Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 65  
Autor Wiadomość
jokaer
 Tytuł: Re: Kompost
PostNapisane: 12 paź 2018, o 20:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1 szt.
Halski napisał(a):
Witam.
Mam działkę, której nie jestem w stanie w całości zagospodarować. Pomyślałem sobie, żeby część obsiać jakimś zielskiem z przeznaczeniem na kompost.
Czy jest coś lepszego od zwykłej trawy? Dobrze by było, jakby to była roślina wieloletnia i do koszenia kosiarką.

Wysiej koniczynkę, krwawnik, będą doskonałym dodatkiem do kompostu.
Krwawnik dodatkowo przyspiesza proces kompostowania.

Emilia
PostNapisane: 12 paź 2018, o 21:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jacku, czy to znaczy, że ten preparat nie rozłoży liści dębu?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

leszeg
PostNapisane: 12 paź 2018, o 22:15 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Ja wrzucam liście dębu do kompostownika razem z innymi zielonym/brązowymi odpadkami i co roku te liście znikają bez żadnych dodatkowych wspomagaczy. Przyznaję, że liści dębu u mnie jest zdecydowanie mniej niż innych dodatków, więc może żylak olbrzymi będzie miał jakiś wpływ na szybszy ich rozkład gdy jest więcej brązowych niż zielonych odpadków (u mnie jest na ogół odwrotnie).
Moim skromnym zdaniem najlepiej jest mieszać wiele różnych odpadków w odpowiednich proporcjach i kompost zrobi się sam. Oczywiście mieszanie/podlewanie/nawożenie itp może ten proces drastycznie skrócić, więc tak naprawdę nie ma uniwersalnego przepisu na szybki kompost, ale czas sprawi, że wszystko zamieni się w proch...

toldi
PostNapisane: 12 paź 2018, o 22:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Emilia napisał(a):
Jacku, czy to znaczy, że ten preparat nie rozłoży liści dębu?

Osobiście nie używam żadnych preparatów przyspieszających, bo najlepszym przyspieszeniem rozkładu jest częste przerzucanie kompostu, w trakcie czego następuje natlenienie i wyrównanie stopnia rozkładu, suchsze warstwy wierzchnie lądują pod spodem. a to z kolei powoduje intensywny rozwój drobnoustrojów tlenowych i pożytecznych grzybów. Jeżeli wyselekcjonowany grzyb z Twojego preparatu (żylak olbrzym) nie padnie od garbników to dobrze, ale w naturze zasiedla raczej drzewa iglaste. Tak jak napisał kolega leszeg dodatek lici dębowych z innymi odpadami "rozcieńcza" negatywne działanie tych pierwszych. Garbniki dość dobrze wypłukuje woda opadowa. Jak podają różne źródła kompost z dębu nadaje się po 5-cio letnim kompostowaniu.

Emilia
PostNapisane: 13 paź 2018, o 08:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mnie nie zależy na krótkim czasie kompostowania. Nie mam siły, żeby kompost przewalać. Liście na ogół wciągałam do odkurzacza z rozdrabnianiem i wyrzucałam pod krzewy żywopłotów. W tym roku jest strasznie dużo żołędzi i to wielkich, nie chciałam rozdrabniacza zepsuć.
Kiedyś wypróbowałam metodę kompostowania liści w workach. Po dwóch latach właściwie z liśćmi nic się nie stało. Wrzuciłam je do kompostowników, mieszając z nagromadzonymi odpadkami z kompostownika i pierzem z dwóch dużych poduszek. Po roku nie było śladu liści ani pierza.
Cóż, poczekam, zobaczę co będzie po działalności żylaka olbrzymiego (tak jest napisane na opakowaniu) :wink:

wisteria
PostNapisane: 2 gru 2018, o 19:59 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Liście dębu mają w sobie związki które wypłukując się z wodą hamują kiełkowanie nasion i prawdopodobnie wzrost roślin. Mniej niż związek z orzecha włoskiego, ale na tej samej zasadzie więc jakieś wnioski gdzie je zastosować trzeba dla siebie wyciągnąć. Jest to też w użyciu dla klonu i wrzosowatych. Myślę, że uczelnie powinny zebrać w kupę taką wiedzę i udostępniać bo nacisk na kompostowanie jest coraz większy, a przynajmniej powinien być i po co marnować pracę.

Kanek
PostNapisane: 23 gru 2018, o 10:54 
50p
50p

0 szt.
Czy zimą można wysypywać obierki na kompost?
Podczas ostatnich ujemnych temperatur wierzchnia warstwa na kompostowniku była zamarznięta stąd moje pytanie.

dziadek22
PostNapisane: 23 gru 2018, o 11:16 
ZBANOWANY

0 szt.
Zimą można wysypywać obierki na kompost. Chronią one przed przemarzaniem wierzchnie warstwy kompostu.

Kanek
PostNapisane: 23 gru 2018, o 13:54 
50p
50p

0 szt.
To świetnie, bo trochę mi się uzbierało przy świątecznych przygotowaniach. Dzięki :)

reglas23
PostNapisane: 4 sty 2019, o 13:33 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Mam pytanie.Posiadam dwa kompostowniki.Jeden 1000 litrowy to termo a drugi zwykły z palet ale już wiele większy stoi pod czarnym bzem.Jeszcze na jesień dodałem do niego na wierzch rozwodnionego,gęstego krowiaka żeby tak całość nie przerobioną okryć.Wtedy robiłem porządki w kurniku i zebrałem czysty bez słomy uschnięty kurzeniec i też wpakowałem go do termo.Zauważyłem że pojawiły się w nim białe robaczki.Szukałem w intrnecie co to za larwy i tak z wstępnych ustaleń wynika że są to larwy muchy plujki,które wylazły z krowieńca albo z kurzeńca.Pytanie brzmi czy mogą zaszkodzić przyszłym warzywom gdy rozsypię kopmpost i jeżeli zaszkodzą to jak się ich pozbyć.Myślałem żeby opryskać jakimś muchozolem albo brosem tylko że to będzie siedzieć w nim.Wymyśliłem że sprawdzi się przegarnianie go podczas mrozu.Zauważyłem.że po tym zdychają bo się nie ruszają.Macie jakieś inne pomysły czy dać sobie spokój bo są nieszkodliwe?

dziadek22
PostNapisane: 4 sty 2019, o 13:43 
ZBANOWANY

0 szt.
Mróz zrobi swoje, dać sobie spokój.

Jolek
PostNapisane: 5 sty 2019, o 09:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
reglas23 zostaw teraz w spokoju. Ja to się cieszę że, w kompoście mam wszelakie robactwo bo to one przerabiają je na te cenne ,,złoto".

reglas23
PostNapisane: 7 sty 2019, o 20:13 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Dzięki uspokoiliście mnie.Zauważyłem także że z kompostu znikają małe robaczki gdy jest otwarty bo zjadają je wróble i inne.Nie wiem czy do końca cieszyć się ze wszelakiego robactwa w kompoście bo jednego roku nasypałem starej śruty owsiano-żytniej i sprowadziły się drutowce.Ile tego było.....Nie wiem czy ze śrutą tam wlazły czy osobno później.Aż żółto tam było.Wybierałem te co mogłem,a do reszty zatrudniłem swoje nioski.Nie dość że ładnie z nimi się uwinęły to dodatkowo przegarnęły go.A jajek tyle że ze sto niosek było dwięście jajek dziennie :wink: Grunt że bez chemii się obyło a problem zażegnany.

ullak
PostNapisane: 7 sty 2019, o 20:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
To co się jeszcze zastanwiasz, jeśli masz niski, znów je zatrudnij i tyle. Albo w ogóle zrób kompostownik na stałe na ich wybiegu.

Kanek
PostNapisane: 9 sty 2019, o 10:38 
50p
50p

0 szt.
reglas23, może masz znajomego wędkarza? Białe robaki to jedna z podstawowych przynęt :D

roscommonka
PostNapisane: 9 sty 2019, o 14:19 
100p
100p

1 szt.
Czy do przyśpieszenia kompostowanych liści zamiast mocznika czy saletry amonowej mogę dodać saletrzak z magnezem? Czy zawartość wapnia i magnezu zakłóci rozkład?

toldi
PostNapisane: 9 sty 2019, o 22:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie zakłóci, ale odczyn kompostu jest na ogół bliski obojętnego więc nie ma potrzeby jeszcze go podwyższać wapnem tym bardziej że w środowisku alkalicznym spada aktywność bakterii odpowiedzialnych za humifikację. Do przyspieszenia rozkładu nic lepiej nie zadziała jak przerzucenie pryzmy żeby się napowietrzyła. W sytuacji ubitego kompostu nawet dodatek azotu niewiele pomoże, bo bakterie rozkładające go to tlenowce. Owszem mogą one skorzystać z tlenu zawartego w azotanach w wyniku redukcji NO3 do azotu cząsteczkowego a ten z kolei się ulotni co wiąże się ze stratami. Jeżeli natomiast dodasz azot do luźnej pryzmy ułożonej z materiału ubogiego w azot to ok.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1093 ]  Idź do strony nr...        1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 65  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości