Czy jest tu ktoś jeszcze kto planuje budowę swojej altany wiklinowej?
Ja planuję zbudować taką o średnicy około 3-4 m.
W jednej z książek, gazet widziałam jednak taką altanę na kształt Waszych ogrodzeń czyli plecioną "na krzyż" od samej ziemi.
Pozdrawiam i czekam na zapaleńców którzy przyłączą się do budowy
Witam wszystkich serdecznie.
Mam pytanie odnośnie altany z wierzby.
Generalnie prześledziłem cały proces budowy i myślę, że dam sobie z tym radę, jednak jedno zostaje dla mnie tajemnicą.
Jak wykonać "(ażurowy parasol), który jest robiony oddzielnie, później zakładany na górę (dach jest wyplotem na sucho przez który przeplatamy w późniejszym czasie żywe odrosty), pręty o długości 3-3,5m"
Nie wiem czy w dobrym wątku piszę ale mam pytanie Mam posadzoną wierzbę tzw energetyczną, rośnie oddzielając mój ogródek od pola sąsiadów (ok 50 m). W zeszłym roku jej nie podcinałam. Marzy mi się od strony ulicy (11 m) zrobić przeplatany z witek wierzby płot. Jak myślicie kiedy ją najlepiej ściąć żeby zrobić płotek? Wiem że niektórzy ścinają zimą, ale na wiosnę jej kwiatostany są jednym z nielicznych pokarmów dla owadów. Mam teraz zagwostkę jak to najlepiej zrobić, żeby nie zaszkodzić?
W tym roku zamierzam zrobić taki płotek z wierzby, tylko zastanawia mnie fakt, czy bez grubych dodatkowych podpór upleciona wiklina trzyma się w pionie?. Nie chciałabym używać wspomnianych podpór bo chciałabym uzyskać płot w kształcie łuku wysoki naokoło 1,50 m. Zależy mi też na tym,żeby cała konstrukcja ''była w ziemi'', a żeby wierzba cały czas rosła. Czy ktoś mógłby polecić jakiś sprawdzony splot?
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Widziałem w Internecie doniczki z zaplecioną żywą wikliną - gałązki zostały zaplecione jak warkocz, na czubku była czuprynka z młodych listków wierzby.. Nie chcę złamać regulaminu więc nie wrzucam zdjęcia z Internetu, czy ktoś miał takie cudo u siebie w ogrodzie? Jestem ciekawa jak o to dbać, czy można przejmować, czy to krótkotrwała rzeźba?
Witam. Przez tak pozytywnie zakręconych krzewicieli wyplatania zostałam zarażona i nie mogę przejść kolo wyrobów plecionkarskich z obojętnością. Zaczęło się od strony o produkcji win domowych gdzie jeden osobnik krok po kroku uczył jak zrobić osłonkę z wikliny na butelkę i balon do wina, przepadłam. Od 6 lat jak się nudzę łażę wokół bloków i tnę wiklinę testując ją. Na początku nie było łatwo ale z każdym krzywym wytworem dochodziłam, do może nie perfekcji, ale jakiejś w miarę udanej formy, na szczecie jest coraz więcej informacji np na youtube . Ostatnio ruszyłam na ratunek wyrzuconemu przedmiotowi
to są naprawione miejsca świeżą, okorowana ręcznie wiklina fotel był pomalowany wstępnie biała bejca , był szary.
A to efekt końcowy, wole naturalny kolor ale w tym przypadku rattan mocno się kruszył pomalowany jest biała farba akrylowa z połyskiem...
Naprawianie dna kosza czy wypełnianie ubytków jest trudniejsze , plecenie to trochę jak robienie na drutach , ale druty to twoje palce czasami dlatego bolą...
Doskonały efekt Anno!
Podziwiam Cię serdecznie!
Mam taki fotel w katastrofalnym stanie i ławkę z oparciem w nieco lepszym,
bardzo je lubię i żałuję,że czas już je mocno nadszarpnął.
Kończą swój żywot niestety,
nigdy bym się jednak nie podjęła takiej pracy by je uratować.
Na forum domowych winiarzy w dziale plecionkarstwo, pan plecionka udziela instrukcji krok po kroku jak wyplatać, problem to jest wiklina nie każda jest na tyle elastyczna by ja przetkać i nie połamać. Najlepiej działać gdy jest mokra nie wysuszona.
A wszystko zaczęło się przez piękny kwadratowy kosz z przegniłym dnem...jest tyle sposobów i wzorów wyplatania , można zacząć od robienia wikliny papierowej mniej bolą palce i użyć białego papieru z drukarki , wzory i technika ta sama co z rózgami wiklinowymi...
Cześć,
zamierzam ogrodzić mój ogród żywym, plecionym płotem z wierzby energetycznej. Czy ktoś z was próbował sadzić i zaplatać wierzbę energetyczną? Niestety w lupce nie znalazłam takiego tematu.
Jestem nowa w sadzeniu różnych rzeczy, więc mam kilka pytań:
1. Jakiej długości powinny być sadzonki? Czy przyjmą się dłuższe niż metr?
2. Czy jak wsadzę taki patyk w ziemię, patyk się przyjmie i nie będzie miał uciętego wierzchołka to będzie rósł wzdłuż czy na boki, z oczek?
3. Płot chcę posadzić wzdłuż szpaleru stuletnich drzew (brzozy, lipy, świerk, kasztany) - wierzby będą wsadzone w miejscach, gdzie będą sięgały korzenie dużych drzew. Czy oprócz wzmożonego podlewania powinnam czymś nawieźć ziemię?
4. Czy taką sadzonkę odciętą od wierzby-matki mogę po prostu wsadzić w ziemię? Czy trzeba coś odczekać, potrzymać je w wodzie etc?