Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Wygląda apetycznie :D
Tylko, jak piszesz, z czasem na gotowanie krucho
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ja też zielone wolę. Fajnie chyba ten sos smakuje. Zrobię taki :)
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Zrób, jest pyszny. Potem dodam przepis na ciasto z rabarbarem.
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Monia,

szukam przepisu na czarną porzeczkę do słoiczka- taką do ciasta, nie dżem.
I czekam na to ciasto z rabarbarem :D
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Paula nie wiem o jaki przepis może ci chodzić z tą porzeczką. Ja też przesypuję świeżą cukrem i taka potem po odcedzeniu można zastosować do ciasta lub herbaty. Zagotowuję ją w słoiku jak puści sok. Najlepiej jednak porzeczkę mrozić- na tacy w zamrażarce, płaską warstwą, co jakiś czas przemieszać i potem masz w woreczku luźne kulki porzeczek i bierzesz, ile potrzebujesz. Tak samo robię z jagodami, malinami, wypestkowanymi wiśniami, truskawkami itp.

Nie mogę dodać niestety przepisu na ciasto, bo wyskakuje mi błąd. ;:145 i post się nie dodaje...

Suszę już lubczyk, mam już dwa razy tyle, co na zdjęciu, a ten znowu rośnie- teraz będę blendować świeży z solą i oliwą i mrozić w pojemniku na kostki do lodu.

Obrazek

Wczoraj zerwałam do ususzenia trochę kwiatów akacji i dużo kwiatów czarnego bzu. Akacje suszę na herbatkę, z bzu robię syrop (hyćkę), pochwalę się jak skończę.. :wink:

A na koniec jeszcze dwa zdjęcia- jedno z moim zwyczajowym zbiorem rzodkiewek, a drugie zielenina- sałaty, mięty, melisa, mizuna, nacięłam sporo oregano do suszenia oraz cząbru i estragonu do kiszenia szparagów. Nastawiłam już dwa słoiki zwyczajowo z koprem, czosnkiem i chrzanem a teraz będa z chrzanem, czosnkiem, estragonem i cząbrem. Ziół mam masę na działce. ;:108


Obrazek

Obrazek

-- 22 maja 2018, o 07:08 --

Spróbuję jeszcze raz z tym ciastem... ;:223
drożdżowiec z rabarbarem.

Obrazek

Niestety z przepisem dodać się nie da, bo wyskakuje błąd; nie wiem o co chodzi.. ;:145
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Jestem pod wrażeniem ;:oj Ile Ty ciekawych rzeczy robisz, Monia ;:63 I jakie piekne rzodkiweki masz wyhodowane. Oczywiście pomocnik najlepszy chyba jaki mógł sie trafić :) Mój juz nie chce zajmować sie roslinami jak kiedyś. Szkoda, myslalam, że go tym zarażę...

Jak przygotowujesz szparagi?

Pisz, Monia o swoich różnosciach bo to bardzo ciekawe ;:108
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Tak, pisz, pisz.
A najlepiej opisuj co robisz z suszonych roślin.
Chyba u Ciebie czytałam o suszonych liściach czarnej porzeczki.
Ususzyłam i co dalej? :D
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Aga z tą suszoną porzeczką to nie u mnie... prędzej u Kasi z wiejskiej chatki. Moje porzeczki jeszcze młode, więc im nie obrywałam dotąd liści, ale chętnie się dowiem, co można z nich robić, oprócz tego, że można je dodawać do kiszonych ogórków (tak samo jak liście wiśni czy dębu). Przypuszczam, że to do jakiejś herbatki.

Ja z suszonych roślin najczęściej robię jedno lub wielorodne mieszanki przyprawowe. Swojska bazylia (różne rodzaje), dobrze wysuszona i przemielona w blenderze jest nadzwyczajna, to samo oregano, tymianek czy cząber. Teraz właśnie suszę oregano, ale jeszcze nie ścinałam wszystkiego. Bazylia dopiero posadzona na tarasie, więc jeszcze na nią czas. Nie dawałam jej na ziołową grządkę, bo tam ją często niszczyły ślimaki- jest ich przysmakiem.

Syrop z czarnego bzu- czyli popularna w Poznaniu hyćka

Obrazek

Obrazek

Robiłam pierwszy raz. W zeszłym roku nie zdążyłam narwać, za to teraz narobiłam tyle, że starczy na dłużej.. :lol:
Baldachy bzu rwaliśmy w lesie, z dala od ulic.
Wykorzystałam bazę do przepisu z bloga Agnieszki Maciąg, ale nie trzymałam się ściśle.
Urwaliśmy dużo kwiatów, była pełna duża taca. Były czyste, bez robaczków, prawie całkowicie otwarte. Nie rozkładałam ich więc na ściereczkach, co się robi, gdy robaczki są, żeby wyszły (jak przy miodku z mniszka). Obcięłam nożyczkami łodyżki, nie myłam kwiatów, bo osypałby się nektar. Wrzuciłam kwiaty do wielkiego gara, zalałam wrzątkiem i zostawiłam tak na noc pod przykryciem. Rano odcedziłam, kwiaty wyrzuciłam, płynu było 4,5 litra. W przepisie było 1k cukru na 1 litr płynu, ale przecież to masakra, nawet Agnieszka Maciąg zalecała, by dać tego połowę, ja dałam jeszcze mniej jakieś 80 dkg cukru (brązowego) na te 4,5 litra płynu. Zagotowałam mieszając i wyłączyłam szybko. Wcisnęłam tez sok z około 8 cytryn, wlewając go przez sitko. Potem to wszystko przez sitko dodatkowo do wygotowanych słoików, sparzone, suche nakrętki i zapasteryzowałam, choć nie było to konieczne w przepisie. Tak dla pewności, dla tej mniejszej ilości cukru. Może jutro zagotuję jeszcze raz, bo byłoby szkoda, tyle tego jest. Ma świetny smak. Trochę do dzbanka, cytryna/pomarańcza lub inne owoce, mięta, melisa i woda. Mniam.

Obrazek

Aga Maciąg tu pisze o jego właściwościach leczniczych.
http://agnieszkamaciag.pl/syrop-z-kwiatow-czarnego-bzu/

Przy kolejnej wizycie na działce tnę znów odrośnięty lubczyk i robię te oliwno-lubczykowe kostki w foremkach do lodu. :)
Podam też przepis na kiszone szparagi.
A zainteresowanych przepisem na ciasto zapraszam na priv, nie mogę dodać tego przepisu tu, w wątku. Fakt kopiowałam go z bloga z netu, ale zawsze podaję źródło, wprowadzam też modyfikacje, więc to nie plagiat, nie wiem o co chodzi.

Zapraszam po kolejne inspiracje i cieszę się, że komuś się przydaje mój wątek. :)
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ja też co roku robie syrop z kwiatów bzu. Tylko jeszcze z pomarańczami. Jest bardzo smaczny. I staram się jak najwięcej mrozić.
Pozdrawiam Ekaterina
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Kusicie tymi syropami :)
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Monia,

napiszesz mi, ile cukru wsypujesz do porzeczki w słoiczku?
Jak dojrzeje, chcę sobie zrobić do ciasta, a nie mam tyle miejsca w zamrażarce, by mrozić. Mrożę sporo borówki i truskawki, szpinak, a jak woreczków z mrożonymi owocami uzbiera się za dużo, brak miejsca na inną żywność.
Podziwiam i pytam, jak znajdujesz czas na przygotowanie tych syropów? Czasem mówię, że chyba nie dobrze gospodaruję czasem :(
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Jedni na blogu piszą, że zalewać gorącą wodą inni, że nie gotować. Już zgłupiałam. Skłonna jestem robić sok na zimno, ale z drugiej strony ta trująca substancja. :?

Czy taki syrop można zrobić z kwiatów Akacji?
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zdrowo zakręcone słoiki i nie tylko... Gotowanie Moni- Shire :)

Post »

Ja zalewałam gorącą wodą. Nie mam czasu się bawić w obserwacje, nie mam też odpowiednio chłodnego pomieszczenia , by to trzymać przez tydzień. Jakieś przepisy na syrop z akacji mi mignęły, ale ja nie robię. Ususzę tylko trochę kwiatów.

Paula, na mały słoiczek z 2 łyżeczki, przesypuję brązowym cukrem warstwy porzeczek. Ja unikam nadmiernej ilości cukru, dlatego większość rzeczy pasteryzuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”