Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2199
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ja jeszcze dodam, że miałam doświadczenie z sadzeniem grabu z gołym korzeniem o podobnej porze roku i przy podobnej pogodzie. Graby miały już częściowo rozwinięte listki. Ziemię mam typową pod graby, bo mieszkam praktycznie w grądzie, a te graby to były samosiejki, które wyrosły tuż przy ogrodzeniu. Sadziłam je w ten sposób, że po wykopaniu szły do beczki z wodą, żeby nie wyschły i tego samego dnia do gruntu. Po takim zabiegu trochę odchorowały, większość się przyjęła ale przyrosty były dopiero po 2 latach.

Różnica między grabem a bukiem jest jeszcze taka, że grab rusza bardzo wcześnie z wegetacją, jeszcze przed brzozą, więc już od wczesnej wiosny jest zielono. Buk z kolei rusza bardzo późno, mniej więcej jak dąb, albo jeszcze później. Zastanów się, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć na wiosnę.
Pozdrawiam Lucyna
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Chodzi mi żeby odgrodzić się zieloną ścianą od drogi. Wiadomo, nie wszystko naraz, ale liczę że za jakieś 3 sezony z drogi nie będzie nic widać. Buk pięknie wygląda jesienią, grab chyba też nie jest zły.. Sam nie wiem. Mam jeszcze jeden dzień na przemyślenia ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dowiedz się jakie mają wymagania temperaturowe, glebowe i wodne oba gatunki a będzie wiadomo co wybrać.
Gawlo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 kwie 2019, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

merle,
dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Miałem zamiar kupić sadzonki z gołym korzeniem z tej szkółki https://allegro.pl/oferta/grab-pospolit ... 7892648664 nie mam pojęcia jak dokładnie wyglądają sadzonki, i czy były prowadzone na żywopłot...
tasiu nie kupujesz przypadkiem w tej samej szkółce
Pomyslalem ze jak juz kupie takie duże to będę mial szybciej zieloną scianę.

Napisz proszę jakiej wielkości sadzonki proponujesz kupic (2-3 letnie?) czy mam je przyciąć po posadzeniu na jednakową wysokość?
jeśli zastosuję mniejsze w jakim czasie uzyskam piękny żywopłot na wysokość min 250cm?
Mieszkam w woj. Opolskim
Sadzić mam zamiar w sobotę 27.04

2. zastosuje sie do twoich wskazówek i posadze w odstepach do 40cm
3. za ogrodzeniem nie ma innych działek, jest koniec terenu ogrodowego i płynie rzeka mam ok metrowe przejscie miedzy rzeką a ogrodzeniem
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Tak, kupuję tutaj tylko że stacjonarnie, jestem z Rybnika. Nie były prowadzone na żywopłot- tak się dowiedziałem przez telefon. Kwestia wysyłki w tym tygodniu też była pod znakiem zapytania- chyba boją się wysyłać siewki które już mają liście. Też myślałem że jak kupię większe, z większą bryłą korzeniową to po prostu zaczną szybciej rosnąć po przycięciu, a okazuje się że niekoniecznie. Ja chcę sadzić jutro, ewentualnie w środę.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

tasiu pisze:Zaczynam się zastanawiać nad bukiem. Cenowo wychodzi drożej, ale jak wezmę mniejsze sadzonki to będzie podobnie. Z tego co wiem, to buk ma mniejsze przyrosty i większe wymagania jeśli chodzi o glebę.
tasiu pisze:Chodzi mi żeby odgrodzić się zieloną ścianą od drogi. Wiadomo, nie wszystko naraz, ale liczę że za jakieś 3 sezony z drogi nie będzie nic widać. Buk pięknie wygląda jesienią, grab chyba też nie jest zły.. Sam nie wiem. Mam jeszcze jeden dzień na przemyślenia ;)
tasiu,
Buk jest znacznie bardziej wymagający. Mam również żywopłot bukowy sadzony w 2015 r., tylko ja mieszkam poza zasięgiem naturalnego występowania buka - gorzej znosi suche kontynentalne gorące lata na wschodzie, ale jakoś daje radę choć nie jest u mnie bezobsługowy jak grab. Minusem, jak napisano wcześniej, jest to, że buk później startuje od grabu na wiosnę, zieleń grabowej ściany wiosną jest poza konkurencją, ale z kolei jesienią i zimą piękniej wyglądają (moim zdaniem) zasuszone liście w bukowym żywopłocie. Jeśli liczysz jednak na niezawodność i jak najszybszy efekt, to lepszy będzie grab.
Z tym efektem w 3 sezony - naprawdę nie ma się co spieszyć, najważniejsza jest gęstość żywopłotu od samej ziemi, a to jest możliwe tylko przy systematycznym cięciu w pierwszych latach.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Gawlo pisze: Napisz proszę jakiej wielkości sadzonki proponujesz kupic (2-3 letnie?) czy mam je przyciąć po posadzeniu na jednakową wysokość?
jeśli zastosuję mniejsze w jakim czasie uzyskam piękny żywopłot na wysokość min 250cm?
Mieszkam w woj. Opolskim
Sadzić mam zamiar w sobotę 27.04
Gawlo, z mojego doświadczenia, proponuję nabyć sadzonki mniejsze, np. 2 letnie, choć nie jest to zbyt fortunny termin na cięcie, możesz po posadzeniu je skrócić aby uzyskać mniej więcej podobną wysokość (szczególnie dotyczy to tych bardziej wyrośniętych i słabo rozkrzewionych egzemplarzy).
Bez względu na to czy zastosujesz mniejsze czy większe, i tak musisz je skrócić, kupując te większe (100-150 cm) musiałbyś skrócić radykalnie i w dodatku takie sadzonki miałyby mocno zniszczony system korzeniowy - to bez sensu. Takie wysokie sadzonki mocno zredukowane po posadzeniu mogłyby przez pierwsze dwa sezony nie przyrastać na wysokość, tylko regenerować się po szoku i rozwijać system korzeniowy. Mniejsze sadzonki szybciej się zaadoptują i zaczną przyrastać.
Myślę, że na dobrym stanowisku (żyzna ziemia), żywopłot o wysokości 250 cm zasadzony z 2-letnich grabów można uzyskać po 5-7 latach (zależy od tego o ile będziesz skracać główny wiosenny przyrost w czerwcu, i jak będą się zagęszczać graby po cięciu). Trzeba też mieć na uwadze, jak odmienne są poszczególne sezony wegetacyjne pod względem pogody, z naciskiem na coraz częstsze problemy z opadami - to też będzie mieć znaczenie dla szybkości wzrostu żywopłotu.
Skoczu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 maja 2017, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Hej,
Nie kupowałbym sadzonek przez allegro, ja się sparzyłem. Sadzonki co prawda żyły i się przyjęły, ale były marnej jakości. Może trafisz lepiej.
Proponuje jednak udać się do najbliższego Leśnictwa i tam kupić piękne, grube, rozgałęzione 2 letnie graby.

Ja kupowałem swoje 2 maja. Leśniczy trzymał je w wielkich papierowych torbach w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza, więc były w stanie nieulistnionym w nierozwiniętych pąkach. Sadziłem 5-6 maja, przyjęły się wszystkie.
Potem cięcie na 25-30 cm.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ja kupowałem lipy, graby, brzozy na olx. Jedynie brzozy słabo się przyjęły, ale to raczej wina złego dołowania u mnie (nie było mnie gdy przyszły sadzonki i zostały zadołowane żeby tak przezimować.
Leśnictwa są fajne, ale godziny urzędowania to mają w oślego zadu wyjęte. Jak urzędy 30 lat temu. Przynajmniej tam gdzie dzwoniłem.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2199
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Też kiedyś chciałam kupić sadzonki z leśnictwa. Na jesieni powiedzieli, że nie mają i żeby dzwonić na wiosnę. Wiosną okazało się, że mieli jesienią, a nie mają teraz, bo wszystko poszło na sadzenie lasu. No i zostałam z niczym ;:222
Pozdrawiam Lucyna
sektor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 paź 2018, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Hej!
Zeszłego roku posadziłem dwa rzędy (20cm pomiędzy sobą) sadzonek grabu, od ogrodzenia sąsiada 50cm.
W tym roku z żoną zastanawiamy się czy dwa rzędy to nie za dużo. Widzieliśmy u sąsiada taki 8 letni jednorzędowy grab i zajmuje swoją szerokością jakiś metr! Czy powinniśmy zostawić tylko jeden rządek grabu powiedzmy 40cm od ogrodzenia?

Ma ktoś może zdjęcia wyrośniętego grabu dwurzędowego, albo jednorzędowego :)?
Co o tym sądzicie?
ogniwo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 paź 2017, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Cześć.
Dawno mnie nie było - półtora roku temu posadziłem graby, ale za wcześnie je przyciąłem (jesienią, zaraz po posadzeniu) i się martwiłem, czy za bardzo ich nie skrzywdziłem.
Większość się przyjęła, po roku już są "u siebie" - w tym sezonie mają przyrosty po 30-40 cm.

Chciałbym te przyrosty przyciąć, czytałem żeby zostawiać koło 10 cm z takiego przyrostu, tylko.. nie mogę doczytać kiedy to zrobić?
Czy teraz, początek czerwca, to dobra pora? Czy poczekać do wakacji?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Sektor,
Z własnego doświadczenia stwierdzam, że dwa rzędy (20 cm pomiędzy rzędami), to za gęsto. Potwierdzam, że żywopłot grabowy jednorzędowy może mieć metr szerokości - mój ma właśnie tyle i więcej w dolnej części, sadzony wiosną 2011 roku. Z pozostawienia jednego rzędu może wyniknąć kilka korzyści, tak bym zrobił na twoim miejscu.
sektor pisze:Ma ktoś może zdjęcia wyrośniętego grabu dwurzędowego, albo jednorzędowego :)?
Proszę, maj 2019 (żywopłot z grabu posadzony w 2011 roku)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Sektor,
Na poniższym zdjęciu dobrze widać szerokość żywopłotu grabowego (jednorzędowy); regularnie cięty, a szerokość i tak przekracza 1 metr.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”