Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 29, 30, 31, 32, 33  
Autor Wiadomość
gerranium
 Tytuł: Re: Plamy na liściach
PostNapisane: 31 gru 2019, o 08:53 
50p
50p

1 szt.
Tak właśnie robię. Uchylam na chwilę okno, które znajduje się w innej części pokoju, spory kawałek od storczyków. Pomiędzy kwiatkami a oknem jest szafa, więc zimne powietrze nie wieje na storczyki.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-y-19
PostNapisane: 31 gru 2019, o 11:50 
---

0 szt.
Źle to wygląda, moim zdaniem liście padają, bo coś sie dzieje niedobrego z korzeniami, zalałaś? Zrób tak jak Ci norbert76 radzi.
Z usuwaniem liści uważaj, bo w miejscach gdzie przylega do łodygi jest zazwyczaj 'oczko' korzenia. Przy usuwaniu liścia najlepiej go pośrodku wzdłuż delikatnie rozłamać na dwie części i pociągnąć pojedynczo - cały ma być usunięty, nie obcinaj, dasz większą sznsę nowym korzeniom

gerranium
PostNapisane: 31 gru 2019, o 13:51 
50p
50p

1 szt.
Ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji. Przeważająca większość liści jest zdrowa i jędrna. Storczyk zaczął kwitnąć. Zmiany są na samych końcach kilku dolnych liści. Jak będę mogła, to wrzucę zdjęcie całej rośliny. Na razie, póki kwitnie, nie chcę mu grzebać w korzeniach.

norbert76
PostNapisane: 31 gru 2019, o 15:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie zwracaj uwagi na kwitnienie!
Storczyk nie jest w dobrej kondycji, storczyki mogą kwitnąć również w stanie agonalnym.
Dlatego konieczne jest zrobienie całej procedury jaką opisałem wcześniej, chyba że chcesz żeby to było... ostatnie jego kwitnienie.

gerranium
PostNapisane: 31 gru 2019, o 21:56 
50p
50p

1 szt.
Storczyk jest u mnie w pracy. Dzisiaj świętuję w domu, więc nie mogę go pokazać. Pokażę zdjęcie storczyka w stanie agonalnym 2 lub 3 stycznia.
;:136 Dosiego roku!

gerranium
PostNapisane: 3 sty 2020, o 08:59 
50p
50p

1 szt.
Oto mój storczyk w stanie ...hm ...agonalnym

Obrazek

norbert76 napisał(a):
Storczyk nie jest w dobrej kondycji

Czy aby na pewno?

Relacja z procesu leczenia pacjenta:

Obrazek

...i to by było na tyle

x-y-19
PostNapisane: 3 sty 2020, o 10:37 
---

0 szt.
gerranium napisał(a):

Obrazek Co to może być?
...
Relacja z procesu leczenia pacjenta:
Obrazek ..i to by było na tyle

A jaką diagnozę postawiłaś? :D Czego oczy nie widzą..
Trudno powiedzieć, że 'ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji' jeśli ma takie zmiany na połowie liści. Szkoda go, bo jest ładny.

gerranium
PostNapisane: 3 sty 2020, o 12:20 
50p
50p

1 szt.
Ja diagnozy nie postawiłam, gdyż za mało znam się na chorobach storczyków. U mnie storczyki są zazwyczaj zdrowe. Wolałam działać, żeby choróbsko nie przeszło na pozostałe rośliny, niż zastanawiać się nad diagnozą.
Te zmiany były nie na połowie liści, lecz na 1/3 liści (tzn. na pięciu liściach z 15-stu liści), ponadto były one na samych końcach liści, zatem ciągle uważam, że "ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji".

x-y-19
PostNapisane: 3 sty 2020, o 13:44 
---

0 szt.
Ja widziałam po 4 zdrowe liście z każdej strony od góry licząc, ale to nieważne.
Po takim uchlastaniu to masz teraz piękny widok :D Zrobiłłabyś to samo gdyby nie kwitł?

norbert76
PostNapisane: 3 sty 2020, o 14:07 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
gerranium napisał(a):
Ja diagnozy nie postawiłam, gdyż za mało znam się na chorobach storczyków. U mnie storczyki są zazwyczaj zdrowe. Wolałam działać, żeby choróbsko nie przeszło na pozostałe rośliny, niż zastanawiać się nad diagnozą.
Te zmiany były nie na połowie liści, lecz na 1/3 liści (tzn. na pięciu liściach z 15-stu liści), ponadto były one na samych końcach liści, zatem ciągle uważam, że "ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji".

Nie znasz się z jednej strony na chorobach liści, ale wg Ciebie ze storczykiem wszystko jest ok.?
Druga sprawa, gdzie napisałem że Twój storczyk jest w stanie agonalnym? Przeczytaj jeszcze raz moje posty...
Napisałem, że storczyk potrafi zakwitnąć również wtedy gdy choruje i również w stanie agonalnym.
Jeśli storczyk choruje najlepiej zrezygnować z kwitnienia gdyż bardzo to osłabia roślinę, a biorąc pod uwagę stan Twojego storczyka to tą energię która będzie wykorzystana na tworzenie kwiatów, lepiej przekierować na regenerację tego storczyka.
Twój storczyk w żadnym wypadku nie jest w dobrym stanie. Ale jeśli uważasz inaczej, to w jakim celu zadajesz pytanie tutaj na forum i nie chcesz posłuchać rad osób mających większą wiedzę od Ciebie? Hmmm...

Ucięcie końcówek liści to pierwszy etap leczenia, drugim jest wyciągnięcie z doniczki, sprawdzenie stanu korzeni, wycięcie chorych - jak będą i wymoczenie w preparacie grzybobójczym. Następnie posadzenie do nowego podłoża.

Jeszcze pytanie w kwestii pojemnika - na dole jest jeden mały otwór odpływowy? To za mało, widziałaś dedykowane doniczki do storczyków - mają one wiele otworów. W przypadku tych roślin konieczne jest zapewnienie jak największej cyrkulacji powietrza w obrębie bryły korzeniowej. Jeden mały otwór to za mało.

gerranium
PostNapisane: 3 sty 2020, o 15:46 
50p
50p

1 szt.
Nie napisałam, że ze storczykiem jest wszystko OK, lecz że ogólnie jest w dobrej kondycji.

Pytanie zadałam w celu określenia nazwy owego choróbska, gdyż, jak napisałam, nie znam się na chorobach storczyków. Mam 13 storczyków i wszystkie są zdrowe.

Na dole jest ok. 35 otworów odpływowych wykonanych przeze mnie rozgrzanym gwoździem.

Wycięcie pędu kwiatowego oraz wymoczenie korzeni w antygrzybie rozważę w najbliższej przyszłości.

norbert76
PostNapisane: 3 sty 2020, o 16:32 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Ok., to w zasadzie to samo co w dobrej kondycji. Dobra kondycja to taka, w której liście nie są chore w niemal połowie długości. Ten stan można co najwyżej określić jako dostateczny.
Zrobisz co będziesz chciała, ale gdyby to był mój storczyk zrobił bym od razu tak jak napisaliśmy tutaj Tobie.

gerranium
PostNapisane: 9 sty 2020, o 09:01 
50p
50p

1 szt.
yanina_19 napisał(a):
Po takim uchlastaniu to masz teraz piękny widok

Taki mam teraz widok. Całkiem ładny.

Obrazek

yanina_19 napisał(a):
Zrobiłłabyś to samo gdyby nie kwitł?

Oczywiście. Podobnie, jak większość Forumowiczów.

norbert76
PostNapisane: 9 sty 2020, o 14:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jak widać zbyt małe masz doświadczenie w uprawie tych roślin, bo samo stwierdzenie ładny o niczym nie świadczy.
Np świeżo kupione storczyki też zwykle ładnie wyglądają, ale wskutek nieprawidłowej pielęgnacji zwłaszcza w marketach, w korzeniach może być już proces gnilny. Z własnego doświadczenia wiele takich egzemplarzy przerobiłem. Sama roślina o czym pisałem wcześniej przez jakiś czas jeszcze całkiem ładnie wygląda. Do czasu...

Dlatego na razie nie masz co się cieszyć, bo chociażby taka ilość korzeni powietrznych może świadczyć o uszkodzeniu korzeni właściwych. Druga sprawa najniższy liść już zaczął żółknąć i proces dość szybko będzie postępować, podobnie widać to w przypadku liści, które przycinałaś. Stawiam, że w roślinie krąży już infekcja.
Kwitnienie osłabia roślinę i wszystko wyjdzie dopiero po jego zakończeniu. Może być tak, że będziesz musiała reanimować storczyka. Uszkodzenie korzeni właściwych nie zawsze od razu wpływa na wygląd części nadziemnej - to podstawowy błąd oceny kondycji storczyka.

Jeszcze o ładnym wyglądzie storczyków, mam takie które reanimuję i mają jeszcze niezbyt dużo korzeni właściwych i mam takie egzemplarze, które mają je bardzo rozbudowane. Patrząc tylko na część nadziemną można łatwo się pomylić, bo oba podobnie ładnie wyglądają.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 459 ]  Idź do strony nr...        1 ... 29, 30, 31, 32, 33  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości