekam.
Pomyłka. Oczywiście podlewałem stężeniem 0,2% (2ml Topsinu na litr wody).
Awatar użytkownika
darekpinio1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 22 kwie 2012, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Mam trzyletnią magnolię czy mogę ja teraz przesadzić czy jest juz za późno?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

darekpinio1 pisze:Mam trzyletnią magnolię czy mogę ja teraz przesadzić czy jest już za późno?

Jeżeli przekwitła to nie widzę problemu. Wszystko co przekwitło przesadzamy w szkółkach na nowe miejsce . Najczęściej do doniczek. Są gotowe na przyszły sezon.
Awatar użytkownika
darekpinio1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 22 kwie 2012, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Przekwitła - więc przesadzam ! Dzięki !!!
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Podczepie się pod temat. Mam rządek brzóz pożytecznych Jacquemontii. Obecnie są u mnie trzeci sezon i już po 5m, na pewno na tym nie poprzestaną. Rosną w potężne drzewa niewiele mniejsze od rodzimych brzóz. Jak powszechnie wiadomo niewiele roślin chce rosnąć pod brzozami lub w ich bezpośrednim towarzystwie, ponieważ drzewa te mają płytki, bardzo rozległy (2-3x korona) system korzeniowy, który osusza glebę. Chciałem posadzić kilka magnolii niedaleko tego zagajnika brzozowego, niestety nie mam innego miejsca. Nie planuje automatycznego nawadniania, jedynie mogę doraźnie podlewać podczas suszy. Wyczytałem, że magnolie również korzenią się płytko i należą do drzew, które mają najbardziej rozległy system korzeniowy w stosunku do średnicy koron 3-4x.

Forumowicze, na ile należy się martwić o to sąsiedztwo. Nie chciałbym aby za kilka/naście lat Magnolie szlak trafił przez te brzozy?

Pytanie zatem kluczowe: Ile metrów od pnia brzozy można bezpiecznie sadzić magnolie?
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Ale jakie odmiany/gatunki magnolii masz na myśli? Przyjmuje się, że zasięg korzeni drzewa/krzewu odpowiada zasięgowi korony, więc następne drzewa/krzewy należy posadzić tak, by do do czasu osiągnięcia maksymalnego rozmiaru nie stykały się koronami, czyli np. magnolie "Lennei" osiągającą 5 m szerokości najbezpieczniej byłoby posadzić w odległości co najmniej ok. 6 m od pnia brzozy.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Myśle, że 6m to może być mało. Z tą średnicą korony to jest mit, bo zależy to od gatunku drzewa. Akurat te dwa, które są tutaj na tapecie mają wyjątkowo rozległy system korzeniowy - brzozy 2-3x średnica korony, magnolia 3-4x średnica korony. Nawet trzymając się tego co podałeś "aby się nie stykały" wydaje mi się, że dorosła brzoza może mieć spokojnie zasięg korony 6-8 metrów od pnia a Magnolia z 3-4 mety czyli potrzebne będzie trochę więcej niż 6 metrów aby się nie stykały (pomijając fakt różnicy w wysokości). Magnolie chce posadzić różne, głównie pośrednie Lennei, Alba Superba i inne jak Elizabeth, Yellow Lantern itd.
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Większość korzeni znajduje się jednak w zasięgu korony, wiadomo, że jest to skala poglądowa i cześć korzeni "powędruje" poza ten zasięg. W przypadku odmian m. pośredniej oraz "Elizabet" te 6 m. odstępu jako minimum powinno być wystarczające, tak rosną w arboretach i ja także swoją "Elizabet" mam posadzoną w odległości 6-10 m od pni brzóz i sosen (jest nimi otoczona). Oczywiście im większy odstęp tym lepiej ale nie każdy ma tyle miejsca.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Magnolie w sąsiedztwie brzóz to niezbyt dobry pomysł.Pomijając to, że charakterem do siebie nie pasują, bo brzoza to takie 'sielskie' drzewo, a magnolia to 'arystokratka' wymagająca odpowiedniej oprawy tzn. najlepiej sadzona jako soliter w dużym zadbanym ogrodzie/parku, to magnolia wolno rośnie, a brzoza szybko.Zabierze jej więc szybko co w glebie najlepszego i magnolia nie pokaże swej urody.Jeśli myślisz, że będziesz podlewać, czy nawozić, to nie licz jednak na to, bo natura jest silniejsza ;:173 Może lepiej wybierz jedną odmianę magnolii i posadź w innym miejscu.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Zadałem pytanie w Arboretum, gdzie dostałem odpowiedź. cytuje

"doświadczenie z Przelewic pokazuje, że magnolie całkiem dobrze radzą sobie w towarzystwie brzóz. Były tu sadzone w bezpośrednim sąsiedztwie dorosłych drzew i rosną bez przeszkód od kilkudziesięciu lat. Jeśli zatem miałyby mieć kłopoty u Pana, zależałoby to raczej od rodzaju podłoża lub innych czynników środowiska a nie od sąsiedztwa brzóz..."

więc może nie będzie tak źle. rekomendowana odległosć 8-10m.
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy sadzić teraz magnolię?

Post »

Magnolie o ciemnych kwiatach przepięknie wyglądają na tle białych pni brzóz, magnolie o białych, żółtych kwiatach najlepiej sadzić na tle ciemnych iglaków np. sosen. Stare odmiany takie jak "Elizabet", "Lennei" szybko rosną i nie dadzą się tak łatwo zdominować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”