Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
eriopus
 Tytuł: Re: Krasnokwiat Katarzyny
PostNapisane: 27 sie 2015, o 16:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To ja nawet nie wiedziałem , że są różne. Z dzieciństwa pamietam na oknach u sąsiadki krasnokwiaty. Miały właściwie same, potężen liście i nigdy nie kwitły. To jest moja druga próba. Jakiś sentyment chyba. Obawiam się, że on nie naprodukuje wystarczającej ilości zapasów żeby zakwitnąc w następnym sezonie. Zanim mój puści liście to już jesień zapewne będzie.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

KaRo
PostNapisane: 27 sie 2015, o 16:37 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Opisałam Pawle moją przygodę na przestrzeni lat z tymi cebulami tutaj
Prawda jest taka,że posiadam nie to na co liczyłam kupując cebule.
W tym sezonie kwiaty są/były wyjątkowo marne,nieciekawe ale dobrze nawożone każdego roku wydają pęd kwiatowy.

❤ KaRolinki

eriopus
PostNapisane: 27 sie 2015, o 16:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ten wysoki to racze nie cebule miał a tak dosyć dużą bulwę.

KaRo
PostNapisane: 27 sie 2015, o 20:08 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
To nie są cebule wg Ciebie Pawle?

Obrazek

Obrazek

Potem zmienily wygląd to fakt. Jak znajdę foty to pokażę,zresztą to całkiem dziwna metamorfoza

❤ KaRolinki

eriopus
PostNapisane: 27 sie 2015, o 20:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To są cebule jak najbardziej. Ja mówię o tym krasnokwiacie z tych dużych co nawet na zimę nie zasychał. Pamietam miał taką dużą, zieloną bulwę. Jako dziecko myślałem , że to bananowiec :;230
Moja cebulka całkiem inaczej wygladała od twoich.

Bo-enka
PostNapisane: 21 paź 2016, o 12:09 
500p
500p

0 szt.
Reaktywacja wątku, kwiat piękny to piszemy dalej i wstawiajcie swoje zdjęcia. Kwiaty ogromne !! ;:138
ObrazekObrazek

rena77
PostNapisane: 21 paź 2016, o 15:52 
200p
200p

1 szt.
Kwitnienie mojego Krasnokwiatu z tegorocznego lata :)
Obrazek

Bo-enka
PostNapisane: 10 lut 2017, o 20:10 
500p
500p

0 szt.
ObrazekObrazek
Owoce dojrzewają, docelowy kolor to czerwony, Czerwone nasionka, będzie piękny widok.

galaxy
PostNapisane: 11 lut 2017, o 08:16 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Bo-enka takiego wielkiego kwiata to jeszcze nie widziałam ;:oj . Czy Ty używasz jakiegoś specjalnego nawozu do niego? Ja jesienią zakupiłam 3 młode krasnokwiaty i pewnie w tym roku jeszcze kwitnąć nie będą, ale muszę je dobrze podkarmić na przyszły rok. Jestem w ogóle w szoku bo kupiłam je jesienią, posadziłam w doniczki, postawiłam na parapecie i zastanawiałam się czy takie młodziaki dotrwają do wiosny. Dotrwały , nawet podrosły, liści nie pogubiły :)

kasia78
PostNapisane: 25 lut 2017, o 22:01 
50p
50p

1 szt.
Ja też mam krasnokwiaty chyba będą kwitnąć na czerwono. Posadziłam je z nasion w tamtym roku. Mają teraz po 15-18 cm i rosną po 4 w jednej doniczce. Nie tak szybko doczekam się kwiatów ale jestem cierpliwa.

grafi26
 Tytuł: Re: Krasnokwiat Katarzyny(Scadoxus multiflorus subsp. katherinae (dawniej Haemanthus katharinae)
PostNapisane: 4 lis 2017, o 13:07 
200p
200p

1 szt.
Kupiłam cebulę wiosnę- posadziłam do ziemi nie przykrywając górnej części. Stal tak do sierpnia nie dając oznak życia. Zakwitł we wrześniu a po zaschnięciu kwiatostanu wypuściły liście. Teraz nie wiem co z nim zrobić- podlewać, zasuszyć , obciąć te liście?
Liście są zdrowe i nie zamierzają zasychać. Czy ktoś potrafi mi doradzić?
Kwitnący bez liści wyglądał mało atrakcyjnie.

Obrazek

tomek47
 Tytuł: Re: Krasnokwiat Katarzyny(Scadoxus multiflorus subsp. katherinae (dawniej Haemanthus katharinae)
PostNapisane: 4 lis 2017, o 18:24 
50p
50p

0 szt.
Istnieją dwa podgatunki Krasnokwiatu Katarzyny. Różnią się one między innymi wymaganiami.
Najczęściej oferowany w sprzedaży jest Scadoxus multiflorus subsp. multiflorus. Tworzy on bulwę przypominającą cebulę. Zwykle wiosną z bulwy wyrasta pęd kwiatostanowy, a dopiero po kwitnieniu pojawiają się liście. Czasami pąk i liście wyrastają z bulwy jednocześnie. Ten podgatunek uprawia się podobnie jak hipeastrum - roślinę zasusza się na zimę, liście zupełnie zasychają a następnie doniczkę z bulwą przenosi się do chłodnego (ok. 10 st. C) i ciemnego pomieszczenia i tam pozostawia do lutego lub marca. Następnie przenosi się roślinę do ciepłego mieszkania - stanowisko jasne, może być to wschodnia lub zachodnia wystawa lub wewnątrz pomieszczenia z oknem od strony południa - roślina lubi słońce, ale nie ostre, dlatego południowy parapet odradzam, niech stoi metr za firanką. Roślinę nawozi się oszczędnie, od czasu do czasu, słabymi roztworami można co tydzień, a zwykłą dawką co miesiąc, najwyżej co dwa tygodnie. We wrześniu ogranicza się podlewanie stopniowo aż należy zupełnie go zaprzestać, liście zżółkną, opadną i zaschną.

grafi26 posiadasz właśnie opisany przeze mnie powyżej podgatunek. Skoro kwitł we wrześniu, a teraz rosną liście oznacza to, że roślinie przesunął się termin wegetacji. Uprawiaj go w normalnych warunkach mieszkaniowych przez kilka miesięcy, a następnie zasusz. Możesz też pozwolić roślinie powrócić do normalnego rytmu wzrostu i zasuszyć we wrześniu.

Drugim podgatunkiem jest Scadoxus multiflorus subsp. katharinae. Tworzy on bulwo-kłącze z mięsistymi korzeniami. Ten podgatunek uprawia się z kolei podobnie jak kliwię. Liście powinniśmy utrzymywać na roślinie cały rok. Łatwo je zasuszyć, zatem przy tym podgatunku trzeba zadbać, aby roślina zawsze miała dostęp do wody. Uprawa się nie będzie udawać, jeśli liście będą zasychać.
Zimować powinien od października w temperaturze 8-15 st. C w jasnym pomieszczeniu, koniecznie z żywymi liśćmi. W lutym lub marcu przenosi się do mieszkania na jasne stanowisko (okno wschodnie, zachodnie lub wewnątrz pokoju o wystawie południowej). Od czerwca jednak roślinę trzeba chronić przed zbyt ostrymi promieniami słońca. Jeśli trzymamy na oknie wschodnim lub zachodnim to rośliną zmieniamy na czas lata stanowisko - można przenieść do ogrodu do cienia, może być parapet okna od strony północnej lub jasne stanowisko w pokoju. Od letniego słońca na liściach występują poparzenia, dodatkowo jest wtedy największa podatność na przędziorki - roślina zareaguje na to zaschnięciem liści, a nie o to nam chodzi.
Kwiaty pojawiają się dopiero w lipcu lub sierpniu. Płatki kwiatów tego podgatunku są szersze niż u tego, który wcześniej opisałem. Nawozić oszczędnie od wiosny do jesieni, podobnie jak subsp. multiflorus.
Jeśli będziemy pozwalać roślinie na zasuszanie liści to będzie ona reagować tworzeniem licznych bulwek przybyszowych oraz podziałem dużego kłącza na wiele mniejszych, przez co nie doczekamy się kwiatów.
Czasami oprócz czystego gatunku można spotkać w uprawie odmianę 'Konig 's Albert' o szkarłatnych kwiatach i nakrapianym pędzie liściowym - jest to krzyżówka z Scadoxus puniceus.

Przy uprawie obydwu podgatunków pamiętajmy, że bulwa powinna wystawać ponad powierzchnię ziemi.

grafi26
PostNapisane: 4 lis 2017, o 19:56 
200p
200p

1 szt.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. W takim razie przestanę go podlewać aby zaschły liście.
Sam przyznasz że kwiat bez liści jest nagi.

pozdrawiam

Kin14
PostNapisane: 4 lis 2017, o 20:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Po wielu latach zastanawiania się czy zakwitnąć wreszcie podjął decyzję
Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 79 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości