Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Zablokowany
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Liście są zielone. Pod spodem nic nie zauważyłem. Teraz się zastanawiam czy było w tym roku już nawożone :oops: Może je pominąłem ;:218
Obrazek

Obrazek

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Winogrono w tej chwili nie ma już praktycznie liści ;:145 Zasiliłem je i podlewałem co kilka dni, a i tak to nic nie dało ;:185 Mam nadzieję, że jednak jeszcze odbije, tylko nadal ciekawi mnie co mu zaszkodziło?
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Nie dobrało się coś do korzeni? Jakiś oprysk w pobliżu? Jeżeli jeszcze coś w ogóle żyje, to trzeba bardzo radykalnie przyciąć i czekać aż coś przy ziemi wybije.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Opryski raczej by tutaj nie dotarły. Jest to zaciszne miejsce. Pola tez są co najmniej kilkadziesiąt metrów za stodołą obok której rośnie winogrono. Nie mam pojęcia, czy coś dobrało się do korzeni. Nie zauważyłem żadnych nor. Obok rosną dwie aktinidie i te mają się bardzo dobrze. Jutro przytnę i będę czekać na cud. ;:131
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Mogę źle oceniać ale na pierwszym zdjęciu widać ślad na ziemi, jakby ze ściany wypływał jakiś ściek. Jeżeli pod krzew leci woda z okapu to też może byc przyczyną całkowitego wyjałowienia podłoża.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Witam serdecznie,

proszę nie strzelać za pytanie ;)
Ale muszę je zadać. Nie zredukowałem odpowiedniej ilości pąków w tym roku.
Czy usuwanie nadmiarowych latorośli na tym etapie jest zgodne ze sztuką? W drodze wyjątku dopuszczalne?
Można ciąć bez problemu? Czy może jest to kategorycznie zabronione.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Obrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Poniżej cytat z książki R. Myśliwca "Uprawa winorośli" str. 105-106
Przerzedzanie latorośli i kwiatostanów
Zabieg wykonuje się w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, gdy minie już zagrożenie przymrozkami wiosennymi. Wyłamywać należy wszystkie niepotrzebne latorośle, głównie te bez kwiatostanów (w pierwszej kolejności te wyrastające z pąków zapasowych), o ile nie planuje się wykorzystać ich w następnym roku podczas cięcia na owocowanie. Usunięcie nadmiaru latorośli poprawia warunki odżywiania pozostałych oraz nasłonecznienie i przewietrzenie krzewów. Usunięcie nadmiaru kwiatostanów zmniejsza plon, ale poprawia jakość wykształcających się owoców. Wycinać należy zawsze kwiatostany najsłabsze.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

almatea pisze:Witam serdecznie,

proszę nie strzelać za pytanie ;)
Ale muszę je zadać. Nie zredukowałem odpowiedniej ilości pąków w tym roku.
Czy usuwanie nadmiarowych latorośli na tym etapie jest zgodne ze sztuką? W drodze wyjątku dopuszczalne?
Można ciąć bez problemu? Czy może jest to kategorycznie zabronione.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Obrazek
Raczej staram się tego nie robić, ale bywa, ze redukując latorośle pod koniec maja, wycinam również zbędne końcówki łóz i nic złego się nie dzieje.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

@małopolanin - wielkie dziękuję!
Winorośl prześwietlona.

@kapitan - również dziękuję za odpowiedź.
Miałem tego tak dużo, że było za gęsto.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1453
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Jeśli chodzi o podgryzanie to przerabiałem tematy, w promieniu wielu metrów może nie być żadnego śladu, po wycięciu sztychowka cylindrycznego dołka po umarłej roślinie znajdujemy autostradę dla nornic.
Turkucie też potrafią się ukrywać, samica przed złożeniem jaj robi sobie grzejnik z gnijących korzeni, w tym celu je ucina.
Jedyna opcja to wycięcie fragmentu ziemi pod roślina ale w formie walca, gładkie brzegi, wtedy trzeba szukać dziur, jak kciuk to turkuć, ok. 5 cm średnicy to nornice. Może być też karczownik ale on powinien kopce chyba robić w bliskim sąsiedztwie.
Pozdrawiam,
Tomek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Zapomniałeś o jeszcze jednym żarłoku - pędrakach, larwach chrząszcza majowego. Widziałem ogołocone korzenie winorośli, a w ich sąsiedztwie pędraki wielkości małego palca. Zniszczyły mi kilka młodych krzewów. Lałem Dursban i nic.
W zeszłym roku ucieszyłem się, kiedy na działce zobaczyłem kopce kreta. Zaraz na działce pojawiło się mnóstwo kretówek. W tym roku ani jednej. Widocznie skończyło się mięsko i kret poszedł szukać gdzie indziej.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Moje winogrono chyba padło już całkiem ;:222 Jutro spróbuję odkopać, może faktycznie coś zżarło korzenie. Na szczęście wiem co to za odmiana, więc będę mógł ją kupić jeszcze raz.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

malopolanin pisze:Zapomniałeś o jeszcze jednym żarłoku - pędrakach, larwach chrząszcza majowego. Widziałem ogołocone korzenie winorośli, a w ich sąsiedztwie pędraki wielkości małego palca. Zniszczyły mi kilka młodych krzewów. Lałem Dursban i nic.
W zeszłym roku ucieszyłem się, kiedy na działce zobaczyłem kopce kreta. Zaraz na działce pojawiło się mnóstwo kretówek. W tym roku ani jednej. Widocznie skończyło się mięsko i kret poszedł szukać gdzie indziej.

Winorośl ma chyba korzenie raczej głęboko, a pędraki za głęboko sie nie zapuszczają ?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”